Co to jest LED?
HELLA Farmer

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O DIODACH LED - Z FIRMĄ HELLA.

11/24/2016

  • Co to jest LED

Dioda LED jest półprzewodnikowym elementem optoelektronicznym, który pod wpływem napięcia emituje światło, promieniowanie podczerwone lub promieniowanie ultrafioletowe. Zastosowany w niej materiał półprzewodnikowy decyduje o długości fali. Dioda LED składa się z anody, katody, półprzewodnika krystalicznego, mikroprzewodu i obudowy. W większości diod elektroluminescencyjnych katoda tworzy jednocześnie odbłyśnik. Mikroprzewód łączy kryształ z diodą. Lut stanowi jeden z dwóch złączy elektrycznych kryształu. Jednocześnie pochłania on wydzielane ciepło odpadowe, ponieważ tylko część energii elektrycznej może być przekształcana przez kryształ półprzewodnikowy w światło.
Diody LED pracują w zależnym od temperatury tak zwanym „punkcie roboczym“, który musi być dokładnie określony lub ustawiony.
Zasilanie diody LED bezpośrednio ze źródła napięcia bez rezystora wstępnego nie jest możliwe. Diody LED znajdują już różnorodne zastosowania: w wyświetlaczach smartfonów, telewizorach LED, oświetleniach pomieszczeń, a nawet w nowoczesnym sprzęcie chirurgicznym; trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez tych małych świecących diod.
Dotyczy to również szczególnie oświetlenia pojazdów: diody LED są stosowane nie tylko w reflektorach świateł mijania, reflektorach świateł drogowych, reflektorach dodatkowych, światłach do jazdy dziennej i (zespolonych) lampach tylnych, ale także w bocznych światłach konturowych i sygnalizacyjnych. Dzięki temu również w rolnictwie możliwa jest obsługa szerokiego spektrum zastosowań: od silnych diodowych reflektorów roboczych bliskiego i dalekiego zasięgu przez diodowe lampki oświetlenia tablicy rejestracyjnej po światła sygnalizacyjne LED o optymalnym efekcie ostrzegawczym czy doskonale widoczne boczne światła obrysowe LED.
W wielu przypadkach także pojazdy rolnicze wyposażone w oświetlenie konwencjonalne można bezproblemowo i profesjonalnie przezbrajać na oświetlenie LED.
Na polu projektowania i produkcji oświetlenia LED dla pojazdów firma HELLA od samego początku zalicza się do pionierów i liderów innowacyjności. Nasze produkty wykorzystujące technologię LED spotykasz codziennie na drogach, czy to w światłach do jazdy dziennej i reflektorach samochodów, światłach ostrzegawczych pojazdów uprzywilejowanych, czy w reflektorach roboczych pojazdów rolniczych.

10/19/2016
  • Co to jest LED?

Na to pytanie nie ma całkiem jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na żywotność elementu świetlnego ma wpływ zbyt duża liczba różnych czynników. Jedno można jednak powiedzieć z pewnością: diody LED wykazują bardzo długą żywotność, często dłuższą niż okres eksploatacji pojazdu. Jest to jedna z największych zalet diod LED w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami światła, takimi jak żarówki halogenowe. O ile takie elementy świetlne w trakcie eksploatacji pojazdu mogą się wielokrotnie przepalić i wymagać wymiany na nowe, na przykład wysokiej jakości elementy świetlne firmy HELLA, diody LED są po prostu bezkonserwacyjne. Za diodami LED przemawiają też niższe zużycie energii i wysoki poziom energooszczędności oraz żywotność, co w średniej perspektywie przekłada się na znacznie niższe koszty eksploatacji pojazdu.
Ale jak długo wytrzymują rzeczywiście diody LED? Na to pytanie nie można niestety, jak już wspomniano, udzielić ogólnie obowiązującej odpowiedzi, ponieważ jest to zależne od wielu różnych kryteriów, na przykład jakości użytych diod LED, częstotliwości ich włączania i wyłączania, zastosowanego systemu termicznego i innych czynników. Orientacyjnie można jednak powiedzieć, że dioda LED bez problemu osiąga 30 000 i więcej godzin pracy - podczas gdy typowe żarówki halogenowe o napięciu 12 V mówią zazwyczaj „do widzenia“ już po 2 000-4 000 godzin.
Nawet najlepsze diody LED nie są jednak chronione przed działaniem niekorzystnych warunków środowiskowych. Dlatego w bardzo niesprzyjających okolicznościach również diody LED instalowane w reflektorach mogą ulegać awariom. Diod nie można jednak obecnie wymieniać osobno. W takiej sytuacji należy niestety wymienić kompletny reflektor. Ale to zdarza się w przypadku reflektorów firmy HELLA bardzo rzadko.

