Yaz sıcaklarında mükemmel iklim
BACK
10006866a_AM0_1168px
10006869a_AM0_1168px

Prima Klima in der Sommerhitze

07/15/2019

Yollarda tekrar hareketlilik başladığında ve güneş aracın ön camında parlamaya başladığında, klima sistemi iyi bir şeydir. Elbette bu sistem sürücü kabininde sadece serin bir hava sağlamakla kalmaz. Bu sistem, Gesamthochschule Wuppertal (Almanya) üniversitesinden bilim insanlarının kısa bir süre önce kanıtladıkları gibi, güvenlik açısından da küçümsenmemelidir. Söz konusu bilim insanları, Federal Karayolları Araştırma Enstitüsü adına, kabin sıcaklığı ile kaza riski arasındaki ilişkiyi analiz ettiler. Sonuç: Henüz 27 derecelik bir kabin sıcaklığında bile, şehir içinde bir kaza yapma riski yüzde on bir artmaktadır. 32 derecede ise, bu risk neredeyse dörtte bir oranında daha yüksektir. Sebepler açıktır: Yüksek sıcaklıklarda daha çabuk yorulur ve bu nedenle daha az konsantre olunur.

 

Bakteri tuzağı olarak klima sistemi
İşlevini iyi yerine getiren bir klima sistemi, güvenlik ve sağlık açısından çok önemlidir. Burada, "işlevini iyi yerine getiren" sınırlaması belirleyicidir. Klima sisteminin bakımı yapılmamışsa, sistem büyük bir sağlık riski oluşturur. Bu risk, büyük ölçüde klima sisteminin önemli bir unsuru olan evaporatörden kaynaklanır. Evaporatör, çalışma sırasında rutubetlenir, bu da sistem içerisindeki karanlık ve rutubetli ortam ile birleştiğinde, bakteri ve mantarlar için ideal bir üreme ortamı oluşturur. Bu mantar ve bakteriler, hava sirkülasyonu aracılığıyla araç kabinine ulaşır ve gözlerde sulanma ve boğazda kurumanın yanı sıra hapşırma ve öksürme gıcığına yol açabilir.   

 

Klima sistemi işte böyle yeniden temiz olur
Düzenli bir şekilde itina göstererek, klima sisteminin bakteri yuvası haline gelmesini önlersiniz. Buna göre uzmanlar, ticari araçlara her altı ayda bir klima kontrolü yapmalarını tavsiye etmektedir. Bu sırada, görsel kontrolün yanı sıra işlevsellik ve performans da kontrol edilir. Zira küçük bir delikten soğutucu madde sızacak olursa, soğutma işlevi kısıtlanır; bu da klima sisteminin giderek daha az asıl işlevini yerine getirebilecek durumda olması anlamına gelir. Siz bunu sürüş esnasında soğutma performansının azalmasından fark edersiniz. Klima kontrolü sırasında ayrıca, tutma kapasitesi altı ay sonra genellikle tükenen kabin filtresi de değiştirilir. Bunlara ek olarak evaporatör temizlenir, dezenfekte edilir ve bu sayede bakteri ve mantar yuvalarından temizlenir. Ayrıca, yılda bir kez klima servisi yaptırıldığında, soğutucu maddeye ek olarak filtre kurutucusu da değiştirilir. Filtre kurutucusu, kabin içerisinde iyi bir iklim sağlamak için bir diğer yapı taşıdır.

 

İlgili herkes için buna değer
Ancak maalesef, klima sisteminde yapılan incelemeler halen sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır. Sıkça duyulan yorumlardan biri, sonuç olarak evdeki buzdolabının da servise ihtiyaç duymadığı şeklindedir. Ancak bu doğru değildir ve temel prensip olarak her iki cihazda aynı şekilde çalışmaktadır. Ancak, sabit bir cihazda soğutma devresi son derece kompakt olmakla birlikte, araç üzerinde bu devre çok daha uzun hatlar boyunca dolaşmakta ve bu da hassasiyeti artırmaktadır. Bunun dışında, motorun sürekli titreşimleri ve aracın sarsıntılarının yanı sıra aşırı şekilde dalgalanan dış hava sıcaklıkları, arızalara karşı daha yüksek hassasiyet sağlamaktadır.
Ancak burada en önemli şey, yine işin sağlık yönüdür. Sürücü olarak, bu durum sizi doğrudan etkiler ve unutmayın: Eğer bir şey olursa, kamyonun arıza masrafları, klima kontrolü için yapılan masraflardan önemli ölçüde fazladır.