Klima kontrolü
header_Online_ServiceGüvenlik ve Konfor
Klima kontrolü

Klima kontrolü - Bilmeniz gerekenler

10/21/2016

Klima sistemi ve aracınızın içerisinde neler yaptığı veya yapabileceği hakkında daha fazlasını aşağıda öğrenebilirsiniz. Çünkü klima sisteminiz, yalnızca yaz mevsiminde araç içerisinde hoş bir serinlik sağlamaktan çok daha fazlasını yapabilir.

10/21/2016

Avantajlar

Klima sisteminizi çalıştırdığınızda, aracınızın içerisindeki hava, uygun şekilde ayarlamış olduğunuz sıcaklığa getirilir.
Bu özellikle yaz mevsiminde büyük bir rahatlıktır. Çünkü güneş ne kadar güzel olursa olsun, özellikle aracınızın içerisinde aşırı sıcaklık biriktiğinde, araç sürüşünü kolaylaştırmaz. Bu durumda klima sisteminiz size konforlu ve rahat bir sürüş olanağı sağlar.

01/19/2016
İyi görüş

Klima sisteminin kış mevsiminde camların net bir görüşe sahip olmasını sağladığını biliyor muydunuz?

Eğer dışarıda ıslak ve soğuk bir hava varsa ve siz de aracınıza binecek olursanız, camlar hızla buğulanır ve görüş önemli ölçüde kısıtlanır. Bu buğulanma, camlara yerleşen havadan kaynaklı nemden başka bir şey değildir. Bu nem, giysiler, ayakkabılar ve ceketler aracılığıyla sürekli araç içerisine girer.

Fakat küçük bir el hareketiyle klima sisteminiz daha fazla görüş ve güvenlik sağlayabilir. Araç içerisindeki havayı kurutur. Bu şekilde camlar da tekrar hızlı bir şekilde açık hale gelir.

Bunun için klima sisteminizi çalıştırın ve hava akımını basitçe ön camınıza yönlendirin. Daha sonra sirkülasyon moduna geçiş yapın, fanı ve kaloriferi en yüksek kademeye getirin. O zaman buğunun camlardan nasıl uzaklaştığını görebilirsiniz.

Ancak dikkat: Farklı üreticilerin bazı modellerinde, dış sıcaklık + 4°C"nin altına düştüğünde klima otomatı sistemi otomatik olarak kapatmaktadır. Klima sistemi açık haldeyken ve hava akımı ön cama yönlendirilmişken sirkülasyon modunda işletim tüm araçlarda mümkün değildir.

06/14/2016
Temiz hava

Klima sisteminiz, yalnızca aracınızın içerisindeki havanın sıcaklığını değiştirmekle kalmaz. Ayrıca temiz hava sağlar!

Çünkü iç ortam filtresi de klima sisteminin bir bileşenidir ve en ağır işi o yapar: Havadaki tozu, kiri ve polenleri filtreler – saatte 300 m3 dış havaya kadar. Böylece havada bulunan her şey aracınızın içerisine ulaşmaz. Böyle bir hizmet karşılığında, yaklaşık bir yıl sonra doygunluğa ulaşacağı ve değiştirilmesi gerektiği kolayca tahmin edilebilir.

01/19/2016
Sağlık

Evaporatör, klima sisteminizin bir bileşenidir (Bu konuda daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz). Gösterge panelinin altında, karanlık ve nemli bir ortamda bulunur. Bakteriler, mantarlar ve mikroorganizmalar için ideal bir yaşam ortamıdır. Bu patojenler daha sonra havalandırma sistemi aracılığıyla aracınızın içerisine ulaşırlar. Böyle bir durumda bunlar hassas kişilerde hapşırma, öksürme ve gözlerde yaşarma şeklinde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Yalnızca periyodik bir bakım çerçevesinde evaporatörün dezenfeksiyonu sayesinde bu sorunu çözebilirsiniz.

04/11/2014
Daha fazla güvenlik

Klima sisteminizin aynı zamanda güvenliğinize de katkı saylayabileceğini biliyor muydunuz? İlk etapta o kadar akla yakın gelmese de bu böyle. Çünkü, eğer klima sisteminizi kullanırsanız, aracınızın iç ortamında yakıcı bir sıcağa değil, rahat bir ortama sahip olursunuz. Araç içerisinin aşırı sıcak olması durumunda, bedeniniz daha hızlı yorulur ve buna bağlı olarak reaksiyon yeteneğiniz ve konsantrasyonunuz olumsuz etkilenir. Bunun sonucunda kaza riski önemli oranda artış gösterir. Araç içerisindeki 27°C"lik bir sıcaklıkta bile şehir içi trafiğinde kazaların sayısı % 11 oranında artmaktadır. 32°C"lik bir araç içi sıcaklıkta bu rakam yaklaşık % 22* oranında artmaktadır! Ancak yeterince çalışan bir klima sistemi ile başınızı serin tutarsınız. Bu sayede reaksiyon yeteneğiniz ve konsantrasyonunuz muhafaza edilir.

