Wymiana reflektorów roboczych na wersję LED: wyraźne zwiększenie widoczności i bezpieczeństwa!
BACK

Wymiana reflektorów roboczych na wersję LED: wyraźne zwiększenie widoczności i bezpieczeństwa!

02/26/2019

Nie bez powodu oświetlenie LED znajduje coraz szersze zastosowanie w rolnictwie: reflektory robocze LED są nie tylko energooszczędne i wydajne, ale także zmieniają noc w dzień i jednocześnie dobrze wyglądają. Dlatego coraz więcej nowych maszyn jest wyposażonych fabrycznie w oświetlenie LED. Czy ma jednak sens wymiana w starszych pojazdach? Spytaliśmy o to Dietmara Bengscha z działu Serwisu Technicznego HELLA:

 

Redakcja: Technologia LED stała się już standardem w reflektorach roboczych. Ale jak wygląda to w przypadku starszego sprzętu rolniczego? Czy opłaca się wymieniać w nich lampy halogenowe lub ksenonowe na reflektory LED?
 

Dietmar Bengsch: Jeśli chodzi o efektywne oświetlenie, energooszczędne i trwałe reflektory LED są rzeczywiście najlepszym wyborem. Dotyczy to zarówno nowych maszyn, jak i starszego sprzętu rolniczego wyposażonego w reflektory halogenowe lub ksenonowe. Jeśli maszyny są używane często w późnych godzinach wieczornych oraz w nocy, warto zdecydować się na montaż oświetlenia LED.

Dlaczego reflektory LED są tak dobre?
 

Dietmar Bengsch: Za technologią LED przemawia szereg argumentów. Jest to między innymi, fakt, że w przeciwieństwie do porównywalnych żarówek, diody LED mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, a tym samym znacznie korzystniejszą efektywność energetyczną. Światło reflektorów LED do pojazdów ma zazwyczaj temperaturę barwową ponad 5000 K, czyli jest zbliżone do naturalnego światła dziennego. Każdy, kto choć raz spędził długie godziny w nocy w ciągniku lub kombajnie wyposażonym w reflektory LED, wie, o ile przyjemniejsza jest praca przy takim oświetleniu.
Dodatkowo diody LED nie mają żarnika i są znacznie bardziej odporne na wibracje, dlatego ich trwałość jest wielokrotnie dłuższa od tradycyjnych żarówek! Reasumując, optymalne oświetlenie LED przestrzeni roboczej umożliwia po prostu lepszą widoczność i nie męczy wzroku, a zatem zapewnia również wyraźne zwiększenie bezpieczeństwa.

Są to wymierne korzyści. Czy oświetlenie LED można zamontować bez problemu również w starszych pojazdach?
 

Dietmar Bengsch: Montaż jest możliwy i opłaca się niemal zawsze. Możliwe jest również stosowanie w jednym pojeździe oświetlenia mieszanego: LED oraz istniejących reflektorów halogenowych lub ksenonowych. Dotychczasowe reflektory robocze należy jednak wymieniać na wersję LED zawsze parami.
Ważne jest, aby przed wymianą zastanowić się, które obszary pracy mają być dobrze oświetlone – obszar bliskiego zasięgu, dalekiego zasięgu lub podłoże – oraz jak je optymalnie oświetlić. Sama wymiana jest stosunkowo łatwa i nieskomplikowana. W sklepach specjalistycznych dostępnych jest wiele rozwiązań dla poszczególnych pojazdów lub marek, a na naszej stronie internetowej dostępne są również filmy z instrukcjami wymiany.

Czy istnieją jakieś kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wymianie?
 

Dietmar Bengsch: Z pewnością! Zawsze podkreślamy, że istnieją duże różnice między reflektorami LED różnych producentów. Osoby zainteresowane wymianą powinny na przykład sprawdzić, czy reflektory spełniają wysokie standardy technologiczne. Są to np. odporność na wibracje, odseparowanie czy ochrona przed przegrzaniem (kontrola termiczna), które przyczyniają się do wydłużenia trwałości. Istnieją również znaczne różnice w technologii odbłyśników, które są widoczne w rozkładzie światła. Tylko optymalne połączenie odbłyśników, soczewek i elektroniki sterującej jest w stanie pokazać pełne zalety technologii LED. Ale także elektronika niepowodująca zakłóceń elektromagnetycznych zapewnia zadowolenie podczas użytkowania.

Przy wymianie oświetlenia bardzo ważne jest również fachowe wykonanie, np. dobór kabla o odpowiednim przekroju. Kable zainstalowane w pojeździe mają określoną średnicę, która ogranicza przepływ prądu. Należy bezwzględnie unikać przeciążenia z powodu nadmiernej mocy, co może spowodować spalenie kabla.

Czy istnieje limit dotyczący zamontowanych reflektorów roboczych LED?
 

Dietmar Bengsch: Podczas jazdy po drogach publicznych liczba dozwolonych reflektorów jest określona zgodnie z § 52 niemieckiego Kodeksu Drogowego. Reflektory dodatkowe zamontowane z przodu pojazdu nie mogą przekraczać liczby referencyjnej 100.  Natomiast reflektory robocze można montować z przodu, z tyłu oraz z boku pojazdu bez żadnych ograniczeń w zależności od warunków technicznych pojazdu i można je przewozić podczas jazdy po drodze. Jedynym warunkiem jest to, że muszą być one włączane i wyłączane niezależnie i nie wolno ich włączać podczas jazdy po drogach publicznych.

Dowiedz się więcej na temat reflektorów roboczych HELLA