Lepsze oświetlenie podczas pracy
BACK

Lepsze oświetlenie podczas pracy

02/21/2019

Dzień pracy zawodowych kierowców nie kończy się tylko z powodu ciemności. I prawdopodobnie każdy z Was zna radość i przeżyte zaskoczenie, kiedy wsiądzie do pojazdu z wyjątkowo dobrymi przednimi reflektorami. Nie inaczej przeżywają to kierowcy ciężarówek, którzy wjeżdżają do słabo oświetlonej strefy załadunku i używają reflektorów roboczych, aby uzyskać dodatkową widoczność przy manewrowaniu.
Bezpieczeństwo ludzi i materiałów jest znacznie zwiększane, dokowanie na rampie przebiega płynniej, tutaj podczas codziennej pracy rzeczywiście oszczędza się pieniądze, a nawet chroni ludzkie życie.
Reflektory robocze do zabudowy lub montażu zewnętrznego mogą w tym zakresie wiele zdziałać, co wykazały również badania naukowe.

 

Czynniki decydujące o jakości pracy
Dla jakości pracy szczególnie istotne są barwy światła i sposób oświetlenia. Szwajcarscy badacze snu stwierdzili w ramach współpracy z naukowcami Instytutu im. Franunhofera zajmującymi się badaniami gospodarki i organizacji pracy, że ludzie silnie reagują na światło. Temperatura barwowa światła ma na przykład znaczny wpływ na szybkość reakcji i produktywność człowieka.
W wyniku przeprowadzonych eksperymentów stwierdzono, że męczą się szybciej przy zbyt słabym oświetleniu i matowych, żółtawych temperaturach barwowych. Organizm odbiera tego rodzaju światło jako zmierzch i "przełącza się na fajrant". Światło o cechach przypominających światło dzienne pozwala dłużej zachować koncentrację wieczorem. Zwiększa to produktywność pracowników wykonujących prace w nocy.
Moc świetlna, rozkład światła i temperatura barwowa to czynniki decydujące o jakości reflektora światła cofania. Oko ludzkie ma skłonność do koncentrowania się na najjaśniejszym punkcie każdej powierzchni. Nasze reflektory, które równomiernie rozprowadzają wysoko zogniskowane światło wytwarzane przez układ LED, zapewniają spokój i dobrą widoczność. Oczy męczą się dzięki temu dużo później, a kierowca dłużej zachowuje koncentrację.

 

Różne rozwiązania oświetleniowe
Rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym - przynajmniej pod względem ceny - są reflektory halogenowe. Są one dostępne z żarówkami H3, HB3 i H9. "Najnowocześniejszym", a w dłuższej perspektywie szczególnie ekonomicznym i wydajnym rozwiązaniem są jednak reflektory robocze LED.
Najnowsze reflektory robocze LED są już tak zaawansowane technicznie, że pod względem skuteczności świetlnej wyprzedziły nawet reflektory ksenonowe. Ponadto diody LED wyróżniają się wysoką temperaturą barwową światła, wynoszącą około 6 500°K, przez co imitują światło dzienne. Praca w takich warunkach nie męczy i nie psuje wzroku.

 

Co należy uwzględnić w przypadku świateł cofania
Ale uwaga: nie każdy reflektor roboczy może być używany jako reflektor światła cofania. Aby uzyskać homologację ECE-R23 jako światła cofania, reflektory muszą spełniać określone kryteria. Należy do nich na przykład zgodność ze zdefiniowanymi rozsyłami światła i parametrami świetlnymi. Ponadto należy pamiętać, że liczba i pozycja montażowa świateł cofania mogą się różnić w zależności od pojazdu. W naszym przypadku należy przestrzegać normy ECE-R48, która dotyczy pojazdów silnikowych i ich przyczep.
Wybierając reflektor świateł cofania należy się upewnić, że są one wyposażone w specjalne soczewki, które mogą kierować wiązki światła na boki w celu zapewnienia jak najlepszej widoczności podczas cofania. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczne manewrowanie nawet w nocy. Reflektory można montować jako reflektory świateł cofania tylko pod warunkiem, że posiadają numer homologacyjny ECE-R23 (na przykład R23-003902).

 

Światła cofania są jednym z wymaganych ustawowo elementów wyposażenia ciężarówek i przyczep. Nie tylko oświetlają one drogę za pojazdem, ale też wskazują innym użytkownikom drogi, że pojazd cofa. Nie nadają się jednak do oświetlania obszaru roboczego. Tutaj potrzebne są specjalne reflektory robocze. Szczególnie dobrze sprawdziło się połączenie reflektorów bliskiego zasięgu z szerokim lub bardzo szerokim rozsyłem światła i dalekosiężnymi reflektorami roboczymi.
Przegląd przepisów prawnych
Zgodnie z przepisami rejestracji pojazdów pojazdy wielośladowe mogą być wyposażone w reflektory robocze. Najważniejsze ograniczenia: oprócz nielicznych wyjątków (np. podczas budowy dróg i wywozu śmieci) światła robocze nie mogą być na terenie UE używane podczas jazdy. Zasadniczo nie mogą one oślepiać innych użytkowników dróg podczas użytkowania.
Atrakcje palety świateł cofania
Przyszłość nazywa się LED. Dotyczy to nie tylko reflektorów głównych, ale również świateł cofania. W reflektorze cofania Repulse Pro firmy HELLA trzy wysokowydajne diody LED zapewniają olbrzymią moc świetlną 870 lumenów. Przekonuje on również wszechstronnymi możliwościami montażu i zabezpieczeniem antykorozyjnym. Jeśli masz bardziej konkretne wymagania, dobrym wyborem będzie reflektor światła cofania Power Beam 1000. Posiada on odporną na korozję obudowę z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem w transporcie towarów niebezpiecznych, dla których posiada też certyfikat ADR/GGVSEB. Jego sześć wysokiej mocy diod LED generuje moc świetlną 1 000 lumenów
Dobrym wyborem dla początkującym użytkownikom, którzy chcą przejść z technologii halogenowej na technologię LED, jest kompaktowy i uniwersalny reflektory świateł cofania ECO18 LED o mocy 1 350 lumenów