LED Special
HELLA Truck
LED Special

Kompetencje w dziedzinie technologii LED mają swoje imię: HELLA.

Żadna inna technologia oświetlenia pojazdów nie zyskała chyba w ciągu ostatnich lat na znaczeniu tyle, co technologia LED. Firma HELLA już od ponad 20 lat zajmuje pozycję pioniera na polu rozwoju i wdrażania innowacyjnych rozwiązań LED. Rezultat to innowacyjne produkty, takie jak nasze wykonane w całości w technologii LED reflektory dodatkowe, na przykład Luminator Compact LED.
W odniesieniu do technologii LED spotykamy się ciągle z pytaniami klientów dotyczących sposobu jej działania, zalet i relacji między ceną i wartością. W naszej specjalnej publikacji na temat technologii LED chcielibyśmy więc kompetentnie odpowiedzieć na najważniejsze z tych pytań - i podzielić się z klientami wiedzą firmy HELLA w dziedzinie oświetlenia LED.

10/11/2016

  • Co to jest LED

Dioda LED jest półprzewodnikowym elementem optoelektronicznym, który pod wpływem napięcia emituje światło, promieniowanie podczerwone lub promieniowanie ultrafioletowe. Zastosowany w niej materiał półprzewodnikowy decyduje o długości fali. Dioda LED składa się z anody, katody, półprzewodnika krystalicznego, mikroprzewodu i obudowy. W większości diod elektroluminescencyjnych katoda tworzy jednocześnie odbłyśnik. Mikroprzewód łączy kryształ z diodą. Lut stanowi jeden z dwóch złączy elektrycznych kryształu. Jednocześnie pochłania on wydzielane ciepło odpadowe, ponieważ tylko część energii elektrycznej może być przekształcana przez kryształ półprzewodnikowy w światło.
Diody LED pracują w zależnym od temperatury tak zwanym „punkcie roboczym“, który musi być dokładnie określony lub ustawiony.
Zasilanie diody LED bezpośrednio ze źródła napięcia bez rezystora wstępnego nie jest możliwe. Diody LED znajdują już różnorodne zastosowania: w wyświetlaczach smartfonów, telewizorach LED, oświetleniach pomieszczeń, a nawet w nowoczesnym sprzęcie chirurgicznym; trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez tych małych świecących diod.
Dotyczy to również szczególnie oświetlenia pojazdów: diody LED są stosowane nie tylko w reflektorach świateł mijania, reflektorach świateł drogowych, reflektorach dodatkowych, światłach do jazdy dziennej i (zespolonych) lampach tylnych, ale także w bocznych światłach konturowych i sygnalizacyjnych. Pokrywają dzięki temu szerokie spektrum zastosowań także w przypadku pojazdów użytkowych. W silnych reflektorach dodatkowych, takich jak HELLA Light Bar 470, światłach cofania czy lampach jednofunkcyjnych: diody LED mogą decydująco zwiększyć wydajność, sprawność i bezpieczeństwo pracy.
W wielu przypadkach istniejące konwencjonalne systemy oświetlenia ciężarówek można fachowo przezbrajać na nowoczesną technologię LED.
Na polu projektowania i produkcji oświetlenia LED dla pojazdów firma HELLA od samego początku zalicza się do pionierów i liderów innowacyjności. Nasze wykorzystujące technologię produkty LED spotykasz codziennie na drogach, czy to w światłach do jazdy dziennej i reflektorach samochodów, światłach ostrzegawczych pojazdów uprzywilejowanych i ciężarówek, czy w reflektorach roboczych pojazdów rolniczych. Bo HELLA to LED!

10/11/2016
  • Co to jest LED

W ruchu drogowym spotyka się często ciężarówki lub ciągniki z przyczepami, w których - przynajmniej z jednej strony - nie działa światło mijania lub tylne światło pozycyjne. Może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, szczególnie gdy inni uczestnicy ruchu zbyt późno zauważą ciężarówkę z powodu niedostatecznego oświetlenia. Tak samo jak w przypadku samochodów osobowych, przyczyną takich awarii jest zwykle przepalony element świetlny, który wymaga wymiany. Niezależny handel oferuje odpowiednie żarówki, na przykład wysokiej jakości elementy świetlne marki HELLA.

