Oświetlenie: ważny czynnik optymalizacji czasu pracy
BACK

Oświetlenie: ważny czynnik optymalizacji czasu pracy

03/12/2019

Firma Frans Vervaet B.V. z holenderskiej miejscowości Biervliet jest od ponad 60 lat autoryzowanym specjalistą w dziedzinie samojezdnych kombajnów buraczanych i wtryskiwaczy gnojowicy. Produkty HELLA są przez niego używane do oświetlania maszyn najnowszej generacji - i to nie bez powodu, jak wyjaśnia Jonathan Hoekman z działu sprzedaży firmy Vervaet: "Oświetlenie to dla operatorów maszyn kontrowersyjny temat. Nigdy nie mają dość światła. Dotyczy to zarówno oświetlenia roboczego, jak i sygnalizacyjnego. Nawet jeśli wyposażamy nasze maszyny z tyłu w sześć niedrogich lamp o dobrej mocy świetlnej, nie spełnia to często ich wymagań. Ale gdy maszyny są wyposażone w sześć lamp firmy HELLA, to dzięki ich wysokiej jakości nie widzą żadnych problemów."

 

Kompletny pakiet HELLA
Dla Hoekmana liczy się jednak nie tylko moc świetlna i jakość, ale całkowity stosunek ceny do jakości. Z tego powodu maszyny są wyposażone w kompletny pakiet HELLA obejmujący oświetlenie robocze i sygnalizacyjne. Hoekman stwierdza: "Lampy innych producentów są często tańsze. Te, kto decyduje się na kompletny pakiet HELLA, uzyskuje jednak również korzyść cenową. Zmniejsza to różnicę między ceną marki premium i cenami innych dostawców."

 

Światła dzienne
Światła pojazdu stają się coraz ważniejsze ze względu na odległości pomiędzy gospodarstwami i konieczność jazdy w ciemności. Hoekman mówi: "Najważniejsza jest widoczność i widzialność. Bardzo ważna jest w przypadku świateł "widoczność", ponieważ chodzi o maszyny o długości 15 metrów, szerokości trzech metrów i wysokości czterech metrów. Z tego powodu wymiary maszyny muszą być widoczne także w ciemności. Coraz większą rolę odgrywają również światła dzienne."

 

Oświetlenie robocze
Reflektory robocze oznaczają wyjątkowo wysokie wymagania wobec oświetlenia. Hoekman wyjaśnia: "Im dalej sięga oświetlenie robocze, tym przyjemniej. I w ten sposób wracamy do kwestii wydajności świetlnej. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii LED dokonał się w tej dziedzinie duży postęp. Wszystkie maszyny Vervaet są wyposażone tylko w wysokiej jakości lampy zapewniające właściwą moc światła. Tutaj marki HELLA po prostu nie da się wyprzedzić."

 

Oświetlenie sygnalizacyjne
Kompleksowe oświetlenie sygnalizacyjne obejmuje zarówno lampy obrysowe, jak i obrotowe lampy sygnalizacyjne. Również w tym przypadku Vervaet oferuje wyłącznie rozwiązania LED marki HELLA. Według Hoekmana oświetlenie sygnalizacyjne nie jest zbyt ściśle zdefiniowane prawo holenderskie, co może łatwo prowadzić do zaniedbań. Wymagana jest więc wysoka odpowiedzialność osobista, choćby tylko po to, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo prawne. Pomaga w tym oświetlenie sygnalizacyjne HELLA

 

Rosnące wymagania, dłuższe czasy pracy
Dobre oświetlenie pojazdu, tak często zaniedbywane w przeszłości, jest dziś absolutnie niezbędne. Wymagania stawiane kierowcom przez coraz większe i bardziej kapitałochłonne maszyny stale rosną. Jonathan Hoekman: "Ze względu na rosnące nakłady inwestycyjne maszyny muszą pracować dłużej niż dotychczas. Gdy dostępne jest tylko osiem godzin światła dziennego, maszyny muszą pracować również w nocy, aby osiągnąć wyższy poziom wykorzystania. Wtedy decydującym czynnikiem staje się właśnie oświetlenie."
Dłuższy czas pracy i wyższe wymagania robocze wymagają więc wyższych inwestycji w dobre oświetlenie - np. w systemy LED firmy HELLA, które znacznie wyprzedzają wcześniejsze rozwiązania halogenowe.

 

Wartość klasy premium
Chociaż Jonathan Hoekman nie ma bezpośredniego kontaktu z firmą HELLA, to ma bezpośredni kontakt z konsumentami. "Brałem udział w modernizacji oświetlenia z halogenowego na ksenonowe, a później z ksenonowego na LED. Teraz technologia LED stała się rzeczywiście standardem. Początkowo, kiedy diody LED były drogą nowością, próbowaliśmy innych marek, ale tak naprawdę wszystko zawsze kończy się produktach HELLA." Jest to głównie wynik testów praktycznych: "Praktyka jest najlepszym środowiskiem testowym, ale różnica jest oczywista też w fabryce. Porównując maszynę z "konwencjonalnym" oświetleniem z maszyną wyposażoną w oświetlenie marki HELLA od razu widzi się zmianę. Kolor światła, w połączeniu z wiązką światła, daje określone wrażenie - nazywamy je wartością premium. HELLA to marka klasy premium - podobnie jak Vervaet. I tak samo niezawodną. Nie twierdzę co prawda, że lampy marki HELLA rozwiązują wszystkie problemy dotyczące oświetlenia. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej schematowi oświetlenia maszyny, to widać, że lampy marki HELLA zawsze zostawiają inne produkty daleko w tyle."

 

(Ten artykuł oparty jest na oryginalnym artykule w języku holenderskim na stronie www.deloonwerker.nl)