Audi A4 - Niewłaściwa lub nierówna praca silnika na biegu jałowym | HELLA

Audi A4

2,0i 16V TSFI Quattro

Kod silnika: CDNC

Rok produkcji: 2009-2012

Niewłaściwa lub nierówna praca silnika na biegu jałowym

Gwizdy podczas pracy na biegu jałowym

Świeci się lampka kontrolna silnika

Kody usterek:

P0507 Prędkość obrotowa powyżej wartości zadanej

P2187 Zbyt uboga mieszanka na biegu jałowym

Przyczyną wyżej wymienionego problemu w powiązaniu z podanymi kodami usterek może być wadliwy separator oleju (fot.) w układzie odpowietrzania skrzyni korbowej, mocowany do pokrywy głowicy.

W obudowie separatora oleju są zamontowane zawór regulacyjny ciśnienia oraz zwrotny zawór odcinający, które regulują odsysanie przedmuchów spalin w zależności od prędkości obrotowej i stosunku ciśnienia w silniku. Jeśli wystąpi tutaj nieprawidłowość, może to prowadzić do wahań prędkości obrotowej i zwiększonego zużycia oleju. W niektórych przypadkach silnik wyłączy się natychmiast po uruchomieniu.

Informacja dotycząca naprawy!

W przypadku uszkodzenia separator oleju należy całkowicie wymienić, ponieważ nie można go rozmontować ani wyczyścić.

Należy przy tym stosować się do odpowiednich instrukcji naprawczych producenta pojazdu!

Ważna zasada bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

Przedruk, przekazywanie, powielanie, przetwarzanie w jakiejkolwiek formie i podawanie treści niniejszej dokumentacji do wiadomości osób trzecich, także we fragmentach, jest dozwolone wyłącznie po otrzymaniu od nas jednoznacznej zgody na piśmie i z podaniem źródła. Schematy, zdjęcia i opisy służą wyłącznie do objaśnienia i przedstawienia tekstu dokumentu, i nie mogą być używane jako podstawa montażu lub konstrukcji. Wszelkie prawa zastrzeżone.