GPS
header_Online_ServiceMicrosite Cardriver
GPS

GPS

11/11/2016
GPS is everywhere.

GPS her yerde - peki ama tam olarak nedir bu? Buradan öğrenin!

GPS, uzaydaki uyduların bilinen konumları sayesinde bulunulan yeri ve tam zamanı belirlemeye olanak sağlayan küresel bir uydu navigasyon sistemidir. Ve bu yaklaşık 1 milimetrelik veya 5 nanosaniyelik bir doğruluğa sahip olmaktadır. Buradan hız ve hareket yönü türetilebilmektedir.

Eskiden Amerikan Savunma bakanlığı (DoD) tarafından askeri amaçlarla geliştirilen ve sürekli geliştirilmeye devam edilen bu teknoloji, günümüzde hemen her navigasyon cihazında ve hatta cep telefonunda karşımıza çıkmaktadır.

Şu şekilde çalışır:
GPS Sistemi, herhangi bir zamanda dünyanın herhangi bir noktasında en az dört uydu aynı anda görünür olacak şekilde dağıtılmış 24 uydudan oluşmaktadır. Bu rakam, alıcının uzaydaki kendi konumunu (x, y, z) ve saatinin GPS sistemine göre sapmasını tespit edebilmesi için gereklidir.

Uydular, GPS alıcısının kendisinin tam olarak uydulara olan uzaklığını hesaplayabilmesi, sayısal olarak şifrelenmiş veriler gönderirler. Alıcı, üç uyduya olan uzaklığını tespit ettiğinde, kendi konumunu tam olarak belirleyebilir.

Şu anda dünyanın etrafında, 20.200 kilometre yükseklikte, 6 yörünge düzleminde, 4 km/sn. hızla hareket eden 30 adet (aktif ve yedek olarak öngörülenler) GPS uydusu bulunmaktadır. Bu uydular verilerini yalnızca navigasyon cihazlarına ve cep telefonlarına değil, aksine dünya çevresine dağıtılmış 9 izleme istasyonu ve bir ana kontrol istasyonundan oluşan bir kontrol segmentine de göndermektedirler. Burada veriler değerlendirilmekte ve duruma göre ayar komutu aracılığıyla münferit uyduların rotaları düzeltilmektedir.

  • Print
ÜNİVERSAL PARÇALAR KATALOĞU
Çevrimiçi Lightshow Kataloğu

Güncel, hızlı, geniş ürün yelpazesi!
Aracınız için üniversal parçalar.

HELLA kalitesi
HELLA, en üst düzeyde kalitesiyle etkiler.

HELLA kalitesi hakkında ayrıntılı bilgileri burada bulabilirsiniz!

Elektronik Mikrositesi
Elektronik Mikrositesi
Yenilikçi elektronik çözümlerimiz hakkında şimdi daha fazlasını öğrenin