HELLA pimps your Truck – Yeni ihtişamıyla ormancılık!
BACK

HELLA pimps your Truck – Waldarbeit in neuem Glanz!

03/25/2019

"HELLA pimps your Truck" Kampanyası'nın asıl talihlilerinden biri olan Andre Howe için kampanya katılımı kesinlikle buna değdi; çünkü büyük ödül olarak, yükleme vincine sahip tam donanımlı bir tomruk kamyonu olan "iş ortağının" üzerindeki yeni aydınlatma ekipmanı nedeniyle mutlu oldu.
"Dönüşüm operasyonu" sırasında kamyonun hangi HELLA ürünleriyle donatıldığını ve bu ürünlerin Andre'nin ormandaki çalışma ortamını bundan sonra nasıl gündüz gibi aydınlatabileceğini burada öğrenebilirsiniz!

 

Ayrıntılı bir ön görüşmede, öncelikle yeni HELLA aydınlatmaya yönelik gereksinimler belirlendi; çünkü sizin de bildiğiniz gibi, her uygulama alanının kendine has zorlukları vardır. Bu, özellikle orman ürünleri endüstrisindeki "gece vardiyaları" için geçerlidir.
Bu sırada aşağıdaki ana gereksinimler şekillenmiştir:

  • Özellikle vinç 360°'lik bir çalışma alanını kapladığından, arazinin belirgin şekilde daha geniş aydınlatılması
  • Arazideki uzak görüşü optimize etmek ve bu sayede aracın "arazide hareket kabiliyetini" desteklemek için, daha iyi bir uzun menzilli aydınlatma
  • Tüm çalışma alanının daha parlak aydınlatılmasıyla elde edilen belirgin şekilde daha iyi bir görüş sayesinde, iyileştirilmiş güvenlik

 

Söylenir söylenmez yapıldı. Tabiri caizse, şartname yazıldıktan sonra, somut dönüşüme geçildi. İlk zorluk: Uygun bir yer arayışı; çünkü vinci olan büyük bir tomruk kamyonunun doğal olarak daha fazla yere ihtiyacı vardır Bunun için ormana değil, Hermann Siekmann GmbH & Co. KG şirketinin Sauerland, Brilon'daki atölyelerine gitti. MAN ve Scania kamyonları konusunda uzman olan bu firma, profesyonel bir montaj için ideal koşullara sahipti!

 

Öncelikle kamyonun kendisi, güçlü, enerji verimli HELLA LED aydınlatma ile "donatıldı". Ürünler kendini gösterdi:

 

HELLA Lightbar 350: Işık barı, çiftler halinde ve hafif tasarımı nedeniyle sürücü kabininin ön tarafına monte edilmiştir; böylece sadece arazide değil, aynı zamanda karayolu trafiğinde de belirgin derecede daha iyi bir uzak görüş sağlamaktadır.

 

HELLA Q90 compact LED: Kompakt ve güçlü çalışma lambası, sıkışık montaj konumları için idealdir (burada araca biniş alanında) ve öndeki manevra alanında, iki taraflı olarak daha iyi bir çevre aydınlatması sağlamaktadır.

 

HELLA Power Beam 1800 compact, geniş alan aydınlatmalı: Arazi koşulları nedeniyle özel olarak bu far için üretilmiş ilave koruyucu gövdeye sahip bu çalışma farı, iki taraflı olarak yükleme kapağının üst kısmına monte edilmiştir. Bu sayede, çalışma vinci alanına optimum şekilde ulaşan geniş bir çevre aydınlatması elde edilmiştir.

 

HELLA Power Beam 1800 compact yakın alan aydınlatmalı: Güçlü çalışma farı, yan arka manevra alanını iki taraflı olarak kapsamlı bir şekilde aydınlatır ve böylece zorlu arazilerde ve dik güzergâhlarda, hatta treyler üzerinde bile, manevralara yardımcı olur.

 

HELLA Power Beam 1000 compact: Her biri altı adet yüksek performanslı LED'e sahip iki kompakt çalışma farı, geri vites farı versiyonunda kamyonun arkasına monte edilmiş ve arka çalışma alanındaki görüşü, standart arka lambalara kıyasla önemli ölçüde iyileştirmiştir. Bu, treyler için de geçerlidir.

Ardından, ormancılık işlerinin temel parçalarından biri olan yükleme vincine de özel bir dikkat gösterildi. Orada, aşağıdaki ürünler monte edildi:

 

HELLA Ultra Beam II: Merkezi kıskaçlı kol alanına yerleştirilmiş, her biri 4.000 ölçülen lümen ve yüksek verimli LED teknolojisine sahip güçlü bir çift, optimum aydınlatma sağlamaktadır ve burada, vinç operatörüne çalışma sırasında olağanüstü bir destek sunmaktadır. Böylece, olumsuz hava koşullarında bile kıskaçlı kol ile yapılan çalışmalar için en uygun "aydınlatma gücü" elde edilir.

 

Vinç ile birlikte dönen yükleme vinci koltuk alanının üstüne, ilave iki adet yakın alan aydınlatmalı HELLA Power Beam 1800 compact monte edilmiş, böylece vinç operatörünün yakın alandaki doğrudan görüş alanı iyileştirilmiştir. Her iki Ultra Beam II'nin aydınlatması, geçişsiz bir şekilde genişletilmiştir.

 

Arka tarafta, yükleme vinci koltuğunun altında ilave "güç paketleri" bulunmaktadır, iki adet HELLA Modul 70 LED Gen. 3; bunlar, esnek ayarlama olanakları sayesinde, aracın arka aks alanında bile duruma bağlı bir aydınlatma için kullanılabilmekte olup, örneğin yalnızca karda değil, derin çamurda da kullanılan zincirleri takarken özellikle avantajlıdır.

 

Dönüşüm işlemi kapsamında, tomruk kamyonu üzerindeki bazı yan işaret lambaları da yeni HELLA ürünleri ile değiştirilmiştir; böylesine etkileyici boyutlara sahip bir ekipman, diğer yol kullanıcıları tarafından da her zaman kolayca görülebilir olmalıdır.

 

Birbiriyle mükemmel bir şekilde uyumlanmış aydınlatma paketi, şu andan itibaren zorlu orman çalışmalarında Andre için geceyi gündüze çeviriyor ve sadece daha verimli bir çalışma sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda daha fazla güvenlik de sağlıyor. Bunun dışında, daha parlak aydınlatma, geliştirilmiş görüş sayesinde daha kolay manevra yapılmasına ve bu sayede ormandaki hassas doğanın korunmasına yardımcı olmaktadır!

 

Talihlimizin yeni aydınlatması ile şu ana kadar edinebildiği olumlu deneyimleri röportajımızda okuyabilirsiniz!

HELLA çalışma farları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: