Sterowniki elektroniczne w nowoczesnych pojazdach z reflektorami LED

Przydatna wiedza i cenne wskazówki na temat sterowników elektronicznych w nowoczesnych pojazdach z reflektorami LED.

Cyfryzacja systemów reflektorów i stale rosnąca złożoność technologiczna różnych funkcji prowadzi do coraz wyższych wymagań w stosunku do elektroniki oświetlenia. Ukierunkowane sterowanie poszczególnymi diodami LED umożliwia optymalne rozłożenie i intensywność oświetlenia, zapewniając kierowcy najlepszą widoczność na drodze w każdej sytuacji. Ponadto precyzyjne sterowanie pozwala na wyeliminowanie oślepiania innych użytkowników ruchu.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

Budowa i funkcja sterowników elektronicznych w nowoczesnych pojazdach z reflektorami LED: Budowa

Oprócz znanych już dobrze technologii LED, takich jak światła do jazdy dziennej, światła pozycyjne, światła cofania czy kierunkowskazy, teraz w wersji LED są dostępne również światła mijania i światła drogowe. Do realizacji tych funkcji niezbędne są dodatkowe sterowniki.

Głównym zadaniem tych tzw. sterowników świateł jest sterowanie i monitorowanie poszczególnych funkcji świetlnych reflektora. Oprócz centralnego sterowania wszystkimi funkcjami oświetlenia, realizują one również dodatkowe zadania koordynacji, takie jak dynamiczne dopasowanie rozsyłu światła do aktualnej sytuacji na drodze w systemach oświetlenia adaptacyjnego. W pojazdach wyposażonych w system asystenta świateł drogowych sterowniki połączone w systemie zarządzają sterowaniem poszczególnymi diodami LED w każdym reflektorze w zależności od sytuacji i zapotrzebowania. Umożliwia to indywidualną regulację intensywności światła.

Najnowocześniejsze reflektory najnowszej generacji, np. w VW Touareg, Audi A8 czy Audi A7, są sterowane w coraz większym stopniu przez oprogramowanie.

W zależności od pojazdu i systemu można stosować kilka różnych typów sterowników. Sterowniki montuje się zazwyczaj bezpośrednio na obudowie reflektora.

INNY RODZAJ JEST STOSOWANY NP. W AUDI

Za pomocą tego sterownika można realizować następujące funkcje:

  • Zasilanie świateł mijania, świateł drogowych i świateł do jazdy dziennej
  • Zasilanie wewnętrznych urządzeń peryferyjnych napięciem +5 V i +12 V (trzy transformatory napięciowe)
  • Rozpoznawanie kierunku jazdy prawo/lewo
  • Sterowanie funkcjami dodatkowymi (np. doświetlanie zakrętów)
  • Sterowanie wentylatorami w reflektorze
  • Integracja maksymalnie siedmiu wejść sygnałowych do kodowania klas temperatury lub światła

Integracja systemu w pojeździe

Komunikacja w pojeździe z dodatkowymi urządzeniami magistrali odbywa się poprzez sieć sterowników świateł ze sterownikiem sieci pokładowej oraz sterownikami poszczególnych systemów wspomagania kierowcy. Sterowniki oświetlenia komunikują się za pomocą magistrali danych i w ten sposób otrzymują niezbędne informacje, które są przekształcane niezawodnie w wymagany rozsył światła. Wszelkie błędy systemu są wykrywane i zapisywane w pamięci błędów nadrzędnych sterowników.