* Bu rakamlar, Federal Karayolları Kurumu tarafından Wuppertal Genel Yüksekokulu"na yaptırılan araştırmalar sonucunda elde edilmiştir.

06/14/2016

Fonksiyon

Klima sistemlerini, kompresörleri, soğutmayı, vb. her yerde okumak mümkündür. Ancak genellikle bu tür bir klima sisteminin nasıl çalıştığı sorusu akla gelir. Bir kompresör ne için gereklidir ve klima sistemi ile nasıl bir alakası vardır.

Size burada klima sisteminizin işleyiş şekli hakkında kısa bir özet veriyoruz. Bu konuda daha fazlasını ya da ayrıntıları bilmek isteyenler, etkileşimli ve benzersiz knowhow aracımızdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirler. İlgili bağlantıyı sağ tarafta bulabilirsiniz veya basitçe buraya tıklayın.

01/19/2016
Fonksiyon

Klima sisteminizin ve soğutucu madde devridaiminin tek tek bileşenleri hortum ve boru hatlarıyla birbirlerine bağlıdır ve bu şekilde kapalı bir sistem oluştururlar. Bu sistem içerisinde kompresör tarafından tahrik edilen soğutucu madde dolaşır.

Gaz halindeki soğutucu madde kompresör içerisinde yoğunlaşır ve bunun sonucunda aşırı derecede ısınır. Yüksek basınç altında kondansatör tarafından sıkıştırılır. Bu sırada kondansatör, aşırı derecede ısınan soğutucu maddenin ısısını çeker. Bu işlem, sürüş sırasında oluşan rüzgar ve bitişikteki kondansatör fanının oluşturduğu hava akımı tarafından yapılır. Bu ısı çekme işlemi, soğutucu maddenin yoğuşmasına yani gaz halinden sıvı hale geçmesine neden olur. Sonraki istasyon olan filtreli kurutucu, artık sıvı halde olan soğutucu maddeden kirleri ve hava kabarcıklarını ayırır. Bu sayede bileşenler kirlerden kaynaklanan hasarlardan korunur ve sistemin verimliliği temin edilir.

Daha sonra filtre kurutucularından genleşme valfına gider. Bu valf, bir set duvarına benzetilebilir. Valf, (set duvarının önünde) homojen bir basıncı muhafaza etmeye çalışır, buna karşılık genleşme valfının arka tarafında (yani baraj duvarından sonra) hacimsel büyüme nedeniyle bu basınç azalabilir. Genleşme valfı doğrudan evaporatörün önünde yer aldığından, soğutucu maddenin basıncının azalması evaporatör içerisinde gerçekleşir. Maddenin sıvı halinden gaz haline geçişi sırasında, yani buharlaşma sırasında, buharlaştırma soğukluğu serbest kalır.

Evaporatör, tıpkı kondansatör gibi bir ısı değiştiricisidir. Oluşan buharlaştırma soğukluğunu çevreye aktardığı son derece büyük bir yüzeye sahiptir. Aktarılan bu soğukluk, bir havalandırma sistemi tarafından yolcuların konforundan sorumlu olduğu araç içerisine üflenir. Buharlaştırma sırasında ayrıca soğutucu madde tekrar sıvı halden gaz haline geçer ve basınç düşer. Bu gaz artık alçak basınç tarafında yoluna devam eder ve gaz halindeki soğutucu madde, tekrar kompresöre ulaşır.

01/19/2016

Bir klima sistemi tüm yıl boyunca kullanılabilir (yazın soğutma amacıyla, kışın ise nemi alınmış/kuru sıcak hava vermek için).

