Przegląd klimatyzacji
header_Online_ServiceBezpieczeństwo i komfort
Przegląd klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji — co warto wiedzieć

10/21/2016

Poniżej dowiesz się więcej na temat klimatyzacji oraz jej zadań w samochodzie i możliwości. Bo klimatyzacja potrafi znacznie więcej, niż tylko przyjemnie schłodzić wnętrze samochodu w upalne dni.

10/21/2016

Zalety

Włączenie klimatyzacji umożliwia odpowiednie schłodzenie powietrza w samochodzie — do ustawionej temperatury.
Jest to prawdziwe zbawienie szczególnie latem. Bo choć słońce jest piękne i przyjemne, akurat nie ułatwia jazdy samochodem — zwłaszcza wtedy, gdy niemiłosiernie nagrzeje powietrze wewnątrz kabiny. Klimatyzacja umożliwia zatem przyjemną i komfortową podróż.

01/19/2016
Dobra widoczność

Wiesz, że klimatyzacja zapewnia zimą dobrą widoczność przez szyby?

Gdy na zewnątrz jest mokro i zimno, po wejściu do samochodu szyby szybko parują i widoczność jest bardzo ograniczona. Para na szybach to nic innego, niż wilgoć z powietrza osadzająca się na szybie. Wnosi się ją do samochodu na ubraniu, butach i kurtkach.

Lecz jednym prostym ruchem ręki, a mianowicie włączeniem klimatyzacji, można zapewnić lepszą widoczność i bezpieczeństwo. Klimatyzacja osusza powietrze w kabinie. W ten sposób szybko usuwa zaparowane szyby.

W tym celu należy włączyć klimatyzację i po prostu skierować nawiew na przednią szybę. Następnie włączyć obieg wewnętrzny oraz ustawić nawiew i ogrzewanie na najwyższy poziom. Teraz można już tylko przyglądać się, jak szybko para znika z szyb.

Lecz uważaj — w niektórych modelach samochodów klimatyzacja wyłącza się automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej ok. + 4°C. Włączenie zamkniętego obiegu powietrza przy włączonej klimatyzacji i nawiewie skierowanym na przednią szybę nie jest możliwe w każdym samochodzie.

01/19/2016
Czyste powietrze

Klimatyzacja zmienia nie tylko temperaturę powietrza w kabinie samochodu. Poza tym zapewnia czystość powietrza!

Bowiem jednym z elementów klimatyzacji jest filtr kabinowy i to właśnie on wykonuje tu najcięższą pracę, zatrzymując pył, zanieczyszczenia i pyłki zawarte w powietrzu, które przepływa przez filtr w ilości 300 metrów sześciennych na godzinę. Wszystkie zanieczyszczenia pozostają zatem poza kabiną. Przy takim obciążeniu łatwo zatem zrozumieć, dlaczego po upływie ok. roku filtr ten trzeba wymienić.

01/19/2016
Zdrowie

Jednym z elementów klimatyzacji jest parownik (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj). Znajduje się on pod deską rozdzielczą w ciemnym i wilgotnym miejscu. To idealne miejsce do rozwoju bakterii, grzybów i drobnoustrojów. Zarazki te przez kratki nawiewu dostają się do kabiny. U wrażliwych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne, takie jak katar, kaszel i łzawienie oczu. Problem ten można rozwiązać wyłącznie poprzez dezynfekcję parownika podczas okresowych przeglądów klimatyzacji.

04/11/2014
Wyższe bezpieczeństwo

A wiesz, że klimatyzacja może również zwiększyć Twoje bezpieczeństwo? Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie jest to tak oczywiste. Jeśli używasz klimatyzacji, w kabinie samochodu panuje przyjemny klimat i temperatura. W nagrzanym samochodzie organizm szybciej się męczy, co spowalnia reakcje i obniża koncentrację. Wskutek tego wzrasta ryzyko spowodowania wypadku. Już w temperaturze 27°C w kabinie liczba wypadków w mieście wzrasta o 11 %. Przy temperaturze wewnętrznej na poziomie 32°C liczba ta wzrasta nawet o ok. 22 %*! Tylko ze sprawnie działającą klimatyzacją zachowasz zimną krew. Twoja koncentracja i szybkość reakcji nie pogorszy się.

