Technika & Produkty / 30.01.2018
 
Technika & Produkty / 30.01.2018

Koncepcyjne oświetlenie HELLA w nowym Audi A8 wyznacza nowy standard

  • HELLA opracowuje kompleksowy pakiet oświetleniowy dla nowego Audi A8
  • Reflektory Matrix LED i światła drogowe z technologią laserową dla większego bezpieczeństwa
  • Nastrojowe oświetlenie wnętrza i lampki do czytania w technologii Matrix LED
  • Pierwsze produkcyjne zastosowanie dużego rozmiaru OLED w tylnym oświetleniu wraz z różnymi wariantami iluminacji powitalnej
02/01/2018
02/01/2018

Lippstadt, Styczeń 30, 2018. Hella - Ekspert w dziedzinie oświetlenia i elektroniki - wprowadziła kompleksowe rozwiązanie oświetleniowe dla nowego Audi A8. Jest to połączenie inteligentnego bezpieczeństwa wraz z komfortem i efektowną iluminacją. Światło pełni tutaj nie tylko rolę bezpieczeństwa, ale również spełnia funkcję wyrafinowanej stylistyki. Dzięki przygotowanym przez HELLĘ wariantom iluminacji powitalnej (tzw. Coming Home) i pożegnalnej (tzw. Leaving Home) przednie i tylnie oświetlenie ma szczególne znaczenie dla indywidualizacji tego pojazdu. Audi A8 jest dostępne na rynku od Listopada 2017.

"We współpracy z Audi udało się opracować kompleksowy pakiet oświetlenia dla Audi A8. Pakiet ten zawiera przednie i tylne oświetlenie pojazdu jak i oświetlenie wnętrza. To jeszcze raz podkreśla naszą pozycję lidera w stosowaniu innowacyjnych technologii w zakresie oświetlenia pojazdów i jednocześnie wpisuje się w obecny trend dla rynku automotive", mówi Markus Bannert, członek zarządu HELLA odpowiedzialny za dział oświetlenia. "Przez cały czas opracowywaliśmy rozwiązania produktowe o najwyższych standardach technologicznych i wzorniczych. Stopień indywidualizacji i nowych funkcjonalności jest szczególnie widoczny. Nasze koncepcyjne oświetlenie dla A8 wirtualnie komunikuje się z kierowcą przez co zwiększa bezpieczeństwo i komfort."

W momencie otwierania pojazdu kierowca zostanie powitany świetlnymi spektaklem zaprezentowanym za pomocą świateł dziennych. Z kolei podczas jazdy reflektory wykonane z zastosowaniem technologii Matrix LED zapewniają optymalną widoczność na drodze. Każdy z reflektorów zawiera 32 indywidualnie sterowane diody LED, umieszczone w dwóch liniach. Dzięki takiemu rozmieszczeniu diod i możliwości włączania/wyłączania każdej z nich oddzielnie światła mijania w A8 doświetlają drogę bardziej precyzyjnie i dynamicznie, a inni uczestnicy ruchu nie zostają oślepieni przez strumień światła.

Światła drogowe w technologii laserowej załączą się automatycznie przy prędkości 70 km/h, gdy pojazd porusza się poza terenem zabudowanym. Za każdym razem laserowa wiązka dostosowuje się do toru drogi i zapewnia jeszcze lepsze oświetlenie na zakrętach. Mały moduł laserowy emitujący wiązkę światła na kilkaset metrów jest zintegrowany z każdym reflektorem. Reflektor z modułem laserowym emituje światło zbliżone do niebieskiego przez elementy optyczne ułożone w charakterystyczną literę "X".

Indywidualność oświetlenia jest kontynuowana wewnątrz pojazdu. Boczne paski świetlne między uchwytami witają kierowców za pomocą dynamicznego efektu przemieszczającej się linii. Podczas jazdy tworzą przyjemną atmosferę. Nowo opracowane, w technologii Matrix LED, lampki do czytania zapewniają ukierunkowane oświetlenie. Oświetlenie w A8 znacząco wpływa na komfort jazdy.

Po raz pierwszy HELLA w A8 zastosowała tylne oświetlenie w technologii OLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna) do produkcji masowej. Są to cztery małe płytki emitujące wyjątkowo jednorodne światło ze wszystkich stron. Po opuszczeniu pojazdu i jego zamknięciu wybrana animacja pożegna kierowcę.

 
02/01/2018 08:22
 
 
 
POBIERZ-ZDJĘCIE
 
ARTYKUŁ - POBIERZ
 
02/01/2018
Kontakt HELLA KGAA

dr Markus Richter
Rzecznik prasowy
Rixbecker Str. 75
59552 Lippstadt
Tel.: +49 2941 38-7545
Faks: +49 2941 38-477545
Markus.ejty@kezzRichter@hella.com

 
01/29/2018
Kontakt HELLA Polska
 
01/29/2018