Nemsiz sıcak hava elde etmek için, klima sistemini çalıştırmalı ve kalorifer ayarını "sıcak" konumuna getirmelisiniz. Böylece araç içerisinde konforlu, kuru bir hava oluşurken, buğulanan camlardaki buğu hızla yok olur. Bu süreci daha da hızlandırmak için havayı ön cama yönlendirin ve hava sirkülasyonu işlevini seçin (bazı araç üreticilerinde sistem tipine bağlı olarak, klima sistemi açıkken ve hava akışı ön cama yönlendirilmişken hava sirkülasyonu işletimi mümkün değildir). Fanı en yüksek kademeye ayarlayın ve hava sirkülasyonu işletimini kısa bir süre sonra tekrar kapatın. Ancak bazı araç üreticilerinde klima sistemi, sisteme bağlı olarak, dış sıcaklık +4°C değerinin altına düştüğünde otomatik olarak kendisini kapatır.

Yaz mevsiminde park ettiğiniz zaman aracınızın altında su lekelerine rastlarsanız (şayet klima sisteminizi çalıştırmışsanız) endişe etmeyin. Bu gayet normal bir durumdur ve klima sisteminizi kullanmanızın direkt bir sonucudur. Burada, evaporatör yüzeyinden dışarıya kanalize edilen yoğuşma suyu söz konusudur.

Klima sisteminizin kullanımına ve özelliklerine dair daha fazla bilgiyi araç kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

01/19/2016
Park etme

Güneşli günlerde aracınızı mümkün olduğunca gölge bir yere park edin. Çünkü eğer sıcak ve güneşli bir günde aracınızı güneşte bırakacak olursanız, araç içerisindeki sıcaklık 60°C"ye kadar çıkabilir.

Ancak, yalnızca bir kaç ayrıntıya dikkat ederek hızla konforlu bir ortam sağlarsınız:

 • Sürüşe başlarken klima sistemini ve havalandırmayı maksimuma ve hav sirkülasyonu işletimine ayarlayın.
 • Araç içerisinde biriken aşırı sıcağın dışarıya çıkması için, ilk dakikalarda araç pencereleri açık halde sürüş yapın.
06/14/2016
Klima sistemi

Klima sistemi araç içerisinde hem sıcaklığı hem de havanın nemini azaltır. Sağlıkla ilgili nedenlerden ötürü, iç sıcaklık dış sıcaklıktan en fazla 5 ila 6 derece daha düşük olmalıdır (Önerilen: en az 22°C).

04/11/2014
Verimlilik

Klima sisteminizi yılın 365 günü kullanabilirsiniz.

İlkbahar ve yaz mevsimlerinde soğutmak için:

 • Aracı gölgeye park edin
 • Yola çıkmadan önce kapıları kısa süre açık bırakın
 • Yolculuk başlangıcında: Klima sistemini ve havalandırmayı maksimum seviyeye getirin
 • İlk dakikalarda, pencereler/sunroof açık halde seyredin
 • Araç iç sıcaklığı 22°C"nin altına düşmemelidir
 • Klima sisteminizin bir parçası olan evaporatörün kuruyabilmesi, bakteri ve mikroorganizmaların neden olduğu tehlikelerin azaltılması için, yolculuk bitmeden 5 dakika önce klima sistemini kapatın.

Sonbahar ve kış mevsimlerinde buğulanan camlara karşı:

 • Klima sistemini çalıştırın
 • Hava akımını (dış hava) ön cama yönlendirin
 • Sirkülasyon düğmesine basın (yukarıda belirtilen madde ile birlikte bazı araçlarda mümkün değildir)
 • Fanı ve kaloriferi maksimum konuma getirin
 • Bir süre sonra yeniden dış hava modunu seçin
06/14/2016

Kontrol

Klima sisteminizin sorunsuz bir şekilde çalışması için, onu düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Peki bu neden bu kadar önemli? Ayrıca, servis bir klima kontrolü ve klima servisinde tam olarak ne yapmaktadır? Araç içerisindeki kötü kokunun giderilmesine bu nasıl yardımcı olabilir? Peki neden?

Her iki işlem de aracınızda yapılacak küçük bir muayene (klima kontrolü durumunda) veya büyük bir muayene (klima servisi durumunda) ile karşılaştırılabilir.

