Company / 18.05.2021
 
Company / 18.05.2022

Slovenská HELLA sa stala dodávateľom spoločnosti Tesla

Závody v Kočovciach a Bánovciach nad Bebravou podporia expanziu lídra elektromobility v Európe i na ďalších trhoch.
06/03/2022
06/03/2022

Kočovce, 18. Mája  2022 – Slovenský automobilový priemysel si v súčasnom náročnom období, ktorým prechádza celá ekonomika pripísal nový prestížny projekt. Spoločnosť HELLA Slovakia Lighting s.r.o. sa stala exkluzívnym dodávateľom svetiel pre jeden z nových modelov americkej spoločnosti TESLA. Prvé dodávky už opúšťajú výrobné závody v Kočovciach a Bánovciach nad Beravou, kde je výroba situovaná.

 

Dodávky sú určené pre nový závod Tesly "Gigafactory Berlin - Brandenburg" v Grünheide pri Berlíne. Menšia časť dodávok by mala neskôr smerovať aj na trhy Číny a Mexika. Predné svetlá sa vyrábajú v Kočovciach, zadné v Bánovciach nad Bebravou.

 

„Je pre nás veľká prestíž, že práve slovenské závody koncernu HELLA sú prostredníctvom dodávok svetiel späté s ďalšou expanziou lídra elektromobility v Európe i na ďalších kontinentoch,“ uviedol viceprezident HELLA pre Slovensko a generálny riaditeľ spoločnosti HELLA Slovakia Lighting s.r.o., Vladimír Huťan.

 

Prelomový projekt

Z pohľadu objemu, rozšírenia portfólia zákazníkov, ako i možností ďalšieho rozvoja, ide pre o jeden z kľúčovým projektov slovenského dodávateľa.

 

"Elektromobilita je v súčasnosti hlavným megatrendom v automobilovom priemysle, elektrický pohon dostáva jasnú prioritu číslo jeden a výrobcovia ho uprednostňujú aj pred hybridnými pohonmi. Projekt má preto pre nás strategický význam, podporuje našu transformáciu smerom k znižovaniu závislosti od spaľovacích motorov a vytvára nové možnosti rozvoja. Som preto rád, že vďaka tomuto projektu máme už dnes zhruba 30 % kapacít v Kočovciach a Bánovciach alokovaných práve pre elektromobilitu,“ hovorí V. Huťan.

 

Vstup do oblasti elektromobility prispieva tiež k ochrane pred kolísaním dodávok a tým aj k stabilizácii zamestnanosti. Na svetovom trhu totiž stále pretrvávajú výpadky v dodávkach mikročipov a práve elektromobily sú preferované pri ich zadeľovaní.

 

Takmer ročná príprava

Presná suma a rozsah dodávok bude podľa V. Huťana závisieť od situácie na trhu s mikročipmi a ďalších externých faktorov.

 

Kontrakt bol podpísaný na najvyššej úrovni vedenia koncernu HELLA Group a spoločnosti TESLA Inc. ešte začiatkom minulého roka. Následne bola na jeho realizáciu nominovaná HELLA na Slovensku a začali sa prípravy na sériovu výrobu. Tie zahŕňali zmeny vo výrobe, presun liniek, vybudovanie novej linky, výrobu špeciálnych nástrojov a samozrejme prípravu kvalifikovaného personálu.

 

Prvé svetlo z nových komponentov bolo postavené začiatkom júna 2021 manuálne. Zároveň sa postupne osádzali komponenty novej linky. V polovici septembra boli prvé svetlá úspešne osadené do prototypovej vzorky auta (tzv. cubing meeting). Prvé predajné svetlá boli dodané začiatkom novembra a následne sa závody pripravovali na spustenie sériovej výroby.

 

Neoceniteľná skúsenosť i referencia

Spolupráca so spoločnosťou TESLA podporuje aj rozvoj ľudských zdrojov. „Pre oblasť ľudských zdrojov je tento projekt obrovským prínosom. Už počas prípravy nám umožnil získať množstvo nových skúseností a zručností, ktoré  podporia odborný rast našich zamestnancov. Už teraz sa tešíme, čo nám prinesie jeho samotná realizácia,“ uviedla riaditeľka ľudských zdrojov HELLA Slovakia Lighting, Martina Čulá. „S ohľadom na aktuálnu tému elektromobility sme v mesiaci máj pre našich kolegov zorganizovali event v Kočovciach, Bánovciach nad Bebravou a Trenčíne. Zoznamili sa s využitím udržatelných zdrojov zelenej energie, značkou Tesla a našimi novými svetlometmi. Sme veľmi radi, že hneď prvý deň  si tento event  naši kolegovia naplno  užili aj  s jazdami na 4 modeloch značky Tesla (model S, 3, Y, X)“ doplnila M. Čulá.

 

100 dní pod značkou FORVIA

Ďaľším míľnikom je 19. máj 2022, kedy  uplynie prvých 100 dní,  kde spoločnosť HELLA a FAURECIA otvorila novú kapitolu  firemnej histórie pod značkou FORVIA. „HELLA a FAURECIA sa navzájom dokonale dopĺňajú, pokiaľ ide o technológie, zákazníkov a trhy. Zároveň sme veľmi poctení, že práve zajtra navštívia Slovensko páni Yves Andres  a Dr. Frank Huber, členovia vedenia HELLA skupiny Lighting „ hovorí V. Huťan.

 
06/03/2022 14:17
bus
 
 
 
Press release download
 
05/27/2022
Kontakt
Daniel Morfeld
Hovorca / Media Relations
Rixbecker Str. 75
59552 Lippstadt
Tel.: +49 2941 38-7566
Fax: +49 2941 38-477545
Daniel.qnsc@odqoMorfeld@forvia.com
 
01/03/2023