LED Special
HELLA Kamyon
LED Special

LED uzmanlığının bir adı var: HELLA.

Araç aydınlatması alanında son yıllarda başka hiçbir teknoloji LED teknolojisinde olduğu kadar önem kazanmadı. HELLA, 20 yılı aşkın bir süredir yenilikçi LED çözümlerinin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda bir öncüdür. Sonuç, full LED teknolojisine sahip yardımcı farlarımız gibi yenilikçi ürünlerdir, örneğin Luminator Compact LED.
LED konusu hakkında, mütemadiyen müşterilerden gelen çalışma şekli, avantajları ve maliyet-fayda ilişkisine yönelik sorularla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle, LED Special adlı yayınımızda bu soruların en sık sorulanlarına yetkin cevaplar vermek ve bu suretle HELLA"nın LED uzmanlığını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

07/10/2019

  • LED nedir

LED, diyottan akım geçtiğinde ışık, kızılötesi ışınım ya da morötesi ışınım veren, ışık yayan bir yarı iletken bileşendir. Burada, kullanılan yarı iletken malzeme dalga boyu için belirleyicidir. LED temel olarak anot, katot, yarı iletken kristal, bağlantı teli ve gövdeden oluşur. Işık yayan diyotların çoğunda katot aynı zamanda reflektörü oluşturur. Bağlantı teli, kristal ile diyotu birleştirir. Lehim noktası, kristalin iki elektrik bağlantısından birini oluşturur. Aynı zamanda, yarı iletken kristal tarafından elektriksel gücün yalnızca bir kısmı ışığa dönüştürülebildiği için, ortaya çıkan atık ısıyı da alır.
LED"ler, tam olarak belirlenmesi veya ayarlanması gereken, "Çalışma noktası" denilen sıcaklığa bağlı bir noktada çalıştırılırlar.
Bir LED"in seri direnç olmaksızın bir gerilim kaynağından doğrudan işletimi mümkün değildir. LED"ler günümüzde zaten birçok alanda kullanılmaktadır: Akıllı telefon ekranı, LED televizyon, yaşam alanı aydınlatması atta modern cerrahi donanımlar: Işık yayan küçük diyotlar artık günlük hayattan ayrı düşünülemez.
Bu özellikle araç aydınlatması alanı için de geçerlidir: Ana far grubu, uzun huzmeli ve yardımcı farlar, gündüz sürüş farları ve (kombine) arka lambalarda kullanımın yanı sıra LED"ler örneğin gabari işaret ve sinyal lambalarında da kullanılmaktadır. Bu şekilde ticari araçlarda da geniş bir kullanım yelpazesi karşılanmaktadır. İster HELLA Light Bar 470 gibi yüksek performanslı yardımcı farlar, geri vites lambaları, isterse de tek fonksiyonlu lambalar olsun: LED"ler verimli, etkili ve güvenli bir çalışmaya belirgin katkı sağlayabilirler.
Çoğu durumda, kamyon ve dorselerdeki mevcut geleneksel aydınlatma ortamları, profesyonel bir şekilde çağdaş LED teknolojisine modernize edilebilmektedir.
HELLA, LED araç aydınlatmalarının geliştirilmesi ve üretimi alanında zaten en başından beri öncü ve inovasyon liderleri arasında kabul edilmektedir. LED ürünlerimizle, ister binek araçların gündüz sürüş farlarında ve ana far gruplarında, acil müdahale araçlarının ikaz lambalarında olsun, isterse de kamyonların yardımcı farlarında olsun, her gün binlerce kez yollarda karşılaşıyorsunuz. Çünkü HELLA, LED demektir!

07/10/2019
  • LED nedir
  • Print
LED hikayeleri
Picture
HELLA LED ile yollarda bir gün - E-gazetemiz.
LED videosu

Işık,...LED"dir. HELLA"nın LED uzmanlığını

play video
ÜNİVERSAL PARÇALAR KATALOĞU
Üniversal parçalar kataloğu
Üniversal Parçalar Kataloğu - Tek tıklamayla tüm HELLA ürünleri.

KAMYON IŞIK UZMANI
Light-Profi Truck

Başvurulacak önemli kamyon bilgileri

LED broşürü
HELLA LED uzmanlığı broşürü.

Broşürümüzden HELLA LED Uzmanlığı hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.