Přechod na pracovní LED světlomety: Jasné plus pro viditelnost i bezpečnost!
BACK

Přechod na pracovní LED světlomety: Jasné plus pro viditelnost i bezpečnost!

02/26/2019

To, že se LED technologie stále silněji prosazují i v zemědělské technice, má dobrý důvod: Pracovní LED světlomety jsou nejenom energeticky úsporné a vysoce účinné, ale zároveň proměňují noc v den a ke všemu ještě dobře vypadají. Stále víc nových strojů je proto už z výroby vybaveno LED osvětlením. Vyplatí se však na ně přecházet i u starších zemědělských strojů? Na to jsme se zeptali Dietmara Bengsche z oddělení technického servisu společnosti HELLA:

 

Redakce: Pane Bengschi, LED technologie je u pracovních světlometů dnes standardem. Jak je to ale se starší zemědělskou technikou? Vyplatí se i u ní přecházet z dosavadních halogenových nebo xenonových světel na LED světlomety?
 

Dietmar Bengsch: Když jde o účinnou světelnou techniku, jsou energeticky nenáročné LED světlomety – i díky své dlouhé životnosti – skutečně první volbou. Platí to pro dnešní nové stroje i pro starší zemědělskou techniku, která je ještě vybavená halogenovými nebo xenonovými světlomety. Pokud se zemědělské stroje na polích častěji používají v pozdních večerních hodinách a také v noci, měli by se jejich provozovatelé skutečně rozhodnout zda je dovybavit LED světlomety.

Proč jsou tedy LED světlomety tak skvělé?
 

Dietmar Bengsch: Pro LED techniku mluví řada argumentů. Mezi ně patří i to, že LED diody mají na rozdíl od srovnatelných žárovek menší spotřebu energie, a tím pádem i výrazně příznivější energetickou účinnost. Světlo LED světlometů pro vozidla se díky barevné teplotě přes 5 000 K zpravidla podobá dennímu světlu. Ten, kdo někdy strávil dlouhou pracovní noc v traktoru nebo na sklízecím stroji vybaveném LED osvětlením, už dobře ví, o kolik je práce příjemnější.
Další předností je to, že LED diody nemají žhavicí vlákno a jsou podstatně méně náchylné na vibrace. Vyznačují se proto mnohonásobně delší životností než klasické žárovky. Optimální LED osvětlení pracovního prostoru tudíž celkově zajišťuje lepší viditelnost, která pracovníky tolik neunavuje, a tím pádem představuje i jasné plus k bezpečnosti při práci.

To jsou samy o sobě dostatečně pádné argumenty. Lze bez problémů dovybavit i starší vozidla?
 

Dietmar Bengsch: Dovybavení je možné – a vhodné – téměř vždy. LED osvětlení lze na vozidle také bez problémů kombinovat se stávajícími halogenovými nebo xenonovými světlomety. Dosavadní pracovní světlomety byste však měli LED verzemi nahrazovat vždy v párech.
Důležité je, abyste si před přestavbou rozmysleli, které pracovní oblasti potřebujete osvětlovat – blízké, vzdálené, nebo zem před vozidlem? – a jak jejich optimálního osvětlení docílit. Výměna nebo dodatečná montáž už jsou pak relativně snadné a nepříliš nákladné. Ve specializovaných obchodech k tomu najdete velký počet řešení pro jednotlivá vozidla nebo značky vozů, na našem webu jsou také k dispozici videonávody k přestavbě.

Jsou nějaká hlediska, na která je třeba dát při přestavbě pozor?
 

Dietmar Bengsch: Určitě! Vždy důrazně upozorňujeme na to, že mezi pracovními LED světlomety existují v závislosti na výrobci velké rozdíly. Kdo má zájem o přestavbu, by měl například dát pozor na to, aby světlomety odpovídaly vysokému technologickému standardu. Do toho se řadí například odolnost proti vibracím nebo ochrana proti přehřátí (thermo-management), které přispívají k delší životnosti. Velké rozdíly, které se projevují v rozložení svítivosti, jsou i v technologii reflektorů. Až při optimální souhře reflektorů, čoček a řídicí elektroniky se ukáže, co LED světlomety opravdu dokážou – nebo nedokážou. Vysokou spokojenost během používání ale zajišťuje i odrušená elektronika.

Při přestavbě nebo dodatečné montáži je také důležité dát pozor na odborné provedení a například na požadovanou tloušťku kabelů. Kabely již uložené ve vozidle mají určitý průměr vodiče, který omezuje průtok proudu. V každém případě je nutné zamezit přetížení v důsledku příliš vysokého příkonu a z toho vyplývajícímu riziku požáru kabelů.

Existuje výškový limit pro montáž pracovních LED světlometů?
 

Dietmar Bengsch: Při jízdě na veřejných komunikacích je omezen povolený počet světlometů, viz § 52 německých podmínek provozu silničních vozidel na pozemních komunikacích (StVZO). Dodatečně instalované přídavné světlomety v přední části nesmějí překročit referenční číslo 100.Pracovní světlomety se na rozdíl od nich smějí na přední a zadní část vozidla i na jeho boky (podle technického provedení) montovat v neomezeném počtu a na vozidle smějí být i při jízdě na veřejných komunikacích. Jediná podmínka: Musí být možné je zapínat a vypínat odděleně a při jízdě na veřejných komunikacích nesmějí být zapnuté.

Další informace o pracovních světlometech HELLA