Kto raz zobaczy różnicę, nie chce już niczego innego.
BACK

„Kto raz zobaczy różnicę, nie chce już niczego innego."

03/28/2019

Oświetlenie w maszynach rolniczych staje się wprawdzie coraz ważniejsze, ale nadal często uważane jest za sprawę drugorzędną. Lecz zaczyna się to zmieniać: również w tym obszarze coraz ważniejsze stają się wysokiej jakości koncepcje oświetlenia. Potwierdza to również Hans de Vree, prezes i dyrektor ds. rozwoju w firmie Vredo Dodewaard
Tutaj dowiesz się, jak ocenia on obecną sytuację.

Wysokiej jakości maszyny z Holandii
Holenderska firma Vredo Dodewaard z miejscowości o takiej samej nazwie produkuje głównie maszyny rolnicze do gnojowicy, jak również siewniki do podsiewu. Głównym celem firmy jest oferowanie klientom wysokiej klasy produktów, a tym samym prawdziwej wartości dodanej, również pod względem finansowym.
Hans de Vree komentuje: „Nie pozostawiamy naszym klientom wyboru, jeśli chodzi o jakość naszych produktów. Po prostu zawsze zapewniamy najwyższą jakość. Stworzyliśmy na przykład własne przekładnie. Było to bardzo kosztowne, ale przecież chodziło o zmniejszenie zużycia paliwa i mocy trakcyjnej maszyny. Są to aspekty bardzo ważne dla naszych klientów, które mogą się szybko zwrócić. Producenci mleka nie otrzymują już dziś dobrych cen za swój produkt, dlatego muszą zapewnić optymalne wykorzystanie oraz maksymalnie efektywne rozwożenie gnojowicy po polach poprzez jak najmniejszy nacisk maszyny na podłoże i najwyższą wydajność. Ceny naszych maszyn są wyższe niż u konkurencji. Ale nie tylko cena powinna być decydująca, ale także zarobek, zarówno dla operatorów maszyn, jak i dla rolników. W tym sensie maszyny Vredo są dla nich idealnym wyborem”.

Bez eksperymentów z oświetleniem
Te same standardy obowiązują w firmie Vredo Dodewaard również w przypadku oświetlenia. Dlatego zdaniem Hansa de Vree jedyną opcją są produkty HELLA: „Wybieramy najwyższą jakość i dlatego wyposażamy wszystkie nasze maszyny w oświetlenie HELLA. HELLA jest może nieco droższa, lecz oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Konkurencja na rynku stale rośnie i cały czas o tym słyszymy. Ale jeśli przed zakupem krytycznie przyjrzeć się ofercie i porównać ze sobą trzy lampy, HELLA zawsze jest najwyżej. Dla mnie krytyczna ocena oznacza, że funkcja lampy jest oceniana pod względem praktycznym: liczy się równomiernie jasny snop światła, który zapewnia optymalną funkcjonalność na całej linii. Mając na uwadze te cechy jakościowe poprosiliśmy wielu producentów o zaprezentowanie wieczornego pokazu świateł. Rynek jest pod presją, a wiele drobnych oszczędności oznacza sporą sumę, więc cena HELLA jest również brana pod uwagę. Podczas pokazu na naszym terenie ponownie okazało się, że HELLA jest absolutnym liderem pod względem jakości oświetlenia. Klienci, którzy widzieli różnicę, nie chcą już nic innego.”

Dobre oświetlenie ma kluczowe znaczenie
Przy wyborze maszyny rolniczej decydujące znaczenie ma nacisk na podłoże, wydajność, komfort i łatwość obsługi. Ważną rolę odgrywa tu również oświetlenie, co wie doskonale Hans de Vree: „Dzisiejsze maszyny ważą sześćdziesiąt ton. Co poniektórzy może spytają, jaki związek ma masa całkowita maszyny z oświetleniem. Nasze największe maszyny ze zbiornikiem o pojemności 32.000 litrów mają długość 11 metrów i szerokość roboczą do 36 metrów. Cały obszar pracy musi być w całości dobrze widoczny. Z jednej strony potrzebne jest oświetlenie, które zapewnia dobrą widoczność na otoczenie, a z drugiej strony oświetlenie musi zapewniać dobrą widoczność maszyny.”
Według de Vree'a dochodzi do tego jeszcze jeden aspekt: „Sezony uprawowe stają się coraz krótsze, dlatego trzeba optymalnie wykorzystać dni pracy w polu. Sądzę, że niemal połowa naszych maszyn pracuje w lutym przez całą dobę. I właśnie to jest możliwe między innymi dzięki dobremu oświetleniu. Moim zdaniem wydajność w nocy nie powinna być mniejsza, niż za dnia. W przypadku niedostatecznego oświetlenia wypadki są nieuniknione. Pod względem masy i jakości HELLA znacznie przewyższa inne produkty. Moc i jakość światła HELLA nie mają sobie równych.”

Rozwiązania B nie wchodzą w grę
Drogie maszyny wymagają wysokiej klasy oświetlenia, które oferuje dobry stosunek ceny do jakości. Firma Vredo Dodewaard nie musiała długo szukać, aby trafić na nową linię produktów HELLA. Hans de Vree: „Decydująca jest dla mnie rzeczywista liczba lumenów (wartości teoretyczne nie mówią wszystkiego). HELLA pod tym względem jest daleko z przodu. Jakieś dziesięć lat temu, gdy nasze maszyny były jeszcze wyposażone w oświetlenie ksenonowe, robiliśmy już zdjęcia lotnicze z włączonym oświetleniem, aby sprawdzić, czy całe otoczenie maszyny jest równomiernie oświetlone. Wszystkie powierzchnie były wystarczająco oświetlone, co świadczyło o wysokiej jakości lamp HELLA.” Vredo oferuje klientom opcjonalnie dwadzieścia procent więcej światła: „Ale to pociąga za sobą dodatkowe koszty.”
Rozwiązania typu B nie wchodzą w rachubę w Vredo Dodewaard: „Nie należy szukać oszczędności w niewłaściwych miejscach. Jestem przekonany, że nasi klienci natychmiast zauważyliby przejście na markę B, ponieważ obecnie używamy oświetlenia najwyższej klasy. Wtedy z pewnością zaczną się reklamacje: Światła są włączone, ale oświetlenie jest za słabe.”

Siła przekonywania
Klienci Vredo Dodewaard nie zawsze są świadomi znaczenia oświetlenia i początkowo koncentrują się na innych kwestiach, takich jak nacisk na podłoże, technologia i zużycie paliwa. Jednak większość z nich można przekonać za pomocą twardych faktów. Hans de Vree: „Coraz częściej klienci proszą nas o prezentację. Kto przez kilka dni popracuje na naszych maszynach, rozumie konieczność odpowiedniego oświetlenia. Zakup maszyn w tym przedziale cenowym jest kwestią emocji, co uwzględnia wybrana przez nas koncepcja oświetlenia. Oświetlenie jest również kwestią doznań, a emocjonalnie HELLA jest najlepszym wyborem dla naszych klientów.”

Artykuł oparty na publikacji na stronie www.deloonwerker.nl