HELLATHON III. - Třetí HELLATHON zná své vítěze
30-11-2022

Olomouc, 29. listopadu 2023 – Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci hostila o víkendu soutěž středoškolských a vysokoškolských týmů a jednotlivců HELLATHON III.

Čtyři desítky středoškolských i vysokoškolských studentů se 24. – 25.11.2023 zapojily do našeho již tradičního technického maratonu, který potřetí nabídl účastníkům možnost vyřešit v krátkém čase náročná technická témata, které vymysleli naši zaměstnanci. Studenti tak mohli ukázat své praktické dovednosti v oblastech jako IT, elektrotechnika či konstrukce. HELLATHON se opět konal pod záštitou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. 

Všichni studenti středních i vysokých škol si mohli dopředu vybrat jedno z pěti témat, kterými bylo sestrojit funkční meteostanici, hackování zadní skupinové svítilny, programování pomocí umělé inteligence, vymodelování držáku světla na jízdní kolo či sestrojení měřiče intenzity osvětlení.

Všechna témata našla řešitele, řada z nich i několik. Studenti středních škol měli na splnění úkolu 12 hodin, jejich starší kolegové 24 hodin. Porota složená z řad našich odborníků a pedagogů určila jako vítěze tyto týmy:

  1. místo v kategorii SŠ: Stark Industries, téma IoT meteostanice, Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky Mohelnice
  2. místo v kategorii SŠ: Kosford, téma Měřič intenzity osvětlení, Střední škola technická a obchodní, Olomouc, Kosinova 4
  3. místo v kategorii SŠ: UBPP, téma IoT meteostanice, Střední průmyslová školy elektrotechnická Olomouc

Na dalších příčkách byly týmy ze Střední školy strojnické (tým Promovaní inženýři a OP SPŠS) a z Gymnázia Jana Opletala z Litovle (tým Tadeáš Fryčák). 

Mezi vysokoškoláky zvítězily týmy:

  1. místo v kategorii VŠ: Pírka, téma IoT meteostanice, Univerzita Palackého
  2. místo v kategorii VŠ: Bratři v triku, téma Hackování zadní lampy automobilu, Univerzita Palackého a Střední průmyslová školy elektrotechnická Olomouc
  3. místo v kategorii VŠ: UPtime, téma IoT meteostanice, Univerzita Palackého a Lingua Centrum

„Jsem rád, že akce získává mezi středoškoláky i vysokoškoláky na prestiži. Dobrá zpráva pro celou naši společnost je, že mladí lidé mají o vývoj a výzkum zájem, jsou nesmírně kreativní a často ochotní obětovat vědě a technice spoustu svého volného času,“ zhodnotil soutěž náš generální ředitel Petr Novotný.

Tímto všem výhercům gratulujeme a těšíme se na příští ročník, který se bude konat na podzim roku 2024. V letošním roce jsme rozdali výhry v celkové hodnotě 120 000 korun. Věříme, že tyto výhry všem studentům udělaly radost.

Tým organizátorů