Technology & Products / 18.07.2023
 
Technology & Products / 18.07.2023

Svetelná technológia na najvyššej úrovni: HELLA a Porsche uvádzajú prvý svetlomet SSL | HD matrix na svete

  • Systém digitálnych svetlometov SSL | HD sa po prvýkrát využíva v novom Porsche Cayenne.
  • Nové, inteligentné funkcie zabezpečuje viac než 32 000 LED pixelov v každom svetlomete.
  • Prvý svetlomet s vysokým rozlíšením na báze mikro LED sa vyrába v závode na výrobu svetiel v Lippstadte.
07/25/2023
07/25/2023

Lippstadt, 18. júla 2023. Spoločnosť HELLA, dodávateľ komponentov pre automobilový priemysel, ktorý pôsobí pod zastrešujúcou značkou FORVIA, a výrobca luxusných automobilov Porsche začali v úzkej spolupráci s ďalšími partnermi ako prví na svete vyrábať svetlomety s vysokým rozlíšením na báze technológie matrix LED. Každý svetlomet má viac než 32 000 samostatne ovládateľných pixelov, čím sa svetelná automobilová technológia dostáva na novú úroveň. Digitálny systém svetlometu SSL | HD je teraz po prvýkrát k dispozícii v novom Porsche Cayenne ako voliteľná špeciálna výbava.

„Spolu so spoločnosťou Porsche a ďalšími našimi partnermi sme vyvinuli špičkovú svetelnú technológiu pre nový Cayenne,“ hovorí Yves Andres, generálny riaditeľ divízie Lighting spoločnosti HELLA. „Náš digitálny systém svetlometov SSL | HD zabezpečuje najlepšiu viditeľnosť pre konečného užívateľa v každej dopravnej situácii. Takto aktívne zvyšujeme bezpečnosť cestnej premávky a aj komfort pri riadení.“

Technológia SSL | HD spoločnosti HELLA, ktorá koncom minulého roka získala prestížnu cenu za inovácie CES 2023, je ďalším evolučným vývojovým stupňom a dôležitou miniaturizáciou systémov matrix LED. V porovnaní s konvenčnými svetlometmi sa až o 75 % zredukoval priestor potrebný na svetelný modul. V novom Porsche Cayenne generujú dva LED čipy s vysokým rozlíšením, ktoré nedosahujú ani veľkosť nechtu, vyše 32 000 pixelov v každom svetlomete. Pixely sú ovládané elektronickou kontrolnou jednotkou pre každý svetlomet, ktorú vyvinula spoločnosť HELLA ako dodávateľ systému. V tejto súvislosti sa z dôvodu veľkého objemu dát po prvýkrát využívajú tzv. rozhrania GMSL. Aby bolo možné ovládať dva svetelné zdroje na každý svetlomet jednou kontrolnou jednotkou, vyvinula spoločnosť HELLA aj nové algoritmy, ktoré umožňujú výpočet distribúcie svetla v reálnom čase.

Na tomto základe predstavuje systém svetlometov s vysokým rozlíšením nielen ďalšie zlepšenie už existujúcich funkcií, ako napr. adaptívny neoslňujúci lúč, ale aj najsofistikovanejšie nové svetelné funkcie. Napríklad na diaľnici alebo na staveniskách s obmedzeným manévrovacím priestorom možno optimálny lúč projektovať dynamicky na cestu a poskytnúť tak vodičovi dodatočnú podporu pri bezpečnom riadení vozidla.

Svetlomety pre Porsche Cayenne sa vyvíjajú a vyrábajú v centrále spoločnosti v Lippstadte v Nemecku. Sériová výroba modulu SSL | HD sa realizuje na takmer plnoautomatizovaných výrobných linkách. „Ešte nikdy predtým sme do sériovej výroby nezavádzali svetlomety s takými vysokými nárokmi na funkčnosť, presnosť a spoľahlivosť. Čo sa vzťahuje na samotný modul svetlometu, sa preto vzťahuje aj na jeho výrobnú technológiu: posúvame automobilovú svetelnú technológiu na ďalšiu úroveň,“ hovorí generálny riaditeľ pre divíziu Lighting Yves Andres.
 
07/25/2023 11:21
tepr
 
 
 
Picture-Download
 
Press release download
 
07/25/2023
Kontakt
Daniel Morfeld
Hovorca / Media Relations
Rixbecker Str. 75
59552 Lippstadt
Tel.: +49 2941 38-7566
Fax: +49 2941 38-477545
Daniel.bplb@khyyMorfeld@forvia.com
 
01/03/2023