Opona samochodowa przyszłości: bez powietrza i połączona z siecią

15-03-2021

Autonomiczna jazda, elektryfikacja, sztuczna inteligencja: przemysł motoryzacyjny przechodzi obecnie duże zmiany. Nowoczesne samochody to już jeżdżące komputery z całą armadą systemów wspomagania i czujników. Nowoczesna technologia znalazła swoje zastosowanie również w oponach samochodowych. Od 2012 r. nowo rejestrowane samochody osobowe muszą być wyposażone w system monitorowania ciśnienia w oponach. Wprawdzie pierwotna koncepcja opony pneumatycznej nie zmieniła się od około 130 lat.

Jednak może się to zmienić w ciągu najbliższych kilku lat. Przemysł oponiarski pracuje pod dużą presją nad oponą samochodową przyszłości. Producenci opon regularnie przedstawiają nowe koncepcje i prototypy, które często nie mają wiele wspólnego ze zwykłymi oponami, jakie znamy dzisiaj. Jednak szczególnie dwie rewolucyjne zmiany są mniej odległe, niż mogłoby się wydawać.

Każdy, kto przyjrzy się licznym koncepcjom przyszłości, dostrzeże bowiem głównie te dwa trendy: Opona samochodowa przyszłości będzie prawdopodobnie pozbawiona powietrza i ma stać się „inteligentna”. Inteligentna opona mogłaby ostrzegać kierowcę przed potencjalnymi zagrożeniami, określać stan drogi i w ten sposób wnosić istotny wkład w świat mobilności połączony z siecią oraz w przyszłe autonomiczne jazdy. Trzecim trendem jest opona samoregenerująca się.

Opona samochodowa bez powietrza

Pierwsze niepneumatyczne opony mogą pojawić się na rynku już w 2024 roku. Bieżnik opony jest podtrzymywany przez strukturę składającą się z różnych materiałów. Są to elastyczne szprychy z tworzywa sztucznego, które są bezpośrednio połączone z profilowanym bieżnikiem. W zależności od koncepcji, szprychy te są wykonane z żywicy poliestrowej oraz włókna szklanego i są bardzo wytrzymałe.

Ponadto mają one wysoką nośność, co pozwala na montaż opony nawet w ciężkich samochodach typu SUV. Dodatkowo szprychy mają właściwości tłumiące drgania podczas jazdy. W przypadku tej koncepcji nie musisz się już martwić o prawidłowe ciśnienie w oponach. Ponadto opony niepneumatyczne są bardziej odporne na uszkodzenie niż opony tradycyjne, dzięki czemu oferują szczególnie wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Opona samochodowa połączona z siecią

W innych koncepcjach opona z „elementu pasywnego” staje się elementem aktywnym. I znacznie wykracza poza to, co jest dziś możliwe dzięki czujnikom ciśnienia w oponach lub systemom monitorowania ciśnienia w ogumieniu. Wyposażone w dodatkowe czujniki, opony będą w przyszłości mogły rejestrować aktualny stan drogi i ostrzegać innych kierowców o zagrożeniach, takich jak aquaplaning. Jest to możliwe dzięki komunikacji V2X lub Car-To-Car, w której różne pojazdy mogą komunikować się między sobą lub z infrastrukturą drogową. Czujniki rejestrują m.in. stan opony, temperaturę, ciśnienie powietrza, ciężar oraz warunki drogowe. Pozwala to również automatycznie sugerować ciśnienie w oponach na podstawie zmierzonych parametrów. Inna możliwość: Jeśli system zauważy, że przyczepność na mokrej lub śliskiej nawierzchni spada, to może wysłać sygnał do sterownika silnika, aby zmniejszyć prędkość.

Inteligentne i połączone z siecią opony powinny zatem w przyszłości przyczynić się do dalszej poprawy bezpieczeństwa na drogach i będą stanowić ważne uzupełnienie znanych już dziś systemów. W połączeniu z 360-stopniowym monitorowaniem otoczenia i technologią radarową 77 GHz, nad którą firma HELLA również intensywnie pracuje od wielu lat, możliwe jest stworzenie prawie kompletnego systemu bezpieczeństwa.

Samoregenerująca się opona samochodowa

Opona, której już nigdy nie trzeba wymieniać? Trudno w to uwierzyć, prawda? Wierzy w to duży producent opon. Dzięki tej koncepcji opony mają się same regenerować i właściwie nigdy więcej nie trzeba będzie ich wymieniać. Umożliwia to kapsułka wypełniona specjalną płynną mieszanką gumową, za pomocą której bieżnik może być automatycznie uzupełniany. Same kapsułki można również uzupełniać.

Nie będzie już odwiedzania warsztatu z przebitą oponą: czy opona przyszłości faktycznie będzie się regenerować?

Nie będzie już wymiany uszkodzonych opon? Dzięki oponie przyszłości „złapanie gumy” może należeć do przeszłości. Źródło: Shutterstock

Tak rewolucyjne mogą się wydawać różne koncepcje i podejścia: rozwój nowych opon będzie nadal koncentrował się na bezpieczeństwie i osiągach. Kluczowe znaczenie będzie miało również oszczędzanie zasobów i zmniejszenie zużycia paliwa.