Klimatyzacja sposobem na letnie upały
BACK
10006866a_AM0_1168px
10006869a_AM0_1168px

Klimatyzacja sposobem na letnie upały

07/15/2019

Jeśli znowu jest gorąco na drodze i słońce mocno operuje przez przednią szybę, to bez wątpienia klimatyzacja wówczas się sprawdzi. Ale nie tylko zapewnia chłodne powietrze w kabinie kierowcy. Nie należy jej również lekceważyć, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, co już jakiś czas temu udowodnili naukowcy z Gesamthochschule Wuppertal (Niemcy). Na zlecenie Federalnego Instytutu Badawczego ds. Dróg przeanalizowano związek między temperaturą wnętrza a ryzykiem wypadku. Rezultat: już przy temperaturze wnętrza 27 stopni, ryzyko wypadku w mieście wzrasta o jedenaście procent. Przy 32 stopniach ryzyko jest prawie o jedną czwartą wyższe. Powody są oczywiste: w wyższych temperaturach kierowca szybciej się męczy i tym samym staje się mniej skoncentrowany

 

Klimatyzacja jako pułapka bakteryjna
Dobrze funkcjonująca klimatyzacja jest zatem ważna dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Decydujące znaczenie ma ograniczenie "dobrego funkcjonowania". Jeżeli klimatyzacja nie jest okresowo serwisowana, to stanowi to ogromne zagrożenie dla zdrowia. Stwarza je zasadniczo parownik, ważny element układu klimatyzacji. Podczas pracy pokrywa się on wilgocią, co w połączeniu z ciemnym i wilgotnym środowiskiem wewnątrz instalacji tworzy idealne podłoże do rozmnażania się bakterii i grzybów. Przedostają one do kabiny przez obieg powietrza i mogą powodować łzawienie oczu, suchość gardła oraz nudności i kaszel.  

 

Jak ponownie oczyścić klimatyzację?
Dzięki regularnym przeglądom można zapobiec temu, aby klimatyzacja stała się siedliskiem bakterii. Specjaliści zalecają przeprowadzanie kontroli klimatyzacji w pojazdach użytkowych co sześć miesięcy. Oprócz kontroli wzrokowej dokonuje się również sprawdzenia działania i skuteczności chłodzenia. Jeśli czynnik chłodniczy wydostaje się przez małą nieszczelność, to funkcja chłodzenia zostaje ograniczona, co oznacza, że klimatyzacja jest w coraz mniejszym stopniu zdolna wypełnić swoje rzeczywiste zadanie. Podczas jazdy zauważysz, że wydajność chłodzenia jest zmniejszona. Podczas kontroli klimatyzacji wymieniany jest również filtr kabinowy, którego zdolność absorpcji pyłków zwykle wyczerpuje się po pół roku. Ponadto parownik jest czyszczony i dezynfekowany, w celu usunięcia bakterii i gniazd grzybów. Każdy, kto raz w roku zleca wykonanie przeglądu klimatyzacji, ma wymieniany oprócz czynnika chłodniczego również filtr osuszacz. Ten ostatni element jest kolejnym podzespołem zapewniającym dobry klimat we wnętrzu.

 

Warto to zrobić dla wszystkich zaangażowanych stron
Niestety, przeglądy klimatyzacji nadal zbyt często napotykają na brak zrozumienia. Często słyszy się komentarz, że przecież domowa lodówka nie wymaga żadnego serwisowania. To prawda, a zasada pracy obu urządzeń jest taka sama. Jednak obieg czynnika chłodniczego w stacjonarnym urządzeniu jest bardzo krótki, natomiast w pojeździe składa się ze znacznie dłuższych przewodów, co zwiększa jego wrażliwość. Ponadto stałe wibracje silnika i drgania pojazdu oraz silne wahania temperatury zewnętrznej podnoszą podatność na uszkodzenia.
Najważniejszy pozostaje jednak aspekt zdrowotny. Jako kierowcy dotyczy to Ciebie bezpośrednio - i nie zapominaj o tym: jeśli coś się stanie, koszty przestoju samochodu ciężarowego są znacznie wyższe niż koszty serwisowania klimatyzacji