WTRYSKIWACZ

Znajdziesz tu pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące wtryskiwaczy silników diesla i benzynowych.

Wtryskiwacze doprowadzają do każdego cylindra wymaganą ilość paliwa, rozpylając go jednocześnie w celu optymalnego spalenia w cylindrze. Przewiń tę stronę, aby uzyskać informacje o sposobie działania wtryskiwaczy i możliwych objawach ich usterek. Znajdziesz tu także cenne rady z zakresu poszukiwania usterek wtryskiwaczy, zarówno przy pracującym, jak i wyłączonym silniku.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

SPOSÓD DZIAŁANIA WTRYSKIWACZY: ZASADA DZIAŁANIA

Zadaniem wtryskiwaczy jest precyzyjne doprowadzanie do silnika w każdym jego stanie roboczym obliczonej przez sterownik dawki paliwa. W celu zapewnienia dobrej jakości rozpylania paliwa przy niewielkich ubytkach spowodowanych kondensacją, każdy silnik wymaga zachowania określonej odstępu i kąta wyprzedzenia wtrysku.

 

Wtryskiwacze są sterowane elektromagnetycznie. Sterownik oblicza i generuje elektryczne impulsy otwierające i zamykające wtryskiwacze na podstawie aktualnych danych z czujników oraz stanu roboczego silnika. Wtryskiwacz składa sią z korpusu mieszczącego uzwojenie cewki i prowadnicę iglicy oraz z iglicy z kotwicą. Podanie przez sterownik napięcia na uzwojenie cewki powoduje uniesienie iglicy w jej gnieździe i zwolnienie precyzyjnie zwymiarowanego otworu. Po zaniku napięcia iglica jest wciskana w gniazdo przez sprężynę i zamyka otwór.

 

Dawka przepływająca przez otwarty wtryskiwacz jest dokładnie zdefiniowana przez rozmiar otworu. Aby zapewnić wtrysk obliczonej w danym stanie silnika dawki paliwa sterownik kalkuluje na podstawie przepływu czas otwarcia wtryskiwacza. Zapewnia to w każdej sytuacji wtrysk dokładnie określonej, prawidłowej dawki paliwa. Kształt gniazda wtryskiwacza i otworu zapewnia optymalną jakość rozpylenia paliwa.

USZKODZENIA WTRYSKIWACZA: OBJAWY

Uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie wtryskiwacza może mieć następujące objawy:

  • Problemy z uruchomieniem silnika
  • Zwiększone zużycie paliwa
  • Utrata mocy
  • Niestabilna prędkość obrotowa biegu jałowego
  • Zła jakość spalin (np. niespełnianie wymogów czystości spalin)

 

Możliwe szkody wtórne:

  • redukcja trwałości eksploatacyjnej silnika
  • uszkodzenia katalizatora, filtra cząstek stałych

PRZYCZYNY AWARII WTRYSKIWACZA: PRZYCZYNY DEFEKTÓW

PRZYCZYNAMI DEFEKTU LUB OGRANICZENIA SPRAWNOŚCI MOGĄ BYĆ:

  • zatkanie filtra sitkowego wtryskiwacza przez zanieczyszczone paliwo
  • zawór iglicowy niedomykający się wskutek obecności mikroskopijnych zanieczyszczeń wewnętrznych, zewnętrznych pozostałości procesu spalania, osadów z dodatków
  • częściowo lub całkowicie niedrożny otwór wylotowy
  • zwarcie cewki
  • przerwanie kabla łączącego ze sterownikiem

KONTROLA WTRYSKIWACZY: POSZUKIWANIE USTEREK

Poszukiwanie usterek jest możliwe przy pracującym lub wyłączonym silniku.

Poszukiwanie usterek przy pracującym silniku

Porównywanie wtryskiwanej dawki paliwa

Metodą pomiaru porównawczego cylindrów wraz z jednoczesnym pomiarem jakości spalin można porównywać dawki wtrysku poszczególnych cylindrów na podstawie spadku prędkości obrotowej i zawartości HC i CO w spalinach. W optymalnym przypadku wartości są takie same dla wszystkich cylindrów; jeżeli wartości znacznie od siebie odbiegają, może to oznaczać wtrysk zbyt małej dawki paliwa (duża ilość niespalonego paliwa = wysoka zawartość HC i CO, mała ilość niespalonego paliwa = niska zawartość HC i CO). Przyczyną może być uszkodzony wtryskiwacz.

Odczytywanie i porównywanie napięcia i czasu impulsu

Charakterystykę wtrysku można obrazować przy użyciu oscyloskopu. W tym celu jeden z przewodów pomiarowych należy podłączyć do przewodu sygnałowego, a drugi z przewodów do odpowiedniego punktu masy. Podczas pracy silnika można na podstawie charakterystyki sygnału odczytać wartości napięcia i czasu trwania impulsu (czasu otwarcia). W trakcie otwierania przepustnicy czas trwania impulsu musi wzrastać podczas przyspieszania, a następnie przy stałej prędkości obrotowej silnika (ok. 3000 obr/min) ponownie spadać do mniej więcej wartości biegu jałowego. Wyniki pomiarów poszczególnych cylindrów można ze sobą porównać, a na tej podstawie wywnioskować ewentualne usterki, np. złą jakości zasilania napięciem.

