On the road
HELLA Offroad
On the road

Offroad maceraları: Işık uzmanınız HELLA ile.

Offroad ürünlerimiz en iyi canlı olarak yerinde ve aksiyon halinde tecrübe edilebilir - gerçek profesyonellerin bizi nasıl değerlendirdiklerini burada görebilirsiniz.

05/24/2016

  • HELLA yardımcı farlar iş başında.

Karar vermen gereken anlar vardır. Hayatını değiştirebilecek kararlar. Tıpkı, 2006 yılında Nico Garcia Vogel’e olduğu gibi. Seçenekler arasında bir Mitsubishi Lancer Evo 9, bir Landrover Defender ve bir Jeep Wrangler vardı. Spor otomobil mi yoksa bir offraod aracı mı? Nico ikincisini seçti - gelecek birkaç yıl içinde ortaya çıktığı gibi, doğru kararı.

Nico, ABD’den uzun aks aralığına sahip bir Jeep Wrangler ithal ettirdi. Uygun dolar kuru bunu mümkün kıldı. Bir arazi aracını seçmesindeki belirleyici faktör, muhtemelen çocukluğuydu. Nico, “Ben İspanya’da büyüdüm, ailemle birlikte her zaman çok fazla doğanın içindeydik” diye anılarını tazeliyor. “Gerçi, spor arabalardan da çok hoşlanırdım. Ancak böyle bir durumda asfaltlanmış yollara bağlı kalacaktım. Ama ben her zaman dünyayı keşfetmek, doğaya bağlanmak istedim. Bu sayede ilk Jeep’imi aldım”.

“Dünyayı keşfetmek, doğaya bağlanmak”

Suebya doğumlu Nico, ilk offroad deneyimlerini ebeveynlerine ait “epeyce eski bir arazi aracında” kazandı. 4x4 hayranı, Jeep Wrangler aracıyla olayın giderek daha fazla derinliklerine daldı.

Tekniğe ilgisi olan bir meraklı olarak Nico, arazi aracını giderek daha fazla geliştirmek için çalıştı. Nico, 2012 yılında, Zaragoza’da başka bir offroad hayranı olan ve kendisini anında büyüleyen Miguel Garcia Pelayo ile tanıştı: “Miguel, muazzam bir teknik uzmanlığa sahipti ve 4x4 proyect adı altında, bileşenleri ve hatta tüm arazi aracını sadece 15 metrekarelik bir alanda optimize etmişti.” Kimyaları tuttuğundan ve her ikisi de benzer bir tuning felsefesine sahip olduklarından, Nico Miguel’e katıldı. O andan itibaren ikisi özellikle Jeep arazi araçlarını birlikte optimize etmeye başladılar.

İkili, şu slogana göre özellikle akıllı tuning işlemlerine odaklandı: Daha az, daha iyidir. Bu doğrultuda, offroad’a yeni başlayanlar için Nico’nun verdiği ipuçları oldukça gerçekçi. 34 yaşındaki offroad hayranı, “Benim tavsiyem, başlangıçta kullanılmış bir arazi aracı satın alınmalı” diyor. “Seri üretim durumundaki her arazi aracı, asfalt yolların dışında diğer normal otomobillerden çok daha fazlasını yapabilir. Redüksiyon dişlisine sahip basit bir arazi aracıyla, yeni başlayan offroad tutkunları ilk adımlarını atabilir ve her şeyin nasıl işlediğini görebilir”.

Arazide kullanım için şunlar vazgeçilmezdir: Güvenlik açısından bir artı olarak, uygun arazi profiline sahip yeni bir lastik seti. Uygun bir aydınlatma da çok önemlidir. Nico: “A ve O, iki iyi ana far ve iki iyi yardımcı fardır. Sol ve sağ tarafı da görebilmek için, arazide uzun fardan daha önemlisi, iyi bir çevre aydınlatmasıdır”. Sonuç olarak, offroad gezilerinde bazen saat geç – ve karanlık – olabilir. Ayrıca, geri sürüş yapmak zorunda kalındığında, iyi bir geri vites farı da hafife alınmamalıdır.

