Fascynacja off-roadem: Jak zacząć

Niewiele sportów jest bardziej wielowymiarowych niż sporty off-roadowe. Dlaczego? Od wyprawy bogato wyposażoną terenówką, przez wizytę w parku off-roadowym, po zmierzenie się z trudnymi trasami jak Rubicon Trail czy prawdziwe rajdy: Ci, którzy najlepiej czują się poza utartymi szlakami, nie mogą narzekać na brak możliwości. Ale co trzeba zrobić, żeby rozpocząć swoją przygodę w sporcie off-roadowym?  Przebywanie na łonie natury, ruszanie w trasę swoją terenówką tam, gdzie normalne samochody już dawno się poddały: Osoby myślące poważnie o rozpoczęciu przygody z offroadem, nie powinny rzucać się bez przygotowania na głęboką wodę – radzi Nico Vogel. „Zanim ślepo zainwestujemy w samochód lub wyposażenie, warto najpierw spróbować swoich sił. Oczywiście najpierw warto przetestować samochód, który masz na oku, najlepiej przez kilka dni”. Nico wie co mówi. Niemiec z hiszpańskimi korzeniami jest nie tylko entuzjastą off-roadu. Jego hiszpańska firma 4x4proyect zajmuje się tuningiem samochodów terenowych.

Używane samochody już od 10.000 euro

Za podstawę mogą posłużyć takie klasyki jak Land Rover Defender, Jeep Wrangler czy Mercedes-Benz G-Class. Ale są też inne modele klasy podstawowej, które nadają się nie gorzej: „Bardzo dobrą alternatywą jest Grand Cherokee” – mówi Nico. „Może służyć jako samochód turystyczny, lecz poradzi sobie również z trudnymi odcinkami. Dobre egzemplarze są dostępne już za mniej niż 10 000 euro”. Innymi alternatywami zdolnymi do jazdy w terenie mogą być SUV-y takie jak Jeep Renegade czy Dacia Duster.  Każdy, kto posiada już samochód terenowy i rozważa jego optymalizację do bardziej ambitnych zastosowań, powinien odbyć wstępny trening w parku off-roadowym, aby przekonać się, jak to wygląda. Aby samochód terenowy nadawał się do jazdy w terenie, warto skoncentrować się najpierw na trzech obszarach: opony, zawieszenie i zabezpieczenie przeciwnajazdowe. 

Grand Cherokee nadaje się do jazdy turystycznej i poradzi sobie także z trudnymi odcinkami. Zdjęcie: 4x4proyect, Carlos Casimiro

Opony i zawieszenie to podstawa

Nico: „Opony przystosowane do jazdy w terenie są niezbędne – zarówno pod kątem rozmiaru, jak i bieżnika. 20-calowe opony niskoprofilowe średnio sprawdzą się w terenie. Obecnie wiele dobrych opon ma również homologację zimową, więc można na nich jeździć przez cały rok”. Poza utartymi szlakami ciśnienie w oponach ma ogromne znaczenie. Tutaj opona musi się dostosować do kamieni. Jeśli ciśnienie powietrza jest zbyt wysokie, istnieje ryzyko uszkodzenia opony. „Ciśnienie powietrza w oponach musi być dopasowane do pojazdu i wagi” – mówi Nico. „Nie ma tu zdefiniowanych wartości, trzeba je ustalić samemu metodą prób i błędów”.  Ci, którzy zapuszczają się w teren, potrzebują nie tylko opon terenowych, ale także zawieszenia dostosowanego do trudniejszych warunków. Off-roadowcy powinni zdecydowanie porozmawiać ze specjalistą, aby zdecydować, które zawieszenie najlepiej pasuje do zamierzonego zastosowania. „Poziom podstawowy zaczyna się od około 1000 euro. W zamian otrzymujemy zawieszenie o większej wysokości jazdy, które daje dużo więcej radości zarówno na drodze, jak i poza nią, a także zwiększa bezpieczeństwo”. Szczególnie osoby, które chcą wyposażyć swój samochód do turystyki 4x4, powinni zwrócić uwagę na odpowiednie zawieszenie. „Szybko dochodzi się do 500 kg i więcej. Zawieszenie musi mieć odpowiednią geometrię i być dostosowane do masy pojazdu. Dlatego jedną z rzeczy, których potrzebujemy jest większa sztywność sprężyn, aby samochód nie zwisał”. 

Dobra polisa ubezpieczeniowa to także zabezpieczenie przeciwnajazdowe w obszarze silnika. „Podwozie samochodu może niekiedy otrzeć o podłoże. Jeśli kamień leży niekorzystnie, można trafić w miskę olejową”.   

Liczy się każdy kilogram

Nico ma nie do końca dobre zdanie o popularnym tuning optycznym. „Jasne, samochód ma ładnie wyglądać. Ale 100-kilogramowe zderzaki z przodu to często nie tylko zbędny wydatek, ale i katastrofa pod względem dynamiki jazdy. Podobnie jak 40-kilogramowa skrzynka narzędziowa umieszczona na dachu” – mówi Nico. Off-roadowcy powinni więc zrezygnować ze zbędnego wyposażenia. A z reguły ciężkie wyposażenie, takie jak zbiorniki na wodę, powinien być umieszczony centralnie i jak najniżej. 

Kolejna wskazówka dotyczy świateł: „Jeśli planujesz dłuższe wyprawy lub trasy terenowe po zmroku, warto przyjrzeć się oświetleniu. Szczególnie starsze pojazdy mogą sporo zyskać na odpowiedniej optymalizacji. Eksperci mogą pomóc w doborze odpowiednich komponentów, takich jak światła do doposażenia czy reflektory dodatkowe”. 

„To są podstawy, które dobrze przygotują Cię na początek” – podsumowuje Nico. „Dzięki takiemu zestawowi off-roadowcy mogą zdobyć pierwsze doświadczenia, a następnie zrobić kolejny krok w zakresie osiągów i wyglądu”.

Możesz być także zainteresowany: