W ten sposób rolnicy znajdują odpowiednie reflektory robocze: 7 punktów, które pomogą w perfekcyjnym wyborze

W ten sposób rolnicy znajdują odpowiednie reflektory robocze: 7 punktów, które pomogą w perfekcyjnym wyborze

02/28/2020

Słońce jeszcze nie wstało, mgła ściele się nad polami. Niemniej jednak żniwa czekają i trzeba nadgonić czas – nawet przy złej widoczności. Wygląda to dla ciebie znajomo? Jasne, jest to codzienność dla rolników! Teraz ważne jest optymalne oświetlenie. Potrzebujesz dobrych reflektorów roboczych! Które kryteria wyboru są jednak ważne? Oto twój przewodnik!

  1. Wszystko w polu widzenia! Wybierz odpowiednią technologię oświetleniową do reflektorów roboczych w rolnictwie

Często rolnicy poruszają się swoimi maszynami w okresie, gdy warunki oświetleniowe są dalekie od optymalnych. Idealne oświetlenie miejsca pracy jest zatem nieodzowne dla uzyskania wysokiej wydajności i jakości działań. Masz wybór pomiędzy różnymi technikami oświetlenia. Na przykład światła halogenowe. Halogeny są sprawdzoną technologią, która wyróżnia się łatwą wymianą żarówki.

  Technologia oświetleniowa: LED wkracza do rolnictwa

Wielu producentów w branży maszyn rolniczych korzysta obecnie jednak z diodowej techniki oświetleniowej. Powodów tego jest kilka: wyjątkowo duża trwałość, minimalne zużycie energii, mocne światło. Ponadto, zamontowane w wysokiej jakości produktach znanych producentów (takich jak HELLA ), są idealne do stosowania w trudniejszych warunkach, ponieważ są zarówno pyło- jak i wodoszczelne, wykazują dobrą odporność na wibracje i mogą wytrzymać ekstremalne temperatury i wpływy zewnętrzne, takie jak uderzenia kamieni. Jeśli oczekujesz w reflektorach LED również aktywnego odprowadzania ciepła, to reflektor roboczy jest automatycznie przyciemniany, zanim dojdzie do jego przegrzania.

  Technologia oświetleniowa LED: temperatura barwowa i oświetlenie miejsca mają kluczowe znaczenie!

Reflektory robocze LED mają wyższą temperaturę barwową niż żarówki halogenowe i dlatego zapewniają światło podobne do światła dziennego. W takich warunkach oświetlenia oko jest w stanie łatwiej odróżniać kolory i wolniej się męczy. Możesz się lepiej skoncentrować i być bardziej wydajnym. Ważne jest, aby reflektory robocze równomiernie oświetlały miejsce pracy, ponieważ ludzkie oko automatycznie ustawia ostrość na najjaśniejszy punkt na powierzchni. Inżynierowie firmy HELLA opracowują zatem takie reflektory robocze, aby koncentracja światła była zredukowana w strefie bliskiej, która jest często silnie oświetlana, a stopniowo zwiększała się wraz z odległością. To sprawia, że rozsył światła jest bardziej jednorodny. Rozsył światła reflektorów LED firmy HELLA możesz przetestować online w naszej aplikacji Eliver: www.hella.com/eliver ! Przy okazji: światła halogenowe i diodowe dają się także łatwo łączyć. Wymień uszkodzone halogenowe reflektory robocze na nowe reflektory robocze LED - najlepiej zawsze parami.

  2. Wszystko czyste? Zwróć uwagę na stopień ochrony IP reflektorów roboczych dla rolnictwa

Pracujesz także przy wietrze i niepogodzie. Dlatego odpowiednie reflektory robocze muszą radzić sobie w różnych warunkach. Powinny mieć odpowiedni stopień ochrony IP. Stopnie ochrony  IP wskazują, w jakim zakresie wyposażenie elektryczne pojazdów, np. reflektory robocze, jest zabezpieczone przed niektórymi warunkami środowiskowymi, takimi jak kurz lub woda. W praktyce oznacza to, że reflektory robocze muszą być nie tylko chronione przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, ale także odporne na agresywne media i być łatwe do czyszczenia. W przypadku maszyn rolniczych należy stosować stopień ochrony IP IP6K9K. Ponieważ oznacza to, że można je również łatwo czyścić za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Ważna jest dobra kompatybilność EMC nowych reflektorów roboczych. Oznacza to, że świecące reflektory nie będą zakłócać działania innych urządzeń elektronicznych.

  3. Wolne miejsce! Sprawdź istniejące miejsce do montażu reflektorów w maszynach rolniczych

Wybierając reflektory, pamiętaj koniecznie również o konstrukcji pojazdu: nawet małe reflektory robocze wytwarzają ciepło. W celu uniknięcia wadliwego działania, ważne jest, aby wokół reflektorów roboczych było wystarczająco dużo miejsca. W firmie HELLA, w opisach naszych produktów są zawarte także rysunki z dokładnymi wymiarami w mm dla każdego reflektora roboczego, abyś mógł lepiej zaplanować montaż.

  4. Lepiej nie ryzykować: sprawdź dopuszczenie reflektorów roboczych do transportu towarów niebezpiecznych w rolnictwie

Jeśli transport agresywnych lub potencjalnie niebezpiecznych mediów jest częścią twojej działalności, to reflektory robocze muszą spełniać specjalne wymagania prawne. Dlatego upewnij się, że mają odpowiedni symbol: płomienie w rombie. Oznacza to, że produkty te są dopuszczone do montażu na środkach transportu zgodnych z przepisami GGVS/ADR B Rn 10251 i Rn 11251 dla urządzeń elektrycznych.

  5. Wybierz prawidłowe pozycje montażu reflektorów roboczych

Istnieje wiele możliwych pozycji montażowych. W zależności od pojazdu i twoich potrzeb, oprócz obszaru roboczego wokół pojazdu, można również oświetlić pole bezpośrednio przed lub za maszyną, drabinki i schodki, wnętrze pojazdu, obszar boczny lub przestrzeń przed pojazdem.

  6. Jak elastyczny w zastosowaniu musi być nowy reflektor? Zwróć uwagę na dodatkowe elementy w odniesieniu do określonych wymagań

Jeśli musisz oświetlać za pomocą maszyny często zmieniające się miejsca pracy, upewnij się, że reflektory są wyposażone w stopkę ruchomą lub pałąk do czteropunktowego mocowania. Jeśli reflektor roboczy ma być włączany i wyłączany spoza kabiny kierowcy, to praktyczny jest włącznik wbudowany w reflektor.

  7. Na czym się skupić? Połącz reflektory robocze dla uzyskania doskonałego oświetlenia

Kwestia oświetlenia jest złożona: oprócz żądanej mocy światła decydujące znaczenie dla ostatecznego efektu ma niskie lub wysokie położenie montażowe oraz kąt nachylenia. Większość reflektorów roboczych jest dostępna z oświetleniem bliskiego lub dalekiego zasięgu. W celu uzyskania optymalnego i jednorodnego oświetlenia korzystne jest połączenie tych dwóch rodzajów zasięgu światła. Podczas instalacji ważne jest również uwzględnienie kąta nachylenia i obrotu na bok poszczególnych urządzeń. Zwróć uwagę przy tym na optymalne i wolne od smug oświetlenie miejsca pracy. Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd był pomocny w podjęciu decyzji. Oczywiście bylibyśmy zadowoleni, gdybyś przyjrzał się bliżej naszej ofercie!