* Wykazały to badania przeprowadzone przez Szkołę Wyższą z Wuppertalu na zlecenie niemieckiego Federalnego Urzędu Drogownictwa.

01/19/2016

Funkcja

Wszędzie dookoła słyszymy i czytamy o klimatyzacji, sprężarkach, chłodzeniu itd. Lecz często pojawia się przy tym pytanie — jak w ogóle działa klimatyzacja? Do czego jest potrzebna sprężarka i co ma wspólnego chłodzenie z klimatyzacją.

Tutaj znajdziesz podstawowe informacje na temat zasady działania klimatyzacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub poznać więcej szczegółów, możesz skorzystać z naszej ciekawej interaktywnej aplikacji. Aby przejść do aplikacji kliknij łącze znajdujące się z prawej strony lub kliknij tutaj.

01/19/2016
Funkcja

Poszczególne elementy klimatyzacji wzgl. obiegu czynnika chłodniczego są ze sobą połączone przewodami elastycznymi i/lub rurami, tworząc zamknięty układ. W układzie tym cyrkuluje czynnik chłodniczy napędzany przez sprężarkę.

W sprężarce następuje sprężenie gazowego czynnika chłodniczego, co powoduje jego silne nagrzanie. Następnie czynnik jest tłoczony pod wysokim ciśnieniem przez skraplacz. Skraplacz odbiera ciepło od rozgrzanego czynnika. Zapewnia to pęd powietrza powstający podczas jazdy oraz strumień powietrza z wentylatora skraplacza. Na skutek odbioru ciepła czynnik skrapla się, czyli zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły. Następnie ciekły czynnik przepływa przez filtr-osuszacz, który usuwa z niego zanieczyszczenia i pęcherzyki powietrza. Chroni to elementy układu przed uszkodzeniem przez zanieczyszczenia i zapewnia efektywność działania układu.

Dalej czynnik płynie z filtra-osuszacza do zaworu rozprężnego. Zawór ten można porównać z zaporą. Zapewnia on utrzymanie równomiernego ciśnienia (przed zaporą), natomiast za zaworem (czyli za zaporą) następuje zwiększenie objętości czynnika i zredukowanie ciśnienia. Ponieważ zawór znajduje się bezpośrednio przed parownikiem, rozprężony czynnik trafia do parownika. Podczas zmiany stanu skupienia z ciekłego na gazowy, czyli parowania, uwalnia się ciepło parowania.

Parownik to wymiennik ciepła, podobny do skraplacza. Ma bardzo dużą powierzchnię, przez którą oddaje ciepło parowania dyfuzyjnego do otoczenia. Uzyskane w ten sposób zimne powietrze jest wdmuchiwane przez kratki nawiewu do wnętrza samochodu, zapewniając komfort kierowcy i pasażerów. Podczas parowania następuje ponowna zmiana stanu skupienia czynnika z płynnego na gazowy oraz spadek ciśnienia. Czynnik w stanie gazowym kontynuuje swoją podróż po stronie niskiego ciśnienia i powraca do sprężarki.

06/14/2016

Klimatyzacji można używać przez cały rok (do chłodzenia powietrza latem oraz do ogrzewania kabiny suchym powietrzem w zimie).

