Çalışma sırasında daha iyi aydınlatma
BACK

Bessere Beleuchtung bei der Arbeit

02/21/2019

Profesyonel sürücülerin çalışma günü hava karardığında bitmiyor. Ve muhtemelen herkes, farları özellikle iyi olan bir araca bindiğinde yaşanan o sevincin farkında. Kötü şekilde aydınlatılmış bir yükleme bölgesinde sürüş yapan ve manevra yapmak için gerekli ekstra desteği çalışma lambalarını kullanarak elde eden kamyon sürücüleri de aynı duyguyu yaşar.
Kişi ve malzeme güvenliği önemli ölçüde artar, rampalara kenetlenme daha sorunsuz gerçekleşir, burada günlük kullanımda gerçekten paradan tasarruf sağlanır ve hatta şüpheli durumlarda hayat da korunmuş olur.
Montaj veya ekleme parçası olan çalışma farlarının burada önemli etkilerde bulunacağı, bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

 

İş kalitesini belirleyen faktörler
Özellikle ışık rengi ve aydınlatmanın türü, işin kalitesi için belirleyicidir. İşviçreli uyku araştırmacıları, Fraunhofer Çalışma Ekonomisi ve Organizasyon Enstitüsü'nden bilim insanlarıyla ortaklaşa gerçekleştirdikleri araştırmada, insanların ışığa karşı güçlü tepki verdiklerini keşfettiler. Bu araştırmaya göre, örneğin aydınlatmanın renk sıcaklığı, tepki verme kapasitesini ve verimliliği önemli ölçüde etkilemektedir.
Deneyler de, zayıf aydınlatma ve bulanık, sarımsı renk sıcaklıklarında insanların daha çabuk yorulduğunu göstermiştir. Çünkü vücut bu tür bir ışığı gün batışı olarak algılamakta ve paydos moduna geçmektedir. Gün ışığı benzeri aydınlatma, akşamları daha uzun süre uyanık kalmanıza ve daha konsantre şekilde çalışmanıza yardımcı olur. Bu şekilde gece çalışanlarının verimliliğinde artış kaydedilir.
Işık performansı, ışık dağılımı ve renk sıcaklığı, yüksek kaliteli geri vites lambası için belirleyici faktörlerdir. İnsan gözü, her zaman bir yüzeyin en parlak noktasına yönelme özelliğine sahiptir. Bu nedenle, LED çipinin güçlü odaklanmış ışığını eşit olarak dağıtan reflektörlerimiz rahat bir görüş sağlar. Böylece, gözler daha geç yorulur ve sürücü uzun süre konsantre olabilir.

 

Farklı ışık çözümleri
En uygun maliyetli ışık kaynağı çözümü - en azından satın alma sırasında - halojen lambalardır. H3, HB3 ve H9 ampulleri ile temin edilebilir. Ancak "en gelişmiş teknoloji" ve uzun süreli kullanım açısından bakıldığında LED çalışma lambaları daha ekonomik ve verimlidir.
Çalışma farları alanındaki en son LED gelişmeleri, neredeyse Xenon farların ışık performansını geçecek kadar ilerledi. Ayrıca LED'ler, gün ışığına yakın bir aydınlatma sağlayan yaklaşık 6.500 Kelvin değerinde yüksek renk sıcaklıkları sunmaktadır. Bu ışık koşulları altında çalışan bir kimse, gözlerini korur ve uzun süre dinç kalır.

 

Geri vites lambalarında nelere dikkat edilmelidir
Ancak dikkat: Her çalışma lambası geri vites lambası olarak kullanılamaz. Lambalar, geri vites lambaları olarak ECE-R23 homologasyonunu geçebilmek için belirli kriterleri karşılamalıdır. Bu kriterler, örneğin önceden tanımlanmış ışık dağılımlarına ve ışık değerlerine uyulmasını içerir. Ayrıca geri vites lambaları sayısının ve montaj pozisyonunun araca bağlı olarak değişebileceğine de dikkat edilmelidir. Bizim durumumuzda, motorlu kara taşıtları ve bunlara takılan treylerler için geçerli olan ECE-R48'e dikkat edilmelidir.
Geri vites lambalarının seçiminde, bu lambaların geri sürüşlerde mümkün olan en iyi görüşü elde etmek için ışık huzmelerinin geniş bir şekilde yayılmasını sağlayan özel lenslerle donatıldıklarından emin olun. Ancak bu durumda geceleri güvenli manevra yapılabilir. Farlar, sadece mevcut ECE-R23 tip onay numarası (örn. R23-003902) ile geri vites lambası olarak monte edilebilir. İzin verilen farların bulunmadığı durumda kaza yapılırsa sigorta geçersiz duruma düşer.
Sonuç

 

Geri vites lambaları, kamyon ve treyler için yasal açıdan zorunlu olan donanım özelliklerinden biridir. Sadece aracın arkasındaki şeridi aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda diğer araç kullanıcılarına bu aracın geri sürüş yaptığını da gösterir. Çalışma alanını aydınlatmak için uygun değillerdir. Burada özel çalışma lambalarına ihtiyaç duyulur. Geniş veya ekstra geniş aydınlatma ve uzun menzilli çalışma lambaları ile yakın görüş farları kombinasyonunun özellikle yararlı olduğu kanıtlanmıştır.
Bir bakışta yasal düzenlemeler
Karayolları trafik düzenlemelerine göre, çok şeritli araçların çalışma lambaları ile donatılması gereklidir. Başlıca sınırlamalar: Birkaç istisna dışında (örneğin yol yapımı ve çöp toplama işlemleri sırasında) AB içinde çalışma lambaları sürüş sırasında kullanılmamalıdır. Esas olarak kullanım sırasında diğer yol araç kullanıcılarının dikkatini çekmemeleri gerekir.
Geri vites lambaları altında öne çıkan özellikler
Geleceğin adı LED'dir. Bu sadece ana farlar için değil aynı zamanda geri sürüş ışıkları için de geçerlidir. HELLA'nın Repulse Pro geri vites lambaları, güçlü 870 Lümen'lik ışık performansı için üç adet yüksek performanslı LED sağlar. Esnek montaj seçenekleri ve korozyon koruması da en az LED'ler kadar ikna edicidir. Daha özel gereksinimleriniz varsa, Power Beam 1000 compact geri vites lambası iyi bir seçimdir. Farları, ADR/GGVSEB uyarınca da sertifikalandırılmış olan, farı tehlikeli malların taşınması için ideal hale getiren ve paslanmaya karşı dayanıklı plastik bir gövdeye sahiptir. Altı adet yüksek performanslı LED, 1.000 Lümen'lik bir ışık performansı sağlamaktadır.
Halojenden LED teknolojisine ilk kez geçmek isteyenler için, güçlü ve yüksek performanslı 1.350 Lümenli kompakt ve evrensel olarak kullanılabilir geri vites lambası ECO18 LED tavsiye edilir.