Yeni başlayanlar için baskı altında olmadan öğrenmek önemlidir. “Örneğin, offroad parklarında bir rehber eşliğinde arazi sürüş eğitimi alınması önerilir. Bunun keyifli bir şey olduğu anlaşılırsa, o zaman bir üst seviyeye geçilebilir”. Değerli bir ipucu daha: Acele etmeyin. “Çoğu acemi genellikle sabırdan yoksundur. Arazide her şey normal yol trafiğinden farklıdır. Temel olarak geçerli olan şudur: Araçtan inip, karmaşık bir geçidin nasıl göründüğüne bakmak ya da araçtaki yolcunun el işaretleriyle yönlendirmesine izin vermek". Bu, özellikle patika olarak adlandırılan zorlu rotalarda vazgeçilmezdir.

Tıpkı Nico’nun yakın dostu Alex ile birlikte dünyanın en zorlu offroad rotası olan Kaliforniya’daki kötü şöhretli Rubicon Trail’de daha önce yaptığı gibi.

Arazide geçen 15 yıldan fazla bir süreden sonra bile, arazi tutkusu azalmadı. Tam tersi: “Maceraperestlik beni halen heyecanlandırıyor. Sizi sınırlanmış yolları terk etmeye ve asfalt yolların dışında nelerin gizli olduğunu keşfetmeye iten çok özel bir duygu. Offroad benim için özgürlük demek.”

08/19/2021
  • 20200731_195845
  • 20200808_111107
  • 20200808_125013

Dag Rogge, Land Rover Experience Center müdürüdür. Kapsamlı offroad keşif seferleri alanında şef eğitmen olarak sahip olduğu ün, bir efsane haline gelmiştir. İnsanlar ve malzemeler, onun yönetimi altında örneğin And Dağları, Güney Amerika"daki Atakama Çölü ve Asya"nın tropik ormanları gibi dünyanın ulaşılması zor bazı arazileriyle başa çıkmayı başarabilmiştir.
Farlar, Land Rover Experience Tour sırasında aşırı zorlanmalara maruz kalmıştır. Çamur, toz, aşırı sıcak ve soğuk, sadece insanlara değil, aynı zamanda kullanılan malzemelere de en yüksek beklentileri yöneltmektedir. Dag Rogge de bunu biliyor. Bu nedenle yardımcı farlar konusunda hiçbir taviz vermiyor, bilakis hem yenilikçi, hem de pek çok kez kendisini kanıtlamış HELLA ürünlerine güveniyor.

05/24/2016
  • Dag Rogge"den uzman görüşü

Robby Gordon, ABD"deki NASCAR Serisi"nin en iyi sürücülerinden birisi olarak kabul edilir. Kendisi aynı zamanda Indy Racing League (IRL), Trans-Am, International Motor Sports Association (IMSA) alanlarında da sürüş yapmakta olup, International Race of Champions (IROC)"a katılmıştır. Ayrıca, pekçok kez Paris - Dakar Rallisi"ne katılmış ve orada hatırı sayılır başarılar elde etmiştir.
Robby Gordon, 10 yıldan daha uzun bir süredir HELLA farları ile araç sürmektedir. Diğerlerinin yanı sıra, meşhur Baja yarışlarında elde etmiş olduğu zaferlerde farların etkileyici performansının ve dayanıklılığının kendisine yardımcı olduğundan çok emin. Robby, hem kendisi, hem de aydınlatması konusunda performansa ve dayanıklılığa güveniyor. Kendi ifadesi:
"HELLA ile geceleri de tıpkı gündüz kadar hızlıyım."
Buna ekleyecek çok fazla şeyimiz yok. Belki, etkileyici ürünlerimizden yalnız yarış sürücülerinin değil, sizin de yararlanabileceğinizi ekleyebiliriz!

05/24/2016
  • Robby Gordon"dan uzman görüşü

İpek Yolu parkuru heyecan vericidir! Farklı kültürler, iklim bölgeleri ve araziler, yarışa katılanlar için yalnız cazip olmakla kalmayıp, aynı zamanda tur araçları için büyük bir zorluk teşkil etmektedir. Landrover"in resmi ortağı olarak, tehlikelerin hem gündüz, hem de gece zamanında fark edilebilmesi için, Land Rover Experience Tour 2013 etkinliği sırasında araçların üstün nitelikli LED veya Xenon yardımcı ve çalışma farları ile donatılmasını sağlıyoruz. Tüm katılımcılar için gerçek bir kazanım! Landrover Experience Tour hakkında daha fazla bilgiyi resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

05/24/2016
  • Landrover Experience Tour 2013
  • Print
Kalite mikrositesi
HELLA kalitesi hakkında daha fazlası
HELLA kalite demektir. Bu konuda daha fazla bilgiyi mikrositemizde bulabilirsiniz.