Aby uzyskać ciepłe suche powietrze, należy włączyć klimatyzację i ustawić regulator temperatury na kolor czerwony "ciepło". Dzięki temu powietrze w samochodzie będzie przyjemne i suche, a para szybko zniknie z zaparowanych szyb. W celu przyspieszenia tego procesu należy skierować nawiew na przednią szybę i włączyć obieg zamknięty (w pojazdach niektórych producentów w zależności od typu układu włączenie obiegu zamkniętego przy włączonej klimatyzacji i nawiewie skierowanym na przednią szybę jest niemożliwe). Nawiew ustawić na najwyższy poziom i po chwili wyłączyć obieg zamknięty. W zależności od rodzaju układu w niektórych samochodach klimatyzacja wyłącza się automatycznie przy temperaturach zewnętrznych poniżej +4°C.

Jeśli latem pod zaparkowanym samochodem zobaczysz plamy wody, nie powinno Cię to niepokoić (o ile była włączona klimatyzacja). Jest to zjawisko normalne i bezpośredni efekt włączenia klimatyzacji. Są to skropliny odprowadzane na zewnątrz z powierzchni skraplacza.

Dalsze informacje dotyczące obsługi i specyfiki klimatyzacji znajdziesz w instrukcji obsługi swojego samochodu.

06/14/2016
Parkowanie

W słoneczne dni parkuj samochód w miarę możliwości w zacienionych miejscach. Jeśli zostawisz samochód w upalny i słoneczny dzień na słońcu, temperatura wewnątrz może dojść nawet do 60°C.

Wystarczy jednak stosowanie się do kilku drobnych zasad, aby szybko schłodzić wnętrze:

 • Po wejściu do samochodu ustaw klimatyzację i nawiew na maksymalny poziom i włącz zamknięty obieg powietrza.
 • Przez kilka minut jedź z otwartymi oknami, aby usunąć nagromadzone wewnątrz gorące powietrze.
01/19/2016
Klimatyzacja

Klimatyzacja obniża temperaturę i wilgotność powietrza w środku pojazdu. Ze względów zdrowotnych temperatura wewnątrz samochodu powinna być najwyżej 5 do 6 stopni niższa od temperatury zewnętrznej (zalecana temperatura to co najmniej 22°C).

04/11/2014
Wydajność

Klimatyzację można włączać 365 dni w roku.

Wiosną i latem do chłodzenia:

 • Parkuj w cieniu
 • Przed wejściem do samochodu zostaw na chwilę otwarte drzwi
 • Po ruszeniu ustaw klimatyzację i nawiew na najwyższy poziom
 • Przez pierwsze minuty jedź z otwartymi oknami/dachem
 • Temperatura wewnątrz samochodu nie powinna być niższa niż 22°C
 • 5 minut przed dojechaniem na miejsce wyłącz klimatyzację, aby umożliwić wyschnięcie parownika, co zmniejszy ryzyko rozwoju bakterii i drobnoustrojów

Jesienią i zimą do usuwania zaparowania szyb:

 • Włączyć klimatyzację
 • Nadmuch powietrza (obieg otwarty) skieruj na przednią szybę
 • Włącz zamknięty obieg powietrza (w niektórych samochodach nie jest to możliwe jednocześnie z punktem powyżej)
 • Nadmuch i ogrzewanie ustaw na maksymalny poziom
 • Po chwili włącz ponownie otwarty obieg powietrza
01/19/2016

Przegląd

Aby zapewnić sprawne działanie klimatyzacji, należy ją poddawać regularnym przeglądom. Dlaczego to takie ważne? I na czym polega właściwie przegląd, a na czym serwis klimatyzacji? W taki sposób pomaga to w usunięciu nieprzyjemnego zapachu z samochodu? I dlaczego?

Obie usługi można porównać z przeglądem podstawowym (przegląd) i przeglądem rozszerzonym (serwis) samochodu.