Ale czy takie usterki są też możliwe w przypadku diod LED? Oto dobra wiadomość: z reguły nie. Diody LED wykazują bardzo długą żywotność, często dłuższą niż okres eksploatacji pojazdu. Jest to jedna z największych zalet diod LED w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami światła, takimi jak żarówki halogenowe. O ile takie elementy świetlne w trakcie eksploatacji pojazdu mogą się wielokrotnie przepalić i wymagać wymiany na nowe, diody LED są praktycznie bezobsługowe. Za diodami LED przemawiają też niższe zużycie energii i wysoki poziom energooszczędności oraz trwałość, co w średniej perspektywie może się przekładać na znacznie niższe koszty eksploatacji pojazdu. Jest tak szczególnie w przypadku większych flot, gdzie oszczędności sumują się w dużej skali.
Ale jak długo wytrzymują rzeczywiście diody LED? Na to pytanie nie można niestety udzielić ogólnie obowiązującej odpowiedzi, ponieważ jest to zależne od wielu różnych czynników, na przykład jakości użytych diod LED, częstotliwości ich włączania i wyłączania, zastosowanego systemu termicznego i innych wpływów. Orientacyjnie można powiedzieć, że dioda LED bez problemu osiąga 30 000 i więcej godzin pracy - podczas gdy typowe żarówki halogenowe o napięciu 24 V mówią zazwyczaj „do widzenia“ już po 2 000-4 000 godzin.
Nawet najlepsze diody LED nie są jednak chronione przed działaniem niekorzystnych warunków środowiskowych. Dlatego w bardzo niesprzyjających okolicznościach również diody LED instalowane w reflektorach mogą ulegać awariom. Diod nie można jednak obecnie wymieniać osobno. W takiej sytuacji należy niestety wymienić kompletny reflektor. Ale to zdarza się w przypadku reflektorów firmy HELLA niezwykle rzadko.

10/11/2016
  • Odkryj zalety reflektorów LED z elementami świetlnymi marki HELLA dla Twojej ciężarówki.

Rzeczywiście tak jest! Wysoka energooszczędność zalicza się - podobnie jak wspomniana już duża żywotność - do największych zalet technologii LED. Diody LED osiągają mimo niskiego poboru prądu maksymalną wydajność, a więc należą do oczywistych zwycięzców wśród elementów oświetleniowych.
Niski pobór prądu oznacza oszczędność energii, a więc i kosztów. Dzięki niskim kosztom eksploatacji zakup oświetlenia LED jest więc przeważnie opłacalny mimo dość jeszcze obecnie wysokiej ceny. W przypadku większych flot samochodów ciężarowych oszczędności sumują się w skali ogółu pojazdów.
Kolejnym pozytywnym efektem ubocznym niskiego zużycia energii jest oszczędność zasobów energetycznych samochodu - co pozytywnie wpływa na żywotność akumulatora, a także, dzięki redukcji emisji CO2, na środowisko naturalne.
Energooszczędne oświetlenie pojazdów jest więc już dzisiaj ważnym zagadnieniem, którego znaczenie będzie z czasem wzrastać. W najbliższych latach znacznie wzrośnie liczba eksploatowanych pojazdów elektrycznych. Szczególnego znaczenia nabierze w związku z tym oszczędne zarządzanie zasobami energetycznymi pojazdów. Nie da się więc w tej dziedzinie uniknąć stosowania wysokowydajnej techniki LED. Rozwój pojazdów użytkowych napędzanych prądem elektrycznym tkwi jeszcze w powijakach - ale także na tym polu postęp jest tylko kwestią czasu.

10/11/2016
  • Energooszczędne oświetlenie samochodu ciężarowego - dzięki diodom LED firmy HELLA.

