KRÓTKIE INFORMACJE: Przepływomierz powietrza

➔ Jakość OE z myślą o dokładnym dopasowaniu
➔ Zwiększona wydajność w czasie rzeczywistym
➔ Wysoka dokładność pomiaru przepływu
➔ Ciągłe rozszerzanie linii produktów

CECHY PRODUKTU

Zastosowanie

HELLA niezmiennie oferuje szeroki zakres produktów do zastosowań w pojazdach europejskich, japońskich i północnoamerykańskich marek.

Konstrukcja i działanie

Przepływomierze powietrza zazwyczaj charakteryzują się kompaktową konstrukcją obudowy i mierzą przepływ powietrza wlotowego do silnika, co ma kluczowe znaczenie dla regulacji mieszanki paliwowo-powietrznej w czasie rzeczywistym. Działają one w korelacji z głównymi podzespołami, które również zarządzają optymalizacją spalin. Mowa tu na przykład o zaworach EGR czy sondach lambda. Przepływomierze odgrywają kluczową rolę w ilościowym określaniu dokładnej ilości powietrza przepływającego przez wlot w określonym czasie. Informacje dostarczane do przez te czujniki mają ogromne znaczenie dla sterownika silnika.

Typ konstrukcji
➔ Full Assembly – specjalna obudowa ze zintegrowanym czujnikiem
➔ Sensor – pojedynczy czujnik pasujący do oryginalnej obudowy w pojazdzie

Typ technologii czujnika
➔ Hot-wire – sygnał wyjściowy zdefiniowany jako zmiana napięcia
➔ Hot-film – sygnał wyjściowy zdefiniowany jako zmiana częstotliwości

SCHEMAT FUNKCJONALNY I PEŁNA KONSTRUKCJA PRODUKTU

Przepływomierz jest zamontowany w kanale dolotowym między obudową filtra powietrza a kolektorem dolotowym.

[1] Czujnik:zapewnia stabilny i precyzyjny sygnał wyjściowy wykorzystywany do określania przepływu powietrza wlotowego do silnika, a w większości przypadków także temperatury.
[2] Obudowa:precyzyjnie dopasowana, umieszczona za obudową filtra powietrza.
[3] Uszczelka:zapewnia doskonałe uszczelnienie między układem dolotowym silnika a środowiskiem zewnętrznym.
[4] Siatka o strukturze plastra miodu:zapewnia ochronę przed niepożądanymi zanieczyszczeniami docierającymi do obszaru czujnika.

DANE TECHNICZNE

Dane techniczne (8ET 009 142-131)
Napięcie robocze9–17 V
Napięcie znamionowe12 V
Odporność na wibracjeTak
Miejsce montażuSilnik
Rysunek wymiarowy (8ET 009 142-131)
Przyporządkowanie pinów (8ET 009 142-131)

1 Dlaczego precyzja działania przez cały okres eksploatacji jest tak ważna w przypadku przepływomierzy powietrza?

Przepływ powietrza dolotowego i temperatura stanowią ważne parametry, dzięki którym sterownik silnika może zarządzać nowoczesnymi układami wtryskowymi. Nawet niewielkie odchylenia w odczytach przepływomierza mogą prowadzić do utraty dokładności procesu wtrysku, co z kolei przekłada się na ogólną wydajność i osiągi silnika.


2 Jakie są pierwsze objawy wadliwego działania przepływomierza powietrza?

Odgłosy stukania silnika, czarny dym, słaba reakcja silnika na pedał gazu, świecenie kontrolki silnika, zgaśnięcie silnika w pewnych warunkach, nieregularna praca na biegu jałowym i wysokie zużycie paliwa to kilka oznak, które mogą wskazywać na niepoprawne działanie przepływomierza powietrza.


3 Czy ogólna wydajność przepływomierza powietrza może spaść bez wystąpienia widocznych oznak?

Tak. Choć nieprawidłowe działanie przepływomierza powietrza zwykle skorelowane jest z różnymi typowymi objawami, czasami kierowca nie będzie w stanie wykryć niewielkich odchyleń w odczytach przepływu powietrza.


4 Czy jazda z uszkodzonym przepływomierzem powietrza może wpłynąć na żywotność innych podzespołów pojazdu niezwiązanych z elektryką i elektroniką?

Tak. W przypadku nieprawidłowego działania przepływomierza powietrza sterownik silnika nie będzie w stanie osiągnąć 100% wydajności. Jazda z uszkodzonym przepływomierzem powietrza może w konsekwencji prowadzić do kilku kosztownych problemów, takich jak awaria filtra DPF lub nawet awaria silnika z powodu nieprecyzyjnego zarządzania wtryskiem.


5 Jaki jest główny czynnik zewnętrzny, który może wpływać na prawidłowe działanie przepływomierza powietrza w pojeździe?

Głównym czynnikiem zewnętrznym, który może bezpośrednio wpływać na wydajność i działanie przepływomierza powietrza, jest zanieczyszczenie powietrza pyłem lub cząstkami z emisji, które przechodzą przez filtr powietrza, docierając bezpośrednio do przepływomierza. Aby temu zapobiec, należy kontrolować i wymieniać filtr powietrza w ściśle określonych odstępach czasu. To prosty i opłacalny sposób na przedłużenie żywotności przepływomierza powietrza.