Specjalna płyta parownika, zintegrowana w ogniwie akumulatora, jest podłączana do klimatyzacji pojazdu. Wykorzystuje się przy tym metodę tak zwanego splittingu po stronie wysoko- i niskociśnieniowej, przez przewody rurowe i zawór rozprężny. W ten sposób zarówno parownik wnętrza pojazdu, jak i parownik płytowy akumulatora, który działa jak zwykły parownik, są włączone do jednego i tego samego obwodu.
Wskutek różnych zadań parowników powstają różne wymagania wobec przepływu czynnika chłodniczego. O ile układ chłodzenia wnętrza pojazdu musi zapewnić oczekiwany poziom komfortu pasażerów, to akumulator wysokonapięciowy wymaga odpowiednio słabszego i silniejszego chłodzenia, w zależności od sytuacji drogowej i temperatury otoczenia.
Ze względu na te wymagania konieczna jest skomplikowana regulacja ilości parującego czynnika chłodniczego. Specjalna konstrukcja płyty parownika, umożliwiająca integrację w akumulatorze zapewnia dużą powierzchnię kontaktową do wymiany ciepła. Pozwala to zagwarantować, że nie zostanie przekroczona krytyczna temperatura 40 °C.
W niskich temperaturach zewnętrznych konieczne byłoby podwyższenie temperatury do idealnej dla akumulatora wartości co najmniej 15 °C. W tej sytuacji parownik płytowy jest jednak bezużyteczny. Zimny akumulator ma niższą wydajność niż akumulator o odpowiedniej temperaturze, a w temperaturach leżących znacznie poniżej zera nie można go praktycznie ładować. W pojazdach typu Mild Hybrid można to tolerować: w sytuacji ekstremalnej funkcja hybrydowa jest ograniczona. Mimo to możliwa jest jazda przy wykorzystaniu silnika spalinowego. W pojeździe o napędzie wyłącznie elektrycznym konieczne jest jednak ogrzewanie akumulatora, aby umożliwić uruchomienie pojazdu i jazdę w każdej sytuacji, również w zimie.
Uwaga
Parowniki płytowe zintegrowane bezpośrednio z akumulatorem nie mogą być wymieniane oddzielnie. Dlatego w razie uszkodzenia konieczna jest wymiana całego akumulatora.