01/19/2016
Serwisowanie klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji:
Przegląd należy przeprowadzać warsztacie samochodowym raz w roku (lub co 15 000 km).
W ramach przeglądu klimatyzacja jest dokładnie sprawdzana. Ponadto wymienia się filtr kabinowyFiltr kabinowy zapobiega dostawaniu się kurzu, zabrudzeń i pyłków do wnętrza samochodu. Oznacza to jednak jednocześnie, że z czasem ulega zabrudzeniu, które zmniejsza jego wydajność. Wskutek tego maleje wydajność chłodzenia i grzania, może też dochodzić do zaparowywania szyb (jesienią i zimą). Po około roku lub przejechaniu ok. 15 000 kilometrów filtr osiąga swoją maksymalną chłonność. Należy go więc wymieniać/czyścić raz w roku lub co 15 000 kilometrów.. Pracownik warsztatu sprawdza wzrokowo wszystkie elementy układu oraz kontroluje ich prawidłowe działanie. W razie konieczności przeprowadza również dezynfekcję parownikaPrzez parownik zimno powstające podczas parowania dyfuzyjnego jest oddawane do układu wentylacji pojazdu. Oznacza to jednak również, że w tym miejscu powstaje wilgoć. Zwłaszcza w przypadku częstego przechodzenia z chłodzenia na grzanie i odwrotnie parownik staje się miejscem zapewniającym doskonałą pożywkę dla bakterii, zarodników i grzybów. Obecność tych niechcianych pasażerów można najszybciej rozpoznać po stęchliźnie i nieprzyjemnym zapachu w samochodzie. Poza stęchlizną mogą one powodować katar, kaszel, łzawienie oczu oraz reakcje alergiczne u kierowcy i pasażerów. A to stanowi już poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Sposób na walkę z niechcianymi i uciążliwymi „pasażerami“ jest tylko jeden: regularna dezynfekcja parownika..

A wszystko to dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa!

Serwis klimatyzacji:
Poza przeglądami należy też zapewnić serwisowanie klimatyzacji. Przeprowadza się je co dwa lata. W ramach serwisowania klimatyzacja jest gruntownie sprawdzana.
Oczywiście wykonywane są tutaj również wszystkie czynności z zakresu przeglądu klimatyzacji. Wymienia się więc filtr kabinowyFiltr kabinowy zapobiega dostawaniu się kurzu, zabrudzeń i pyłków do wnętrza samochodu. Oznacza to jednak jednocześnie, że z czasem ulega zabrudzeniu, które zmniejsza jego wydajność. Wskutek tego maleje wydajność chłodzenia i grzania, może też dochodzić do zaparowywania szyb (jesienią i zimą). Po około roku lub przejechaniu ok. 15 000 kilometrów filtr osiąga swoją maksymalną chłonność. Należy go więc wymieniać/czyścić raz w roku lub co 15 000 kilometrów. i sprawdza prawidłowe działanie wszystkich elementów układu.