10/24/2016
  • Odkryj zalety reflektorów LED z elementami świetlnymi marki HELLA dla Twojej maszyny rolniczej.

Odpowiedź na to pytanie jest dość łatwa: tak, diody LED są rzeczywiście wyjątkowo energooszczędne! Oprócz wspomnianej już niezwykłej trwałości za technologią LED przemawia wysoka energooszczędność. Mimo niskiego poboru prądu diody LED osiągają maksymalną wydajność, można więc powiedzieć, że zaliczają się do sportowej czołówki wśród źródeł światła.
Niski pobór prądu oznacza oszczędność energii - a więc i kosztów. Nawet jeśli koszt zakupu diod jest jeszcze obecnie dość wysoki, to w średniej perspektywie staje się on opłacalny ze względu na niższe koszty eksploatacji także w rolnictwie. Niższy pobór prądu przez diody LED ma poza tym inny, bynajmniej nie mniej ważny efekt uboczny: oszczędność zasobów energetycznych pojazdu rolniczego. Wydłuża to żywotność akumulatora, przyczyniając się dodatkowo się do ochrony środowiska dzięki zmniejszonym emisjom CO2.
Energooszczędne oświetlenie pojazdów jest więc już dzisiaj ważnym zagadnieniem, którego znaczenie będzie z czasem wzrastać. W najbliższych latach znacznie wzrośnie liczba eksploatowanych pojazdów elektrycznych. Szczególnego znaczenia nabierze w związku z tym oszczędne zarządzanie zasobami energetycznymi pojazdów. Nie da się więc w tej dziedzinie uniknąć stosowania wysokowydajnej techniki LED.

10/19/2016
  • Energooszczędne oświetlenie samochodu maszyny rolniczej - dzięki diodom LED firmy HELLA.

Dotknięcie żarówki czy halogenowego elementu świetlnego w świecącym jeszcze przed chwilą reflektorze traktora, np. przy wymianie, błyskawicznie prowadzi do oparzenia palców. Przyczyna: wysoka temperatura elementu świetlnego, wskazująca poza tym na niską sprawność energetyczną.

Czy jest tak również w przypadku diod LED? Odpowiedź brzmi: nie - a przynajmniej nie w ten sposób. Również diody LED emitują co prawna określone ciepło robocze. Jest ono jednak znacznie mniejsze od temperatur, do jakich rozgrzewają się inne porównywalne elementy świetlne. Inaczej niż standardowe elementy świetlne, diody LED przekształcają większość energii w światło - nie w ciepło odpadowe. Diody LED są więc szczególnie energooszczędne. Przykład: 60-watowa żarówka ma moc świetlną ok. 600 lumenów. Nowoczesna dioda LED o mocy 600 lumenów zużywa za to jedynie ok. 8 W.

Reflektory LED wypromieniowują też bardzo mało światła ultrafioletowego i podczerwonego. Wskutek tego nie rozgrzewają się, w przeciwieństwie do standardowych reflektorów halogenowych, w punktach wylotu światła. Reflektor LED może jednak mimo to spowodować wzrost temperatury w obudowie. Przyczyną jest tu jednak moduł elektroniczny reflektora, bez którego byłoby niemożliwe uzyskanie wymaganej mocy świetlnej.

Decydujące znacznie dla skutecznego odprowadzania energii cieplnej wytwarzanej przez układ elektroniczny ma skuteczny system termiczny. Optymalny system termiczny zapewnia mianowicie nie tylko prawidłowe działanie reflektora, ale także znacznie zwiększa jego żywotność.

Przykład? W reflektorze roboczym HELLA Ultra Beam Gen II zarówno diody LED, jak i komponenty elektroniczne na zamocowanej w obudowie płytce. Ciepło wytwarzane przez układ elektroniczny, w ekstremalnych przypadkach nawet 120°C, jest odprowadzane poza układ. Kontrolowane odprowadzanie energii cieplnej zapewnia połączenie klejowe płytki z obudową aluminiową oraz specjalna folia przewodząca ciepło.

Na reflektorach diodowych firmy HELLA nie da się więc smażyć jajek - są za zimne. Można je za do doskonale wykorzystywać do celów, do których są przeznaczone: do zapewniania wydajnej i sprawnej pracy w ciemności!

10/24/2016
  • Odkryj z firmą HELLA wszystkie zalety diod LED!

Zasadniczo diody LED pozwalają na uzyskiwanie różnych barw światła, tak samo jak inne typowe elementy świetlne. Barwa światła nie oznacza tutaj jednak klasycznego koloru, np. czerwonych, zielonych czy niebieskich diod LED, lecz odcień, czy też rzeczywisty charakter, światła wytwarzanego przez białe diody LED.

