On the road
HELLA Offroad
On the road

Zkušenosti řidičů terénních automobilů: S výrobky firmy HELLA, vašeho experta na osvětlení.

Naše výrobky pro terénní automobily je nejlepší vyzkoušet přímo v akci – zde se dozvíte, co na nich oceňují skuteční profesionálové.

05/23/2016

  • Přídavné světlomety HELLA v akci.

V některých okamžicích prostě musíte učinit rozhodnutí. Rozhodnutí, které vám může změnit život. Před jedním z takových stál v roce 2006 Nico Garcia Vogel, když se rozhodoval, zda pořídit Mitsubishi Lancer Evo 9, Land Rover Defender, nebo Jeep Wrangler. Sporťák, nebo offroad? Nico zvolil to druhé – a jak se ukázalo v následujících letech, bylo to správné rozhodnutí.

Z USA si nechal dovézt Jeep Wrangler s dlouhým rozvorem. Do karet tomu tehdy nahrál i výhodný kurz dolaru. Rozhodnutí pro terénní automobil nejspíš pramenilo už z dětských let. „Vyrostl jsem ve Španělsku, s rodinou jsme trávili spoustu času v přírodě,“ vzpomíná Nico. „Dokázal jsem se nadchnout pro sporťák, ten by mě ale ‚připoutal‘ k asfaltkám. Vždycky jsem chtěl poznávat svět a zůstat ve spojení s přírodou. Takže jsem pořídil první Jeep.“

„Poznávat svět a zůstat ve spojení s přírodou“

První offroadové zkušenosti nasbíral rodák ze Švábska v „prehistorickém teréňáku“ svých rodičů. S prvním vlastním wranglerem se ale fanoušek pohonu všech čtyř kol začal do světa offroadů nořit stále hlouběji.

Nico je technicky založený kutil, takže svůj offroad neustále vylepšoval. V roce 2012 se v Zaragoze seznámil s dalším nadšencem do jízdy v terénu, Miguelem Garciou Pelayo, který Nica okamžitě zaujal: „Miguel obrovsky rozuměl technice a pod značkou 4x4 proyect na pouhých 15 metrech čtverečních optimalizoval nejrůznější komponenty a dokonce i celé terénní automobily.“ Oba si skvěle sedli, a protože je spojoval i stejný pohled na tuning, začal Nico pro Miguela pracovat. Dodnes společně optimalizují především terénní vozy značky Jeep.

Oba se zaměřují na chytrý tuning v souladu s heslem „méně je více“. Podobně střídmé jsou i Nicovy tipy pro offroadové začátečníky. „Na začátek doporučuji pořídit ojetinu,“ prozrazuje 34letý Nico. „Už v sérii zvládne offroad mimo zpevněné cesty mnohem víc než normální auto. Jednoduché terénní auto umožní nováčkům udělat první kroky a zjistit, jak to celé funguje.“

Nezbytností pro výjezd do terénu (a zároveň přínosem pro bezpečnost) je nová sada pneumatik s odpovídajícím terénním profilem. Důležité je i správné osvětlení. Nico tvrdí: „Alfou a omegou jsou dva dobré hlavní světlomety a dva kvalitní přídavné světlomety. Důležitější než dobrá dálková světla je v terénu osvětlení okolního prostoru, tak aby měl řidič výhled i doleva a doprava.“ Že se offroadové výlety často táhnou až do tmy, není nic neobvyklého. Pro případ couvání není radno podceňovat ani dobrý zpětný světlomet.

Pro začátečníky je důležité, aby se všechno učili postupně a nebyli vystaveni zbytečnému tlaku. „Doporučujeme školy offroadové jízdy s průvodcem, například v offroadových parcích. Jakmile se člověk ujistí, že ho to opravdu baví, může začít pořizovat další výbavu.“ Další drahocenný tip: Nic neuspěchejte. „Spoustě začátečníků chybí trpělivost. V terénu je ale všechno jinak než v normálním silničním provozu. Vždy platí: Je lepší vystoupit a podívat se, jak vypadá složitá pasáž, případně se nechat navádět spolujezdcem“. To je nezbytnost především na náročných trasách, takzvaných trailech.

Jedním z nich je proslulý Rubicon Trail v Kalifornii, nejnáročnější offroadová trasa světa, kterou už Nico pokořil společně s kamarádem Alexem.

Ani po 15 letech v terénu ale neztratil nic z fascinace offroadem. Naopak: „Neustále bych vyrážel za dobrodružstvím. Nutkání opouštět vytyčené silnice a poznávat, co se skrývá mimo zpevněné cesty, je opravdu zvláštní pocit. Pro mě je offroad synonymem svobody.“

08/19/2021
  • 20200731_195845
  • 20200808_111107
  • 20200808_125013

Dag Rogge je vedoucí Land Rover Experience Center. Jeho pověst hlavního instruktora pro náročné offroadové expedice je legendární. Pod jeho vedením pokořují lidé a stroje ty nejnepřístupnější kouty naší planety, například Andy, poušť Atacama v Jižní Americe nebo tropickou džungli v Asii.
Při Landrover Experience Tour jsou světlomety vystaveny extrémní zátěži. Bahno, prach, úmorné vedro, nebo naopak zima kladou velmi vysoké požadavky nejen na člověka, ale i na použitý materiál. Dag Rogge o tom sví své. U přídavných světlometů proto odmítá jakýkoli kompromis. Důvěřuje pouze inovačním a několikrát ověřeným výrobkům značky HELLA.

05/23/2016
  • Názor profesionála od Daga Roggeho

Robby Gordon je považován za jednoho z nejlepších jezdců v seriálu NASCAR v USA. Účastní se také závodů Indy Racing League (IRL), Trans-Am a International Motor Sports Association (IMSA) a nechyběl ani na International Race of Champions (IROC). Několikrát jel také rallye Paříž–Dakar, kde zaznamenal pozoruhodný úspěch.
Se světlomety HELLA jezdí Robby Gordon už přes 10 let. Nepochybuje o tom, že za svá vítězství ve známých závodech Baja vděčí mimo jiné i jim a jejich přesvědčivému výkonu a stabilitě. Robby sází na výkon a odolnost – u sebe i u světlometů. Jeho vyjádření:
„Se světlomety HELLA jedu v noci stejně rychle jako přes den.”
Co k tomu dodat? Snad jen to, že o kvalitách našich výrobků se mohou přesvědčit nejen závodní jezdci, ale i vy!

05/23/2016
  • Názor od profesionála Robbyho Gordona

Putování po Hedvábné stezce je vzrušující zážitek. Nejrůznější kultury, klimatická pásma a krajiny mají nejen svůj půvab pro účastníky tour, ale představují také velkou výzvu pro vozidla. Jako oficiální partner Landroveru se staráme o to, aby byla vozidla na Landrover Experience Tour 2013 vybavena kvalitními LED a xenonovými přídavnými a pracovními světlomety, protože je nutné včas rozpoznat případná nebezpečí nejen přes den, ale i v noci. Opravdová výhra pro všechny zúčastněné. Více se o Landrover Experience Tour dozvíte také na oficiálním webu.

05/23/2016
  • Landrover Experience Tour 2013
  • Print
Specializovaný web na téma kvality
Další informace o kvalitě značky HELLA
HELLA je kvalita. Další informace najdete na našem specializovaném webu.