Pomiar ciśnienia paliwa i kontrola szczelności układu dolotowego i wylotowego

Innymi ważnymi czynnościami kontrolnymi są pomiar ciśnienia paliwa, mający na celu rozpoznanie innych ewentualnie niesprawnych części (pompa paliwa, filtr paliwa, regulator ciśnienia) oraz kontrola szczelności układu dolotowego i wylotowego, mająca na celu wykluczenie zafałszowania wyników pomiarów. Jeżeli czujnik posiada 2-polową wtyczkę, jest to przeważnie czujnik indukcyjny. Tutaj można mierzyć rezystancję wewnętrzną, ewentualne zwarcie z masą i sygnał.

 

W tym celu należy rozłączyć złącze wtykowe i zmierzyć rezystancję wewnętrzną czujnika. Jeżeli rezystancja wynosi od 200 do 1 000 omów (zależnie od wartości zadanej), czujnik działa prawidłowo. Jeżeli uzyskana wartość wynosi 0 omów, oznacza to zwarcie, a jeżeli leży ona w przedziale megaomowym, oznacza to przerwanie ciągłości obwodu. Kontrolę pod kątem zwarcia z masą przeprowadza się przy użyciu omomierza między jednym z pinów wtyczki i masą pojazdu. Wartość rezystancji musi dążyć do nieskończoności. Pomiar oscyloskopowy musi wykazać dostatecznie silny sygnał sinusoidalny. W przypadku hallotronu należy tylko sprawdzić napięcie w postaci sygnału prostokątnego i napięcie zasilania. W zależności od prędkości obrotowej silnika musi wystąpić sygnał prostokątny. Powtarzamy: użycie omomierza może zniszczyć czujnik hallotronowy.

Poszukiwanie usterek przy wyłączonym silniku / zapłonie

Kontrola przepływu prądu przez połączenia kabli

Sprawdzić połączenia kabli między wtryskiwaczami i sterownikiem pod kątem przepływu prądu (potrzebne informacje o funkcjach pinów zawiera schemat). Przed tym pomiarem należy odłączyć wtyczkę sterownika i sprawdzić poszczególne kable wtyczki wtryskiwacza prowadzące do sterownika. Wartość zadana: ok. 0 omów.

Kontrola połączenia kabli pod kątem zwarcia z masą

Sprawdzić połączenie kabli pomiądzy wtryskiwaczami i sterownikiem pod kątem zwarcia z masą. Przy odłączonej wtyczce sterownika wykonać pomiar na kablach łączących wtyczki wtryskiwaczy ze sterownikiem.

Sprawdzić cewki wtryskiwaczy pod kątem przepływu prądu

Sprawdzić cewki wtryskiwaczy pod kątem przepływu prądu. W tym celu podłączyć omomierz pomiędzy obydwoma pinami złącza. Wartość zadana: ok. 15 omów (uwzględnić dane producenta).

Sprawdzić cewki wtryskiwaczy pod kątem zwarcia z masą

Sprawdzić cewki wtryskiwaczy pod kątem zwarcia z masą. W tym celu sprawdzić każdy pin złącza pod kątem zwarcia z masą obudowy zaworu. Wartość zadana: >30 MΩ.

Na stołowym próbniku możliwe jest testowanie kształtu strugi wymontowanych wtryskiwaczy. Urządzenia niektórych producentów pozwalają też na czyszczenie wtryskiwaczy.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Nie, w niczym mi nie pomógł

Tak, okazał się pomocny

Proszę powiedzieć, co się nie podobało.
Dziękuję! Ale zanim odejdziesz!

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Pokaż pozostałe informacje o naszym biuletynie Ukryj pozostałe informacje o naszym biuletynie

Zarejestruj się, aby otrzymywać nasz bezpłatny biuletyn HELLA TECH WORLD i być na bieżąco z najnowszymi filmami technicznymi, poradami dotyczącymi naprawy samochodów, szkoleniami, kampaniami marketingowymi i wskazówkami diagnostycznymi.

Razem możemy sprawić, że samochody szybko wrócą na drogi!

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Proszę pamiętać:
Zostaniesz zapisany do newslettera dopiero po kliknięciu na link potwierdzający w e-mailu z powiadomieniem, który otrzymasz wkrótce!

Ochrona danych osobowyc | Rezygnacja z subskrypcji

Prawie gotowe!

Wszystko co musisz zrobić, to potwierdzić swoją rejestrację!
Wysłaliśmy wiadomość e-mail na adres your email address.

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij na link potwierdzający, aby zacząć otrzymywać aktualne informacje o HELLA TECH WORLD.

Nieprawidłowy e-mail lub brak potwierdzenia?
Kliknij tutaj aby wprowadzić go ponownie.