Sıcaklık Yönetimi (Thermo Management)
Kamyon
Sıcaklık Yönetimi (Thermo Management)

BEHR HELLA SERVICE ürünleri ile motor soğutması ve araç iklimlendirmesi

Behr ve HELLA firmalarının ortak girişimi sayesinde, araç iklimlendirme ve motor soğutma alanında on yıllara dayanan OE bilgi birikimi, dünya çapındaki bir satış organizasyonunda bir araya getirilmiştir. Bu özellikle 20'nin üstünde ürün grubunda 6.000'den fazla kaliteli ürün ile piyasa taleplerinin üstün bir şekilde karşılanması ile öne çıkmaktadır. Toptancılar ve araç servisleri, eksiksiz danışmanlıktan, yüksek parça mevcudiyetinden ve ikna edici lojistikten, teknik bilgilerin, eğitimlerin ve satış desteğinin sunulmasından yararlanmaktadır.

04/15/2016

 • Ticari araç motor soğutma

Modern ağır vasıta motor bölmelerinde mevcut olan yer, son yıllarda giderek küçülmüştür ve buna paralel olarak motor soğutma sistemine yönelik talepler de artmıştır. Talepler açıktır: Daha kısa ısınma aşamaları, daha hızlı iç mekan ısınması ve daha düşük yakıt tüketimi, daha uzun kullanım ömrü olan tüm bileşenlerde mevcut olması gereken özelliklerdir.
Behr Hella Service'in ticari araçlar için 60.700'den fazla araç uygulamasından oluşan geniş kapsamlı ürün yelpazesi, bu talepleri en iyi şekilde yerine getirir ve aşağıdakileri kapsar:

 • Soğutucu madde radyatörü,
 • Genleşme tankı,
 • Visco® fan,
 • Kondensatör/soğutucu madde radyatör fanı,
 • Şarj havası soğutucusu,
 • Yağ soğutucusu,
 • Araç iç mekanı ısı eşanjörü ve
 • Elektrikli ilave ısıtıcı

Kısacası - verimli bir soğutma devresi için gerekli olan her şeyi sunuyoruz.

Ağır vasıtada soğutma devresi
Motorda yanma sonucu üretilen ısı; su, antifriz ve katkı maddelerinden oluşan bir soğutucu madde tarafından alınır ve radyatör üzerinden dış havaya iletilir. Bu soğutma devresinin hortum hatları üzerinden bağlı olan bileşenleri, kendi içerisinde kapalı olan bir sistem oluşturur ve bu sistemde soğutucu madde radyatörü merkezi bir yol oynar, çünkü burada soğutucu madde, ortam havası tarafından tekrar soğutulur. Bu alanda en yeni teknoloji, Behr Hella Service tarafından sunulan ve daha düşük ağırlık ve düşük yapı derinliği ile öne çıkan ve bunun yanı sıra 0 geri dönüştürülebilen tam alüminyum radyatördür. Termostat yardımıyla bir pompa tarafından tahrik edilen soğutucu madde akışı, sıcaklığa bağlı olarak kontrol edilir. Ağır vasıta motorları gibi daha yüksek performanslı motorlarda ayrıca soğutucu madde radyatörü, motor soğutması esnasında bizim tarafımızdan sunulan Visco® fanı gibi özel fanlar tarafından desteklenmelidir.
Optimum şekilde uyarlanmış bir soğutma devresi sayesinde yakıt tüketimi, emisyonlar, sürüş konforu ve sürüş güvenliği de olumlu etkilenebilir.

04/15/2016
 • Ticari araç motor soğutma

Konfor, araç iklimlendirmesi konusunda en önemli unsurdur. Burada modern klima sistemlerinden beklentiler oldukça yüksektir: Sadece araç içerisindeki her koltuk için bireysel klima konforu ve yüksek hava kalitesine sahip gecikmesiz, hoş bir havalandırma değil, aynı zamanda mümkün olduğunca düşük gürültülü akustik konfor ve kolay bir kullanımın da sağlanmış olması istenmektedir.
Behr Hella Service için sorun değil - Ticari araçlar için sayıları 26.500'ün üzerindeki yüksek kaliteli araç uygulamasının her biri, çalışma şekli bakımından bu konfor taleplerine uyarlanmıştır. Aşağıdaki ürün gruplarını sunuyoruz:

 • Kompresörler
 • Kondansatörler
 • Filtre
 • Kurutucu
 • Genleşme valfı, gaz kelebeği valfı
 • Buharlaştırıcı
 • Anahtarlar
 • Üfleçler
 • Yağlar

Ağır vasıtada klima devresi
Bir ağır vasıtanın klima devresi, içerisinde soğutucu madde ve soğutucu madde yağının dolaştığı, hortum ve/veya alüminyum borularla bağlı kapalı bir devreyi oluşturur. Bu sistemde, kompresör ile genleşme valfı arasında bulunan yüksek basınç tarafı (sarı/kırmızı) ve genleşme valfı ile kompresör arasında bulunan alçak basınç tarafı (mavi) arasında ayrım yapılır. Kompresör, gaz halindeki soğutucu maddeyi yoğunlaştırarak çok fazla ısıtır ve ardından yüksek basınç altında kondansatöre iter. Kompresörde soğutucu maddenin ısısı alınır ve bu da bir yoğuşmaya ve bunun sonucunda gaz halinden sıvı hale bir durum değişimine neden olur. Şimdi sıvı olan soğutucu madde, daha sonra filtre kurutucusuna aktarılır. Filtre kurutucusu, soğutucu maddedeki kirleri ve hava ceplerini ayırır ve soğutucu maddenin nemini alır. Bu sayede, bir yandan sistemin verimliliği temin edilirken, diğer yandan bileşenler kirlerden kaynaklanan hasarlardan korunur.
Araç iklimlendirme ve motor soğutma iki ayrı, ancak buna rağmen birbirleriyle etkileşim içerisinde olan sistemlerdir. Klima sisteminin çalışması esnasında ilave olarak motor soğutma sistemine de yüklenilir. Sonuç: Daha yüksek soğutucu madde sıcaklığı. Bu nedenle her klima servisi esnasında soğutucu madde de kontrol edilmelidir.

04/15/2016
 • Ticari araç klima sistemi
 • Print
ÜNİVERSAL PARÇALAR KATALOĞU
Üniversal parçalar kataloğu tanıtımı
Kamyonlar için sunulan üniversal ürünlere genel bakışı şurada bulabilirsiniz Üniversal parçalar kataloğu
ÇEVRİMİÇİ HİZMETLER
ÇEVRİMİÇİ HİZMETLER
HELLA hizmet demektir: Çevrimiçi hizmetlerimiz hakkında komple bir genel bakışı burada bulabilirsiniz Çevrimiçi araçlar ve kataloglar.
BEHR HELLA SERVICE
Kamyon için Behr Hella Service tanıtımı
Her zaman serin bir çözüm: Sıcaklık yönetim uzmanı kendisini tanıtıyor!