Barwę światła, określaną też pojęciem temperatury barwowej, podaje się najczęściej w kelwinach (K). Zasadniczo można tu z grubsza wyróżnić trzy odcienie barwy światła: ciepła biel (temperatura barwowa poniżej 3 300 K), biel obojętna (temperatura barwowa 3 300 - 5 000 K) i biel dzienna (temperatura barwowa powyżej 5 000 K).

Diody LED mogą pokrywać pełne spektrum ocieni, od ciepłej bieli po biel światła dziennego. W zakresie oświetlenia pojazdów rolniczych znaczenie ma głównie odcień bieli dziennej. Udowodniono, że ten odcień barwy światła zapewnia znacznie lepsze oświetlenie obszaru pracy. Silne reflektory robocze, wytwarzające światło o barwie zbliżonej do światła dziennego, mogą więc znacznie ułatwiać prace polowe i zapewniać ich znacznie wyższą wydajność i sprawność. Światło o barwie zbliżonej do dziennej redukuje też skutecznie zmęczenie operatora, występujące często podczas pracy w nocy.

Dla diod LED montowanych w wysokowydajnych reflektorach LED firmy HELLA obowiązują już na etapie doboru surowe kryteria jakościowe dotyczące zarówno barwy, jak i jasności światła. Oba te parametry muszą leżeć w ściśle zdefiniowanym przedziale tolerancji. Tylko tak można zapewnić ciągłą, wysoką i jednolitą jakość oświetlenia w zakresie jasności, barwy i innych jego parametrów.

Indywidualny odbiór barwy światła jest - całkiem niezależnie od mierzalnych wartości określonych w kelwinach - po prostu kwestią subiektywną. Barwa jest ogólnym wrażeniem zmysłowym, i bez pomocy technicznych człowiek nie jest w stanie określić spektralnego składu światła.

Dla niektórych ludzi świat może więc być znacznie bardziej "kolorowy" niż dla innych - tylko ze względu na indywidualny sposób obierania barw!

10/24/2016
  • Daj się przekonać stałej i wysokiej jakości diod LED firmy HELLA!

Proste pytanie - prosta odpowiedź: diody LED opłacają się z zasady każdemu. Szczególnie w rolnictwie technologia LED zapewnia użytkownikom wiele korzyści. Są to przede wszystkim lepsza jakość oświetlenia, trwałość, bezobsługowość i wysoki poziom energooszczędności.

Reflektory robocze LED pozwalają na wyjątkowo jednolite oświetlanie powierzchni. W połączeniu z podobną do dziennej barwą światła jest to szczególnie korzystne w czasie wykonywania prac polowych w ciemności - zarówno w przypadku oświetlenia bliskiego zasięgu, jak i w przypadku oświetlenia dalekiego zasięgu. Obszar pracy - w tym przypadku pole - jest więc znacznie lepiej rozpoznawalny. Diody LED umożliwiają więc wydajniejszą i łatwiejszą pracę.

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom diody LED umożliwiają też stosowanie mniejszych, bardziej kompaktowych, a jednocześnie wytrzymalszych na występujące w rolnictwie silniejsze obciążenia obudów. Diody LED pracują ponadto często przez cały okres eksploatacji pojazdu i są praktycznie bezobsługowe. Przestoje spowodowane defektem oświetlenia czy koniecznością uciążliwej wymiany żarówek należą więc do przeszłości tak samo jak zakup zapasowych elementów świetlnych. Dalszą redukcję kosztów umożliwia wysoka energooszczędność: niskie zużycie prądu przez reflektory LED zmniejsza też zużycie paliwa. Związana z tym redukcja emisji CO2 wpływa bardzo korzystnie na środowisko.

W wielu przypadkach wymiana istniejącego oświetlenia halogenowego na nowoczesne oświetlenie LED możliwa jest bez konieczności inwestowania w drogie, nowe oprzyrządowanie. Możesz więc szybko skorzystać z ich zalet bez konieczności inwestycji w nowy traktor. Przykład przezbrojenia znajdziesz w naszym filmie.

Istnieje więc wiele argumentów przemawiających za korzystaniem z oświetlenia LED również w rolnictwie!.

10/24/2016
  • Odkryj korzyści związane z oświetleniem LED firmy HELLA dla swojego pojazdu!
  • Print
KATALOG CZĘŚCI UNIWERSALNYCH
Poznaj kompletną ofertę produktów HELLA!

Aktualnie, szybko, duży wybór!
Części uniwersalne dla Twojego pojazdu.