01/19/2016
Klima servisi

Klima kontrolü:
Klima kontrolünü yılda bir kez atölyenizde yaptırtmanız gerekir (ya da her 15.000 km"de).
Klima kontrolü sırasında klima sisteminiz esaslı bir şekilde kontrol edilir. Ayrıca iç ortam filtresiİç ortam filtresi, tozu, kiri ve polenleri araç içerisinden uzak tutar. Fakat bu aynı zamanda filtrenin kirlenmesi ve yine bu kirler nedeniyle verimliliğinin azalması anlamına gelir. Sonuç olarak soğutma ve ısıtma performansı azalır, ayrıca duruma göre camlar buğulanır (sonbahar ve kış mevsimlerinde). Yaklaşık bir yıl veya yaklaşık 15000 kilometre sonra, bu filtre tutma kapasitesine ulaşır. Bu yüzden bu parça her yıl veya her 15.000 kilometrede bir değiştirilmeli / temizlenmelidir. değiştirilir. Sistemin tüm bileşenleri (gözle muayene yöntemiyle) gözden geçirilip, işlev ve performans açısından kontrol edilir. Gerekli görülmesi durumunda, evaporatörünüzEvaporatör aracılığıyla buharlaşma soğuğu aracınızın havalandırma sistemine aktarılır. Fakat bu aynı zamanda bu aşamada da nem oluştuğu anlamına gelir. Özellikle soğutma ve ısıtma modları arasında geçiş yapılan noktada, evaporatör, bakteriler ve mantarlar için ideal bir yetişme ortamıdır. Bu rahatsız edici yolcular, çoğunlukla ilk önce küf kokulu bir hava ve araç içerisinde rahatsız edici bir kokuyla fark edilirler. Bu durum, küfün yanı sıra, araç sürücüsünde ve yolcularda hapşırmalara, öksürmelere, gözlerden yaş gelmesine ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ayrıca bu sağlığınız ve güvenliğiniz açısından bir risktir. Bu istenmeyen ve rahatsız edici "yolculara" karşı tek bir çözüm vardır: Evaporatörün düzenli olarak dezenfeksiyonu. de dezenfekte edilir.

Bunların tamamı sizin sağlığınız ve güvenliğiniz içindir!

Klima servisi:
Klima kontrolünün yanı sıra, bir de klima servisi vardır. Bu servisi her iki yılda bir yaptırmanız gerekmektedir. Bu işlem sırasında klima sisteminiz en ince ayrıntısına kadar kontrol edilir.
Tabii ki bu sırada servis tüm klima kontrol işlerini de gerçekleştirir. Buna göre iç ortam filtresiİç ortam filtresi, tozu, kiri ve polenleri araç içerisinden uzak tutar. Fakat bu aynı zamanda filtrenin kirlenmesi ve yine bu kirler nedeniyle verimliliğinin azalması anlamına gelir. Sonuç olarak soğutma ve ısıtma performansı azalır, ayrıca duruma göre camlar buğulanır (sonbahar ve kış mevsimlerinde). Yaklaşık bir yıl veya yaklaşık 15000 kilometre sonra, bu filtre tutma kapasitesine ulaşır. Bu yüzden bu parça her yıl veya her 15.000 kilometrede bir değiştirilmeli / temizlenmelidir. değiştirilir ve klima sisteminin tüm bileşenleri işlev ve performans açısından kontrol edilir.

