Opel Corsa - Problemy z rozruchem silnika

Opel

Opel Corsa-B: data produkcji od 1998 do 2000

Opel Corsa-C: data produkcji 2001

Problemy z rozruchem silnika,

nieprawidłowe zachowanie podczas rozruchu na zimno, przerwy w zapłonie.

 

Jeżeli w wymienionych pojazdach zostaje zgłoszony problem polegający na tym, że silnik nie zaskakuje i/lub zdarzają się przerwy w zapłonie, źródłem usterki mogą być świece zapłonowe. Sprawdzić świece zapłonowe i w razie potrzeby wymienić. Producent pojazdów zaleca świece zapłonowe typu:

- Typ świec zapłonowych: FGR 8 KQE0

- Moment obrotowy dokręcania 25 Nm

- Odstęp między elektrodami 1,35 mm

Przyczyną awarii jest w wielu przypadkach jazda na krótkich odcinkach lub częste dokonywanie rozruchu na zimno.

Rodzaje usterek i możliwe przyczyny (za niski moment dokręcający)

- Przeciążenie termiczne na elektrodzie środkowej i/lub elektrodzie masowej i/lub na końcówce izolatora.

- Pęknięta końcówka izolatora

- Uszkodzony gwint.

· Przyczyną przeciążenia termicznego może być nieprawidłowe dokręcenie świec zapłonowych. Szkody wynikowe, takie jak uszkodzenia elektrody środkowej i/lub elektrody masowej i/lub na końcówce izolatora, spowodowane przez obluzowanie lub wibrację świec zapłonowych.

Rodzaje usterek i możliwe przyczyny (za wysoki moment dokręcający)

- Połączenie świec zapłonowych/izolatora obluzowało się lub było wcześniej uszkodzone. W ten sposób świeca zaczęła być „nieszczelna”.

- Świeca zapłonowa, która była uszkodzona wcześniej, została całkowicie zniszczona przez wibracje.

- Za wysoki moment dokręcający może spowodować przełom statyczny gwintu. (W niektórych miejscach na nakrętce sześciokątnej są widoczne wyraźne ślady klucza do świec zapłonowych).

Wskazówka:

Szkody wynikowe, np. na silniku lub głowicy cylindrowej, nie są uznawane przez producentów pojazdów ze względu na różne rodzaje uszkodzeń świec zapłonowych.

Ważna zasada bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

Przedruk, przekazywanie, powielanie, przetwarzanie w jakiejkolwiek formie i podawanie treści niniejszej dokumentacji do wiadomości osób trzecich, także we fragmentach, jest dozwolone wyłącznie po otrzymaniu od nas jednoznacznej zgody na piśmie i z podaniem źródła. Schematy, zdjęcia i opisy służą wyłącznie do objaśnienia i przedstawienia tekstu dokumentu, i nie mogą być używane jako podstawa montażu lub konstrukcji. Wszelkie prawa zastrzeżone.