Hverdag på værkstedet i corona-tider
Covid-19 har siden foråret 2020 bestemt den sociale og forretningsmæssige tilværelse. I mange lande er der forskellige fremgangsmåder til at klare pandemien. Hver enkelt virksomhedsejer har tilrettelagt sin egen strategi om, hvordan han bedst skal tackle forholdene. I sidste ende afhænger det hele af, hvordan situationen som helhed udvikler sig. Også bilværkstederne har indstillet sig på perioden, etableret og implementeret deres egne hygiejnerutiner ... udover de lokale krav. Vi har talt med Marc Dobschal, ejer af Autoklinik Dobschal i Bad Marienberg, om, hvordanhan har oplevet perioden.
Marc Dobschal, hvilke ændringer er der sket i hverdagen på værkstedet i corona-tiden?
Hvordan har corona-krisen påvirket aktiviteten på værkstedet indtil nu?
I marts sidste år oplevede vi et kraftigt fald. Derefter normaliserede forholdene sig langsomt, og vi kunne drage fordel af f.eks. skift mellem sommer- og vinterhjul. I løbet af sommeren var det lidt op og ned, undertiden med stor travlhed, undertiden nærmere alt for stille. Vi kunne mærke, at vores kunder havde andre prioriteter, at de udskød reparationer og ganske enkelt også kørte mindre. Det resulterede i, at jeg i første omgang har udskudt planlagte investeringer i f.eks. værkstedsudstyr for at sikre min likviditet. Man kunne ikke rigtigt planlægge noget. I øjeblikket udvikler tingene sig meget positivt. Jeg kan igen se fremad!
What other measures have you adopted?
There are plenty of other things. Before handing over the vehicle, we disinfect the interior, the key and the door handles. We can no longer go on test drives with the customer. Each client gets their own pen to sign any documents. Besides, a "give-away” is always welcome. Last but not least, disinfectant is available in many areas.
Hvordan forventer du, at forretningen udvikler sig i 2021?
Det er ikke nemt at sige noget om, det afhænger i høj grad af udviklingen i pandemien. Men jeg sætter min lid til vaccinationerne og teststrategien. Jeg går derfor ud fra, at aktiviteterne vil vokse igen i løbet af regnskabsåret, og at vi også vil se kunder, som hidtil har udskudt investeringer i deres biler.