Ek olarak filtreli kurutucuFiltre kurutucu, aracınızın klima sisteminin bir parçasıdır. Burada da okuyabileceğiniz gibi, bu bileşenin iki işlevi vardır: Klima sisteminden gelen soğutucu maddenin nemini giderir ve filtre görevi görür. Bu bileşen, klima sistemini kuru tutmaya yarayan bir kurutma maddesine sahiptir. Sistemdeki nem, zararlı bir aside dönüşebilir. Bu asit, bileşenleri ve hortumları aşındırabilir ve zarar verebilir. Filtre işlevi, küçük kir partiküllerinin ve sistemden kaynaklanan talaşların filtrelenmesini sağlar. Bu partiküller, örneğin diğer bileşenlerin aşınması ya da sistemde oluşan hasarlar sonucu ortaya çıkarlar. Bu iki görevi yerine getirmek için, mahfazanın içerisinde granüllerden oluşan bir filtre yastığı bulunur. Ancak bu filtre yastığı sadece belli oranda nem alabilir. Filtre kurutucuları bu yüzden veya sistem birçok onarım nedeniyle açılmışsa, iki yılda bir değiştirilmelidir. ve soğutucu maddeKlima sistemleri, 0 sızdırmaz olamayacak mekanik sistemlerdir. Bu nedenle, soğutucu maddenin bir kısmının sistemden buharlaşması gerçekleşebilir. "Doğal buharlaşma" denilen bu olay, hortum hatları ve bağlantı elemanları üzerinden gerçekleşir ve miktarı yıllık olabilir. Öte taraftan bu durum performansta azalmaya yol açabilir. Yetkili servisiniz, kaçaklar tespit edilip, giderilecek şekilde komple klima sistemini sızdırmazlık açısından kontrol eder. Böylece sisteminizde daima doğru miktarda soğutucu madde bulunur. Şüphesiz soğutucu maddenin bir başka fonksiyonu daha vardır. Yağ, soğutucu madde ile birlikte sistem içerisinde yağlama maddesi olarak taşınır. Yağ, farklı bileşenlerin yağlanması içindir. Çünkü yalnızca, örneğin kompresör yeterince yağlanmışsa, ancak o zaman gerçek anlamda sorunsuz bir şekilde çalışır. Bu yağlama gerçekleşmezse, klima sisteminin bileşenlerinde sızıntılar ve hasarlar meydana gelebilir. Hasarlar, özellikle sistemin kalbi olan kompresörde hızla yüksek onarım masraflarına yol açar. değiştirilir veya gerekli nominal miktar kadar ilave edilir. Tabii ki tüm parçalar sızdırmazlıkları açısından kontrol edilirler; bunun sonucunda da soğutucu madde ait olduğu yerde kalır: klima sisteminizde. Klima servisi sırasında da evaporatörünüzEvaporatör aracılığıyla buharlaşma soğuğu aracınızın havalandırma sistemine aktarılır. Fakat bu aynı zamanda bu aşamada da nem oluştuğu anlamına gelir. Özellikle soğutma ve ısıtma modları arasında geçiş yapılan noktada, evaporatör, bakteriler ve mantarlar için ideal bir yetişme ortamıdır. Bu rahatsız edici yolcular, çoğunlukla ilk önce küf kokulu bir hava ve araç içerisinde rahatsız edici bir kokuyla fark edilirler. Bu durum, küfün yanı sıra, araç sürücüsünde ve yolcularda hapşırmalara, öksürmelere, gözlerden yaş gelmesine ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ayrıca bu sağlığınız ve güvenliğiniz açısından bir risktir. Bu istenmeyen ve rahatsız edici "yolculara" karşı tek bir çözüm vardır: Evaporatörün düzenli olarak dezenfeksiyonu yalnızca eğer gerekliyse dezenfekte edilir.

06/14/2016
Kontrol
 • Soğutucu madde vakumla emdirilir.
 • Kurutucu değiştirilir (her 2 yılda bir).
 • Bir vakumlu pompa ile nem sistemden uzaklaştırılır.
 • Tüm parçaların gözle muayenesi, bağlantı ve tahrik elemanlarının, kablo tesisatının ve kumanda elemanlarının kontrolü gerçekleştirilir.
 • Klima sistemine yeniden üretici tarafından öngörülen miktarda soğutucu madde doldurulur.
 • İç ortam filtresi kontrol edilir/değiştirilir (yıllık olarak veya her 15.000 km"de).
 • Tüm sistemin bir işlev ve sızdırmazlık kontrolü yapılır.
 • Tek tek kontrol aşamalarının sonuçları belgelendirilir.
06/14/2016
Kontrol

Soğutma yeterli gelmeyecek olursa ya da sistemde bir arıza veya sızıntı olduğu izlenimini edinecek olursanız, her durumda tamir atölyenize başvurmanız gerekir.
Soğutucu maddelerle çalışma konusunda eğitimli, aşırı karmaşık sistemleri tanıyan ve gerekli takımlara sahip uzman personel yalnızca atölyelerde bulunur.

Elbette klima sistemi bulunan her araç sahibinin yapabileceği küçük şeyler vadır: Sistemi haftada en az bir kere bir kaç dakika boyunca çalıştırın. Bu sayede soğutucu madde ve özellikle sistemin dolaştırdığı yağ, tüm bileşenlere taşınır ve onları yağlar. Bu işlem zamansız arızaların ve hasarların önüne geçer. 

Ve tabii ki: Yılda bir kez klima kontrolüne gidin!

01/19/2016

Bakım

Bakım yapılmayacak olursa, klima sisteminizin bileşenlerine neler olabileceğine ilişkin bazı örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

01/19/2016
Benzin masrafları

Bakım yapılan bir sistemde tüm parçalar birlikte optimum şekilde çalışırlar. Ancak klima sistemi kusurluysa veya hiç bakım yapılmamışsa, doğru bir biçimde yağlanmadığı için er veya geç kompresörünüzün "ağır" çalışması meydana gelecektir. Bu da kompresörün sık sık ve uzun süreli çalışmasına yol açar. Bu güç için gerekli olan enerji motordan gelir - motorun da enerji için yakıta ihtiyacı vardır. Sizin ve cüzdanınız için bu şu anlama gelir: Klima sistemine bakım yaptırılmayacak olursa, daha fazla benzin tüketirsiniz!

