Systemy termiczne
Samochody ciężarowe
Systemy termiczne

Chłodzenie silnika i klimatyzacja pojazdu z produktami BEHR HELLA SERVICE

Poprzez joint venture firmy Behr i HELLA kilkudziesięcioletnie know-how w dziedzinie fabrycznej klimatyzacji do pojazdów i układów chłodzenia silnika połączono ze światową siecią sprzedaży. Wyraża się to przede wszystkim w stopniu pokrycia rynku dzięki ponad 6 000 wysokiej klasy produktom w ponad 20 grupach produktowych. Zapewniamy kompleksową obsługę hurtowni i warsztatów, od wysokiej dostępności części i sprawnej logistyki, po udostępnianie informacji technicznych i szkoleń oraz wsparcie sprzedaży.

04/06/2016

 • Chłodzenie silnika w samochodach ciężarowych

W komorach silnikowych nowoczesnych samochodów ciężarowych w ciągu ostatnich lat coraz bardziej zmniejszała się ilość dostępnego miejsca, natomiast zwiększały się wymagania wobec układu chłodzenia silnika. Wymogi są jasne: krótsze fazy rozruchu silnika, szybsze nagrzewanie wnętrza i mniejsze spalanie paliwa przy długiej żywotności wszystkich komponentów.
Bogata oferta Behr Hella Service obejmująca ponad 60.700 produktów do samochodów użytkowych optymalnie spełnia te wymagania i zawiera:

 • Chłodnica płynu chłodzącego,
 • zbiorniki wyrównawcze,
 • wentylatory Visco®,
 • wentylatory skraplacza/chłodnicy płynu chłodzącego,
 • chłodnice powietrza doładowującego,
 • chłodnice oleju,
 • wymienniki ciepła kabiny oraz
 • nagrzewnice elektryczne

Jednym słowem — nasza oferta zawiera wszystko, co jest niezbędne do efektywnego układu chłodzenia.

Układ chłodzenia w samochodzie ciężarowym
Ciepło spalania powstające w silniku jest odbierane przez płyn chłodzący składający się z wody, koncentratu chroniącego przez zamarzaniem i dodatków, i następnie odprowadzane przez chłodnicę do powietrza zewnętrznego. Elementy układu chłodzenia połączone wężami tworzą zamknięty system, w którym centralną rolę odgrywa chłodnica płynu chłodzącego, ponieważ to ona zapewnia schładzanie nagrzanego płynu chłodzącego przez powietrze otoczenia. Przedstawicielem najnowszej technologii jest oferowana przez Behr Hella Service chłodnica wykonana w całości z aluminium, charakteryzująca się mniejszą masą i niewielką głębokością, która w dodatku może być poddana w 100 procentach recyklingowi. Termostat steruje napędzanym przez pompę przepływem płynu chłodzącego w zależności od temperatury. W przypadku silników o wysokiej mocy, jakie stosuje się w samochodach ciężarowych, mogą być konieczne dodatkowo specjalne wentylatory wspierające chłodnice przy chłodzeniu silnika, jak np. nasz wentylator Visco®.
Działający optymalnie układ chłodzenia umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa i emisji oraz zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

04/06/2016
 • Chłodzenie silnika w samochodach ciężarowych

Komfort to najważniejsze hasło, jeśli chodzi o klimatyzację pojazdów. Na dodatek oczekiwania wobec nowoczesnych klimatyzacji są naprawdę wysokie: muszą zapewnić nie tylko indywidualny komfort dla każdego fotela osobno i przyjemną wentylację bez przewiewu przy wysokiej jakości powietrza, lecz również komfort akustyczny z możliwie jak najniższym poziomem hałasu oraz prostotę obsługi.
Wszystkie te wymagania spełnia Behr Hella Service — zasada działania każdego z ponad 26.500 wysokiej jakości produktów do samochodów użytkowych jest optymalnie dostosowana do wymogów komfortu. Oferujemy następujące produkty:

 • Sprężarki
 • Skraplacze
 • Filtry
 • Osuszacze
 • Zawory rozprężne i dławiące
 • Parownik
 • Włączniki
 • Wentylator dmuchawy
 • Oleje

Układ klimatyzacji w samochodzie ciężarowym
Układ klimatyzacji w samochodzie ciężarowym to zamknięty system połączony wężami lub przewodami aluminiowymi, w którym cyrkuluje czynnik chłodniczy i olej. System ten dzieli się na stronę wysokiego ciśnienia (żółto-czerwona) leżącą między sprężarką a zaworem rozprężnym oraz stronę niskiego ciśnienia (niebieska) między zaworem rozprężnym a sprężarką. Sprężarka spręża gazowy czynnik chłodniczy powodując jego silne nagrzanie i pod wysokim ciśnieniem tłoczy go przez kondensator. Skraplacz odbiera ciepło od czynnika, co powoduje jego kondensację, czyli przemianę ze stanu gazowego na płynny. Płynny czynnik chłodnicy płynie następnie do filtra-osuszacza. Urządzenie to oddziela od czynnika chłodniczego zanieczyszczenia i pęcherzyki powietrza oraz usuwa z niego wilgoć. Zapewnia to efektywność działania układu oraz chroni jego elementy przed uszkodzeniem przez zanieczyszczenia.
Klimatyzacja i układ chłodzenia silnika to dwa osobne systemy, które jednak wzajemnie na siebie oddziaływają. Ponieważ włączona klimatyzacja obciąża dodatkowo układ chłodzenia silnika. Skutek: wzrost temperatury płynu chłodzącego. Dlatego przy każdym serwisie klimatyzacji należy sprawdzić również płyn chłodzący.

04/06/2016
 • Klimatyzacja w samochodach ciężarowych
 • Print
KATALOG CZĘŚCI UNIWERSALNYCH
Katalog części uniwersalnych HELLA
Przegląd produktów uniwersalnych dla samochodów ciężarowych zawiera nasz Katalog części uniwersalnych
USŁUGI INTERNETOWE
USŁUGI INTERNETOWE
HELLA to najwyższa jakość usług - kompletny przegląd tutaj: Aplikacje i katalogi internetowe.
BEHR HELLA SERVICE
Teaser Behr Hella Service do samochodów ciężarowych
Skuteczne rozwiązania z zimną krwią: poznaj eksperta w dziedzinie systemów termicznych!