Dodatkowo wymienia się filtr-osuszaczJednym z elementów klimatyzacji pojazdu jest filtr-osuszacz. Ma on dwie funkcje: usuwa wilgoć z czynnika chłodniczego oraz działa jako filtr. Element ten zawiera środek osuszający zapewniający suchość klimatyzacji. Wilgoć w układzie może przechodzić w szkodliwy kwas. Kwas ten może uszkadzać komponenty układu i węże. Dzięki swej funkcji filtr usuwa drobne zanieczyszczenia i opiłki z układu. Cząsteczki te powstają na przykład wskutek ścierania innych komponentów lub uszkodzeń w układzie. Spełnianie obu tych zadań zapewnia znajdująca się wewnątrz obudowy poduszka filtrująca z granulatu. Może ona jednak przyjąć tylko określoną ilość wilgoci. Z tego względu filtr-osuszacz należy wymieniać co dwa lata lub przy każdym otwarciu układu w ramach naprawy. oraz wymienia lub uzupełnia czynnik chłodniczyKlimatyzacja to system mechaniczny, który nie może być w 100% szczelny. Może się więc zdarzyć, że część czynnika odparuje z układu. Ten ubytek czynnika chłodniczego wskutek tak zwanego „normalnego parowania” następuje przez węże oraz złączki i może wynosić rocznie do 10%. To z kolei może zmniejszać wydajność pracy układu. Pracownik warsztatu sprawdza szczelność całego układu i usuwa ewentualne nieszczelności. Dzięki temu w układzie zawsze krąży właściwa ilość czynnika. Warto jednak pamiętać, że czynnik chłodniczy ma również inną funkcję. Razem z czynnikiem chłodniczym w obiegu transportowany jest olej smarny. Olej ten służy do smarowania różnych elementów. Sprężarka pracuje na przykład sprawnie tylko pod warunkiem, że jest odpowiednio smarowana. Jeśli smarowanie jest niedostateczne, mogą wystąpić nieszczelności i uszkodzenia elementów klimatyzacji. Szczególnie wrażliwym elementem jest sprężarka, czyli serce całego układu, której uszkodzenie pociąga za sobą konieczność kosztownej naprawy.. Oczywiście sprawdza się też szczelność wszystkich elementów, aby czynnik pozostał tam, gdzie jego miejsce, czyli w układzie. W razie konieczności przeprowadza się także dezynfekcję parownikaPrzez parownik zimno powstające podczas parowania dyfuzyjnego jest oddawane do układu wentylacji pojazdu. Oznacza to jednak również, że w tym miejscu powstaje wilgoć. Zwłaszcza w przypadku częstego przechodzenia z chłodzenia na grzanie i odwrotnie parownik staje się miejscem zapewniającym doskonałą pożywkę dla bakterii, zarodników i grzybów. Obecność tych niechcianych pasażerów można najszybciej rozpoznać po stęchliźnie i nieprzyjemnym zapachu w samochodzie. Poza stęchlizną mogą one powodować katar, kaszel, łzawienie oczu oraz reakcje alergiczne u kierowcy i pasażerów. A to stanowi już poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Sposób na walkę z niechcianymi i uciążliwymi „pasażerami“ jest tylko jeden: regularna dezynfekcja parownika..

06/14/2016
Przegląd
 • Odessanie czynnika chłodniczego.
 • Wymiana osuszacza (co 2 lata).
 • Usunięcie wilgoci z układu za pomocą pompy próżniowej.
 • Wszystkie elementy są sprawdzane wzrokowo, kontroluje się też złączki i elementy napędowe oraz okablowanie i elementy sterownicze.
 • Układ napełnia się nowym czynnikiem chłodniczym w ilości zalecanej przez producenta.
 • Sprawdza/wymienia się filtr kabinowy (raz w roku lub co 15 000 kilometrów).
 • Sprawdza się działanie i szczelność całego układu.
 • Wyniki poszczególnych etapów przeglądu są dokumentowane.
06/14/2016
Przegląd

W razie niedostatecznej jakości chłodzenia lub podejrzenia usterki lub nieszczelności układu należy zwrócić się do specjalistycznego warsztatu.
Tylko tam pracują wykwalifikowani pracownicy, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie w zakresie czynników chłodniczych, posiadają wiedzę i doświadczenie w zakresie obsługi kompleksowych układów oraz dysponują odpowiednimi urządzeniami i narzędziami.

Jest jednak rzecz, którą może zrobić każdy właściciel samochodu wyposażonego w klimatyzację — włączać klimatyzację na kilka minut przynajmniej raz w tygodniu. Ma to na celu nasmarowanie wszystkich elementów układu olejem zawartym w czynniku chłodniczym. Zapobiegnie to awariom i usterkom. 

I rzecz najważniejsza — pamiętaj, aby raz w roku pojechać na przegląd klimatyzacji!

06/14/2016

Konserwacja

Poniżej możesz zobaczyć kilka przykładów pokazujących, co może stać się z elementami nieserwisowanej klimatyzacji.