Na pewno to znasz: chcesz wymienić żarówkę w reflektorze swojej ciężarówki, która przed chwilą jeszcze działała - i od razu parzysz się w palce. Włączone standardowe elementy świetlne rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury. Oznacza to automatycznie niski stopień energooszczędności, ponieważ niewykorzystane ciepło odpadowe należy uznać za bezpowrotnie straconą energię.

Czy jest tak również w przypadku diod LED? Czy stają się one także bardzo gorące? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznie przeczącej odpowiedzi. Jedno jest jednak jasne: diody LED też rozgrzewają się podczas pracy. Ich temperatura jest jednak znacznie niższa niż w przypadku żarówek o porównywalnej mocy. Diody LED charakteryzują się więc wysoką energooszczędnością. Przekształcają one, inaczej niż standardowe elementy świetlne, większość energii w światło. 60-watowa żarówka ma na przykład moc świetlną ok. 600 lumenów. Nowoczesna dioda LED o porównywalnej mocy zużywa jedynie ok. 8 W.

Reflektory LED wypromieniowują też bardzo mało światła ultrafioletowego i podczerwonego. Wskutek tego nie rozgrzewają się, w przeciwieństwie do standardowych reflektorów halogenowych, w punktach wylotu światła. Reflektor LED może jednak mimo to spowodować wzrost temperatury w obudowie. Przyczyną jest tu jednak moduł elektroniczny reflektora, bez którego byłoby niemożliwe uzyskanie wymaganej mocy świetlnej. Duże znacznie ma więc skuteczny system termiczny, ponieważ powstająca energia cieplna wymaga skutecznego i niezawodnego odprowadzania. Optymalny system termiczny zapewnia nie tylko prawidłowe działanie reflektorów firmy HELLA, ale także znacznie zwiększa ich żywotność.

Oto przykład: reflektory dodatkowe HELLA Light Bar 350 i 470 posiadają innowacyjną plastikową obudowę o specjalnej żeberkowej konstrukcji, która optymalnie odprowadza ciepło i zapewnia reflektorowi wysoką żywotność eksploatacyjną.

Podsumowanie: także reflektory LED wytwarzają ciepło. Ale nie parzą i nie da się na nich smażyć jajek - przynajmniej jeśli chodzi o reflektory firmy HELLA!

10/11/2016
  • Odkryj z firmą HELLA wszystkie zalety diod LED!

Podobnie jak typowe elementy świetlne, także diody LED pozwalają na uzyskiwanie różnych barw światła. Barwa światła nie oznacza jednak w tym przypadku klasycznego koloru, np. czerwonych, zielonych czy niebieskich diod LED, lecz odcień, czy też charakter, światła generowanego prze białe diody LED.

Barwę światła określa się też pojęciem temperatury barwowej i podaje najczęściej w kelwinach (K). Zasadniczo można z grubsza wyróżnić trzy odcienie barwy światła: ciepła biel (temperatura barwowa poniżej 3 300 K), biel obojętna (temperatura barwowa 3 300 - 5 000 K) i biel dzienna (temperatura barwowa powyżej 5 000 K). Diody LED pokrywają pełne spektrum tych barw.

W zakresie oświetlenia samochodów ciężarowych, szczególnie ich reflektorów głównych i dodatkowych, znaczenie ma głównie odcień bieli dziennej. Udowodniono, że odpowiednia barwa światła w połączeniu z jednolitym strumieniem świetlnym zapewnia optymalną jakość oświetlenia jezdni. Silne reflektory dodatkowe, na przykład przystosowane do montażu na kabinach ciężarówek reflektory HELLA Lightbar 350 i 470 o podobnej do dziennej barwie światła, zapewniają więc kierowcom znacznie lepszą widoczność. Światło o barwie zbliżonej do dziennej redukuje też skutecznie zmęczenie występujące często podczas jazdy w nocy - a więc zwiększa poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Dla diod LED montowanych w wysokowydajnych reflektorach LED firmy HELLA obowiązują już na etapie doboru surowe kryteria jakościowe dotyczące zarówno barwy, jak i jasności światła. Obie te wartości muszą leżeć w ściśle zdefiniowanym przedziale tolerancji. Tylko tak można zapewnić ciągłą, wysoką i jednolitą jakość oświetlenia w zakresie jasności, barwy i innych jego parametrów.

