Mazda CX5 - Kontrollampen for generatoren tændes
| Datablad | |
| Producent | Mazda |
| Model | CX 5 (KE) |
| Motorkode | 2,2 16V CDI Skyactiv-D |
| Årgang | 2011-2017 |
| Symptom | Fejl i opladningssystemet | i-stop-advarselslampe blinker | generatorkontrollampe lyser | friløbsskive defekt |
Fejlmeddelelsen "Fejl i opladningssystemet - motorstop muligt" vises på Mazda CX5
Hvis fejlmeddelelsen "Fejl i opladningssystemet - motorstop muligt" vises i kombiinstrumentet på de ovennævnte bilmodeller, kan en af årsagerne være en defekt friløbsskive. I vores eksempel opstod fejlen umiddelbart efter start af motoren. Desuden var generatorkontrollampen tændt, og i-stop-advarselslampen blinkede.
Efter at have åbnet motorhjelmen og foretaget en visuel kontrol blev det straks konstateret, at årsagen var en ødelagt kilerem. Under den videre fejlfinding blev der konstateret et kraftigt gummislid på generatorens remskive, som i sidste ende kunne spores tilbage til en defekt friløbsskive.
En fastsiddende friløbsskive fører til belastningsændringsreaktioner på remtrækket og kan føre til beskadigelse eller som i vores tilfælde til en revne i kileremmen.