01/19/2016
Onarımlar

Düzenli bir bakım sayesinde bileşenlerin bozulmasının veya hasar görmesinin önüne geçebilirsiniz. Bundan sonra yapılacak onarımlar genellikle oldukça masraflıdır. Örneğin nemi, yanı sıra kir parçacıkları ve talaşları sistemden filtreleyen filtreli kurutucu - her ikisi de sistemde hasarlara yol açabilir. Doygunluğa ulaşan filtreli kurutucu değiştirilmeyecek olursa, talaşlar ve partiküller klima sistemine ulaşabilir ve diğer parçalara zarar verebilirler.

Ya da kompresör - klima sisteminin kalbi. Kompresör, soğutucu maddeyi sistem içerisinde dolaştırır. Bakım yapılmayan klima sistemlerinde, eksik yağlama nedeniyle aşınma / talaşlar ve bunun soncunda da kompresör hasarları meydana gelebilir. Bir arıza ve bununla ilgili karmaşık onarımlar pahalıdır – 1.000 Euro ve üzerine hızla çıkılabilir.

01/19/2016
Kötü hava

İç ortam filtresinden saatte yaklaşık 300 metreküp hava geçer, bu sırada tozlar, kirler ve polenler tutulur. Yaklaşık 1 yıl veya 15.000 km sonra tutma kapasitesinin sonuna ulaşılır, filtre "dolar" ve değiştirilmesi gerekir. Bu yapılmayacak olursa, toz, kir ve polenler yolcu bölmesine ulaşır, orada yayılır ve araç içerisindeki herkese "temiz hava" dışında her şeyi sağlarlar.

01/19/2016
Davetsiz yolcular

Evaporatör ısı değiştirme görevini üstlenir, ancak karanlık ve nemli bir çevreye yerleştirilmiş olması nedeniyle, bakterilerin, mantarların ve mikroorganizmaların oluşması için ideal bir ortam sunmaktadır.

İhmal edilen bir dezenfeksiyon işlemi, bakteriler ve mikroorganizmalar için "iyi" bir yetişme ortamı sağlar. Fan ve hava üfleçleri aracılığıyla bu bakteri ve mikroorganizmalar araç içerisine iletilirler. Araç içerisindeki kötü kokulu havanın yanı sıra, sürücünün ve yolcuların hapşırmasına, öksürmesine, gözlerinin yaşarmasına ve alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Ve bu güvenliğiniz açısından bir risktir.

06/14/2016
Aşırı sıcak birikmesi

Yalnızca komple klima sistemi tüm bileşenleriyle birlikte sorunsuz çalışıyorsa, ancak o zaman görevini yerine getirebilir. Diğer pek çok işlevinin yanı sıra özellikle yaz mevsiminde bu, araç iç bölmesini gerektiği gibi soğutması anlamına gelmektedir. Bazı şeyler düzgün çalışmıyorsa, o zaman hızla bir birikme gerçekleşir - aracınızın içerisinde aşırı sıcaklık birikmesi.

Ve aşırı sıcaklığın artması sonucunda, konsantrasyon eksikliği ve sinirlilik oluşur - karayolu trafiğinde yersiz olan iki şey.

01/19/2016

Videolar

Klima ustası Penguenimiz Ole'nin maceralarını keşfedin. Klima kontrolü hakkında daha fazla bilgi için www.behrhellaservice.com'u ziyaret edin.

Dedektif Ole
08/04/2016
Ajan Ole
08/04/2016
Astronot Ole
08/04/2016
Sinema yıldızı Ole
08/04/2016
 • Print
Behr Hella Service
Behr Hella Service Ortak Girişimimiz hakkında daha fazla bilgi edinin

Sıcaklık Yönetim Uzmanı kendini tanıtıyor

Know-how aracı
Klima sisteminiz hakkındaki herşeyi burada öğrenebilirsiniz

Hangisi, nasıl çalışıyor? Tüm parçaları eylem içerisinde tecrübe edin.

Penguen klibi
Penguen ile klima kontrolü
Penguenler kuzey kutbunda mı, yoksa güney kutbunda mı yaşarlar? Penguenimiz kendi kökeni için mücadele ediyor!