Nissan Qashqai (J10) - Kontrollampe ABS / ESP
| Datablad | |
| Producent | Nissan |
| Model | Qashqai (J10) |
| Motor | 1,5 DCI |
| Motorkode | K9K |
| Årgang | 2007 - 2014 |
| Symptom | Kontrollampen ABS/ESP tænder under kørslen |
Kontrollampen ABS/ESC tænder under kørsel Fejlkode C1130 gemt
ABS/ESP-kontrollampen kan lyse sporadisk på de ovennævnte bilserier. Efter en genstart går kontrollampen ud, for så at tænde igen efter kort tids kørsel.
Fejlkode C1130 "Motorstyreenhed - signalfejl" er gemt i fejlhukommelsen i ABS/ESP-styreenheden.
I enkelte tilfælde kan der også forekomme nedsat motoreffekt.
I dette tilfælde kan et forbindelsesrør, der er tilstoppet med udstødningsrester, være årsagen. Som følge heraf informerer motorstyreenheden ABS/ESP-styreenheden om et forkert drejningsmomentsignal, og kontrollampen aktiveres.
Forbindelsesrøret, der går fra udstødningstryksensoren til udstødningsmanifolden, skal afmonteres i overensstemmelse med producentens anvisninger og kontrolleres for for store aflejringer forårsaget af udstødningsrester. Banjobolten til fastgørelse af forbindelsesrøret på udstødningsmanifolden skal også kontrolleres for udstødningsrester.
Hvis ovennævnte defekt opdages, kan rengøring af forbindelsesrøret og udskiftning af banjobolten afhjælpe situationen.
Når fejlen er blevet udbedret, skal du slette fejlhukommelsen og derefter foretage en testkørsel.