06/14/2016
Koszty paliwa

W serwisowanym układzie wszystkie elementy optymalnie ze sobą współpracują. Jeśli klimatyzacja będzie serwisowana nieregularnie lub nie będzie serwisowana wcale, prędzej czy później sprężarka zacznie pracować „ciężej”, ponieważ nie będzie prawidłowo smarowana. Będzie się więc włączać częściej i na dłużej. Sprężarka jest napędzana przez silnik — a silnik potrzebuje paliwa. A to może już być bolesne dla portfela — nieserwisowana klimatyzacja oznacza podwyższone zużycie paliwa!

06/14/2016
Naprawy

Przez regularne serwisowanie można uniknąć awarii lub uszkodzeń poszczególnych elementów układu. A takie naprawy takie są przeważnie kosztowne. Weźmy na przykład filtr-osuszacz, który usuwa wilgoć, zabrudzenia i opiłki z układu — jego niesprawność może mieć poważne konsekwencje dla całego układu. Jeśli nasycony już filtr-osuszacz nie zostanie wymieniony, do układu mogą się dostać zanieczyszczenia i opiłki, powodujące uszkodzenie innych elementów.

Inny przykład to sprężarka — czyli serce całej klimatyzacji. Sprężarka tłoczy czynnik chłodniczy w układzie. W nieserwisowanej klimatyzacji tarcie powstające wskutek niewystarczającego smarowania może doprowadzić do powstania opiłków i uszkodzenia sprężarki. Awaria i skomplikowane naprawy są bardzo kosztowne — ich koszt sięga nierzadko nawet kilku tysięcy złotych.

06/14/2016
Niezdrowe powietrze

Przez filtr kabinowy przepływa ok. 300 metrów sześciennych powietrza na godzinę. Filtr zatrzymuje znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia, pył i pyłki. Po upływie mniej więcej 1 roku lub przejechaniu 15 000 km filtr traci swoją chłonność i trzeba go wymienić na nowy. Jeżeli filtr nie zostanie wymieniony, pył, zabrudzenia i pyłki będą dostawać się do wnętrza kabiny i zanieczyszczać powietrze.

06/14/2016
Niechciani pasażerowie

Parownik funkcjonuje jako wymiennik ciepła i ze względu na swoją lokalizację w ciemnym i wilgotnym miejscu stanowi idealną pożywkę dla bakterii, grzybów i drobnoustrojów.

Jeśli nie będzie dezynfekowany, zapewni „dobre podłoże“ dla bakterii i drobnoustrojów, Zostaną one następnie wdmuchane przez dmuchawę i kratki nawiewu do wnętrza samochodu. Poza nieprzyjemnym zapachem może to powodować katar, kaszel, łzawienie oczu oraz reakcje alergiczne u kierowcy i pasażerów. A to stanowi już zagrożenie bezpieczeństwa.

06/14/2016
Zator cieplny

Klimatyzacja może spełniać swoje zadania tylko wtedy, gdy jej wszystkie elementy są sprawne i działają prawidłowo. Poza wieloma innymi funkcjami do zadań klimatyzacji należy zwłaszcza latem schładzanie powietrza wewnątrz samochodu. Jeśli jakiś element nie działa prawidłowo, powietrze w samochodzie szybko się nagrzewa.

A im wyższa temperatura, tym słabsza koncentracja i niższa szybkość reakcji — dwa czynniki, które są najważniejsze u osoby prowadzącej samochód.

06/14/2016

Filmy

Przeżyj przygodę z pingwinem Ole - kontrolerem klimatyzacji. Więcej informacji o kontroli klimatyzacji znajdziesz na stronie: www.behrhellaservice.com

Ole jako detektyw
08/04/2016
Ole jako agent
08/04/2016
Ole jako astronauta
08/04/2016
Ole jako gwiazda filmowa
08/04/2016
 • Print
Behr Hella Service
Aplikacja know-how
Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat swojej klimatyzacji

Jak to w ogóle działa? Zobacz wszystkie elementy w akcji.

Kreskówka z pingwinem
Przegląd klimatyzacji z pingwinem
Czy pingwiny żyją na biegunie północnym czy południowym? Nasz pingwin walczy o swoją ojczyznę!