Między zrównoważonym rozwojem a technologią: pasja do nowoczesnego rolnictwa

Między zrównoważonym rozwojem a technologią: pasja do nowoczesnego rolnictwa

06/07/2021

Jacqueline Dresbur poświęciła się całkowicie rolnictwu. 19-latka reprezentuje nowe pokolenie rolników, które opowiada się za nowoczesnym rolnictwem, coraz bardziej zrównoważonym i technologicznym.

Jacqueline dorastała w gospodarstwie rolnym. Rodzice prowadzą własną działalność w niepełnym wymiarze godzin w Warstein-Hirschberg, około 25 kilometrów na południe od Lippstadt, gdzie sprzedają zrównoważone produkty pochodzenia zwierzęcego. Sama od dzieciństwa pasjonuje się zwierzętami i gospodarstwami rolnymi. „Kiedy byłam dzieckiem, zawsze męczyłam tatę, bo bardzo chciałam doić krowy” - śmieje się sympatyczna młoda kobieta. „Skończyło się na tym, że robiłam to w zakładzie niedaleko nas. W piątej klasie byłam tam prawie codziennie. Wtedy rozwinęła się moja miłość do krów. Potem z jednej rzeczy wynikła druga. Im bardziej zagłębiałam się w rolnictwo, tym bardziej pasjonowałam się tym tematem.”

Obecnie studiuje ekonomikę rolnictwa na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Südwestfalen w Soest. Młoda studentka jest prawdziwą egzotyką nawet w dość wiejskim okręgu Soest, w którym znajduje się Warstein-Hirschberg. „Wśród moich przyjaciół są osoby studiujące medycynę, zarządzanie przedsiębiorstwem czy psychologię” - zdradza Jacqueline. „Nawet z mojej szkoły średniej tylko jedna osoba poszła na rolnictwo. Dla moich znajomych nie było jednak zaskoczeniem, że studiuję ekonomię rolnictwa. W końcu zawsze robiłam coś związanego z rolnictwem. Byłam znana z tego. Jeśli muszę przełożyć spotkanie z przyjaciółmi o dwie godziny, to zwykle pojawia się powiedzenie w stylu „No tak, pozdrów ode mnie traktor”.”

 

Mały sklep rolniczy, duże wyzwania

Młoda studentka rolnictwa od roku prowadzi również własny sklep w gospodarstwie swoich rodziców. Jacqueline przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego, regionalnego podejścia. „Już drugi rok uprawiamy dynie, a także kukurydzę na popcorn i słoneczniki, z których zbieramy nasiona” - informuje Jacqueline. W ofercie mamy również jajka z gospodarstwa, mąkę i soki. Produkty mięsne, wędliny, dżemy, miód i ziemniaki kupujemy od dostawców w promieniu nie większym niż 30 kilometrów, a wszystkich dostawców znam osobiście".

To wielkie wyzwanie: ekonomiczne prowadzenie sklepu rolniczego. „Gdyby wziąć pod uwagę każdą godzinę, którą ja, mój dziadek, mój chłopak i rodzice wkładamy w pracę w sklepie rolniczym, wyglądałoby to dość kiepsko od strony finansowej - nawet przy minimalnej stawce” - przyznaje Jacqueline. „Robię wiele rzeczy z miłości do rolnictwa i za nadto nie kalkuluję”. Jest to wyzwanie, z którym borykają się rolnicy: „Wielu rolników jest zależnych od detalicznych sprzedawców żywności” - wyjaśnia Jacqueline. „Handel obniża ceny, ponieważ może importować z zagranicy. W Niemczech mamy bardzo, bardzo wysokie standardy, których musimy przestrzegać. Dlatego po prostu nie możemy produkować tak tanio, jak w niektórych innych krajach, gdzie zwierzęta są czasami trzymane nawet w wieżowcach. Pod tym względem globalizacja jest bardzo dużą wadą.”

Zasadniczo Jacqueline opowiada się za tym, aby konsumenci zwracali większą uwagę na to, skąd pochodzą produkty i zadawali sobie pytanie, czy nie mogą kupować od lokalnego rolnika. Z tego powodu zapracowana studentka stara się na Facebooku i Instagramie edukować konsumentów o problemach niemieckiego rolnictwa i zrównoważonej konsumpcji żywności.

Ale czym właściwie jest pasja do branży, która znajduje się pod presją ekonomiczną, a nierzadko i społeczną, oraz musi zmagać się z wciąż nowymi przepisami i rosnącą biurokracją? „Fascynuje mnie różnorodność, żaden dzień nie jest taki sam” - zachwyca się Jacqueline. „My, rolnicy, musimy wiedzieć o bardzo wielu rzeczach. Z jednej strony jest to ekscytujące, ale z drugiej strony stanowi również wyzwanie, aby zawsze być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami.”

 

Nowe technologie wkraczają do nowoczesnego rolnictwa

I wtedy pojawia się ten mały cud natury: „Fakt, że małe ziarno staje się naszym chlebem, jest dla mnie fascynujący. Ta forma tworzenia wartości jest imponująca. Również interakcja z pogodą i nowe technologie dostępne dla rolnictwa są super ekscytujące.”

Przykładowo cyfryzacja w coraz większym stopniu znajduje zastosowanie w nowoczesnym rolnictwie. „Na przykład stan zdrowia zwierząt można już dziś bardzo dobrze rejestrować cyfrowo” - informuje Jacqueline. Poprzez precyzyjny pomiar aktywności lub przeżuwania u krów. Szczególnie spektakularna jest również ta technologia: „Tak zwane czujniki N odbijając światło wykrywają, ile azotu potrzebuje roślina. Czujniki wykorzystują właściwości roślin, ponieważ odbijają różne długości fal w różnym stopniu, w zależności od dostarczania składników odżywczych. Na podstawie zmierzonego odbicia światła rozsiewacz nawozu z tyłu ciągnika kontroluje wymaganą ilość azotu i podaje roślinom dokładnie tyle nawozu, ile potrzebują.”

Jacqueline, która latem pracuje jako pomoc przy żniwach, a poza tym zajmuje się innymi gospodarstwami, nie jest jeszcze pewna, co dokładnie będzie robić po ukończeniu studiów. Wynika to przede wszystkim z wielu możliwości, jakie nowoczesne rolnictwo oferuje aktywnym 19-latkom. Jedno jest pewne: „Na pewno pozostanę wierna rolnictwu. Chciałabym również nadal zajmować się public relations. Do czasu ukończenia studiów będę kontynuowała praktyki w różnych dziedzinach.”

Pozostaje pytanie, w jaki sposób Jacqueline wykonuje swoje zadania, aby wszystko pogodzić. Jacqueline wzrusza ramionami: „Mój dzień zaczyna się czasem o 6 rano, a kończy o 22. Trzeba być dobrze zorganizowanym. Ale kiedy sprawia to przyjemność, wszystko jest możliwe!”