Indywidualny odbiór barwy światła jest też, niezależnie od mierzalnych wartości określonych w kelwinach, kwestią subiektywną. Barwa jest ogólnym wrażeniem zmysłowym, i bez pomocy technicznych człowiek nie jest w stanie określić składowych części światła. Nie można więc praktycznie zrozumieć, jak postrzegają barwy inni ludzie.

Nie należy się więc dziwić, gdy otoczenie zdaje nam się nieco bardziej "kolorowe" niż innym - przyczyną tej sytuacji jest wyłącznie indywidualna tendencja do postrzegania barw!

10/11/2016
  • Daj się przekonać stałej i wysokiej jakości diod LED firmy HELLA!

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: diody LED opłacają się z zasady każdemu. Stosowanie technologii LED jest szczególnie korzystne dla kierowców ciężarówek, ale także operatorów flot pojazdów. Niosą one z sobą wiele korzyści: lepsze oświetlenie jezdni światłem o zbliżonej do dziennej barwie, trwałość, bezobsługowość i wysoki poziom energooszczędności.

Kierowcy, których ciężarówki są już wyposażone w nowoczesną technologię LED, potwierdzają: dzięki diodom LED po prostu lepiej się widzi! Silne reflektory główne i dodatkowe zapewniają wyjątkowo dobre oświetlenie drogi w ciemności. Umożliwia to optymalną rozpoznawalność jezdni i przedmiotów - a także widzialność własnego pojazdu dla innych użytkowników drogi. Zbliżona do światła dziennego barwa światła zapobiega męczeniu oczu Jest to olbrzymia zaleta szczególnie dla kierowców, którzy muszą pokonywać w ciemności długie trasy! Diody LED zwiększają więc poziom bezpieczeństwa ruchu.

Średnioterminowe związane z nimi redukcje kosztów są korzystne głównie dla operatorów flot pojazdów - nawet jeżeli cena zakupu oświetlenia LED jest jeszcze dość wysoka. Jest tak, ponieważ diody LED pracują często przez cały okres eksploatacji pojazdu i są praktycznie bezobsługowe. Przestoje pojazdów spowodowane defektem oświetlenia czy koniecznością uciążliwej wymiany należą więc do przeszłości, tak samo jak zakup zapasowych elementów świetlnych. Dalszą redukcję kosztów umożliwia wysoka energooszczędność: niskie zużycie prądu przez reflektory LED zmniejsza też zużycie paliwa. Związana z tym redukcja emisji CO2 wpływa bardzo korzystnie na środowisko. W wielu przypadkach wymiana istniejącego oświetlenia halogenowego na nowoczesne oświetlenie LED możliwa jest bez konieczności inwestowania w drogie, nowe oprzyrządowanie.

Istnieje więc wiele argumentów przemawiających za korzystaniem z oświetlenia LED również w samochodach ciężarowych!.

10/11/2016
  • Odkryj korzyści związane z oświetleniem LED firmy HELLA dla swojego pojazdu!
  • Print
Historie związane z oświetleniem LED
Picture

Jeden dzień w drodze z technologią LED firmy HELLA - nasz e-paper.

LED_Video_160x80
Film na temat diod LED

Światło to... LED. Życzymy wiele radości

play video
KATALOG CZĘŚCI UNIWERSALNYCH
Katalog części uniwersalnych
Katalog części uniwersalnych — wystarczy jedno kliknięcie, by znaleźć odpowiedni produkt marki HELLA.

Broszura LED
Broszura poświęcona kompetencjom firmy HELLA w dziedzinie technologii LED.

Dowiedz się więcej na temat kompetencji firmy HELLA w dziedzinie technologii LED - z naszej broszury.